رادیو مجازی اتاق ایران - 5 خرداد 98

معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از فاز اول آب شیرین کن بندرعباس

کمبود آب در راس همه مشکلات کشور قرار گرفته است

معاون اول رئیس جمهور گفت: مسأله کمبود آب فقط مسأله امروز و فردای ما نیست، بلکه مهمترین موضوع برای هر گونه توسعه صنعتی و کشاورزی منابع آب است.

20 آذر 1397
کد خبر : 16656
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

اسحاق جهانگیری در دومین روز از سفر به استان هرمزگان، فاز اول پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی با ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب را بهره‌برداری کرد.هدف از احداث کارخانه آب شیرین کن بندر عباس، تولید بخشی از آب آشامیدنی مورد نیاز استان هرمزگان از آب خلیج فارس است.

در حال حاضر سالانه ۲۳ میلیون متر مکعب منابع آب شرب استان از طریق تاسیسات نمک زدایی تامین می شود که از این طریق ۲۲ درصد از نیاز آبی استان هرمزگان و ۷۸ درصد مابقی از طریق منابع سطحی و زیر سطحی تامین می شود.

معاون اول رئیس جمهور در مراسم بهره‌برداری از این پروژه گفت: مسأله کمبود آب فقط مسأله امروز و فردای ما نیست، بلکه مهمترین موضوع برای هر گونه توسعه صنعتی و کشاورزی منابع آب است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که مسأله کمبود منابع آب امروز برای همه ایرانیان به مسأله ای جدی تبدیل شده خاطرنشان کرد: اهمیت مسأله کمبود آب تنها از نظر مسایل زیست محیطی و اقلیمی مورد توجه نیست بلکه این موضوع به مسأله ای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده و در رأس همه مشکلات کشور قرار گرفته است.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به خشکی برخی تالاب ها و تهدیدات دریاچه های کشور نظیر دریاچه ارومیه تصریح کرد: اگر خدای نکرده دریاچه ارومیه با خشکی مواجه می شد، می توانست به فاجعه ای انسانی در شمال غرب کشور تبدیل شود. 
جهانگیری با تأکید بر این که مسأله کمبود آب فقط مختص ایران نیست و موضوعی منطقه ای و جهانی است گفت: کمبود آب می تواند در آینده به موضوعی پیچیده تر از مسایل هسته ای تبدیل شود به گونه ای که کنوانسیون هایی در این راستا تشکیل و مقررات بین المللی در خصوص آب وضع شود.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: کم آبی فقط مختص بخش صنعت و کشاورزی نیست و در جلسه شورای عالی آب که هفته گذشته برگزار شد، گزارشی از وضعیت آب شرب شهرهای مختلف کشور در سال ۹۷ ارائه شد که بر اساس این گزارش برخی شهرها نظیر بندرعباس، زاهدان، مشهد، کرمان، بوشهر، شیراز و اصفهان وضعیتی نگران کننده داشتند که خوشبختانه با مدیریت خوب وزارت نیرو این بحران در تابستان ۹۷ مدیریت شد. 
جهانگیری با یادآوری این که شش درصد از میزان مصرف آب در کشور مربوط به بخش شرب و بهداشت است و مابقی مربوط به حوزه کشاورزی و صنعت می شود اظهار داشت: اگر در بخش کشاورزی که بیشترین مصرف را شامل می شود، صرفه جویی شود و از روش های نوین آبیاری استفاده گردد شاهد صرفه جویی و ذخیره آب به میزان قابل توجه در رفع مشکلات مرتبط با محدودیت منابع آب خواهیم بود، ضمن آن که با استفاده از شیوه های نوین آبیاری نظیر کشت گلخانه ای هم مصرف آب کمتر و هم تولید بیشتری صورت خواهد گرفت. 
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: ‌ایران در منطقه ای واقع شده است که کمبود آب موضوعی بحرانی و جدی است و باید همه دولت ها و نیز آحاد مردم این موضوع ر ا به طور ویژه مورد توجه قرار دهند. 
معاون اول رئیس‌جمهور با تقدیر از مدیریت خوب وزارت نیرو در تابستان سال ۹۷ خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها تابستان سال جاری از نظر تنش آبی یکی از سخت ترین سال ها بوده است؛ اما مدیریت خوب وزارت نیرو با کمکی که مردم در صرفه جویی از خود نشان دادند، گویای این واقعیت است که مدیران می توانند در دوران سخت، امور را به خوبی تدبیر کنند و این یکی از ویژگی های مدیران برجسته است. 
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که در هنگام دشواری و تنگناها اگر مسئولان صادقانه مشکلات را با مردم در میان بگذارند و در عین حال راهکار و برنامه برای مرتفع کردن آن ارائه دهند گفت: ما این همراهی و همسویی را در مراحل مختلف تجربه کرده ایم زیرا بزرگترین پشتوانه نظام جمهوری اسلامی ایران مردم هستند، اگر گاهی همه مسایل بازگو نمی شود به دلیل آن است که مطرح شدن آن سبب سوء استفاده دشمنان می گردد. 
دکتر جهانگیری با تأکید بر حضور پررنگ بخش خصوصی در حوزه آب و برق از عملکرد وزارت نیرو در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی تقدیر کرد و گفت: این روند باید با جدیت دنبال شود.
وی با اشاره به بازدید امروز صبح خود از سواحل بندرعباس گفت: مطالبه بسیاری از مردم بندرعباس جلوگیری از ریختن فاضلاب به دریا بود و باید وزارت نیرو در این زمینه تجربه موفق شهرهای دیگر را به مرحله اجرا بگذارد و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از فاضلاب و پساب در جهت تأمین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی و توسعه درختکاری و فضای سبز بندرعباس استفاده کند. 
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دغدغه دست اندرکاران اجرای طرح های مربوط به آب و برق از بابت تغییرات نرخ ارز گفت: دولت تلاش خواهد کرد مابه التفاوت ریالی مورد نیاز خرید این تجهیزات را پرداخت کند و حتی در صورت نیاز به روش ارزی نیز حمایت لازم را انجام دهد. 
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به برخی نگرانی ها از بابت مسایل زیست محیطی ناشی از اجرای طرح های شیرین سازی آب گفت: نگرانی ها درباره مسایل محیط زیست لازم و ضروری است و دولت هیچ طرح بزرگی را در کشور اجرا نخواهد کرد مگر آنکه مسایل زیست محیطی را رعایت کند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه افزود: خلیج فارس به آب های آزاد دنیا وصل است و بعضی از کشورهای اطراف با توجه به سواحل اندکی که دارند چندین برابر ایران از منابع آبی برداشت و شیرین سازی می کنند. با این وجود ما قطعاًَ به عوارض و پیامدهای زیست محیطی توجه ویژه ای خواهیم داشت و این موضوع را در ارتباط کامل با حیاط ایران و همسایگان ارزیابی می کنیم.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه