رادیو مجازی اتاق ایران - 30 بهمن 98

کیوان کاشفی در دیدار با هیات تجاری سلیمانیه عراق

مسیر تجارت ایران و سوریه باید از ترکیه به عراق منتقل شود

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه می‌گوید: فعلاً مسیر تجاری ایران و سوریه از ترکیه می‌گذرد که مشکلاتی به همراه دارد اما در آینده باید این مسیر از عراق بگذرد. به عقیده کاشفی، برقراری روابط تجاری با سوریه را نیازمند راه‌اندازی شرکت‌های حمل‌ونقل مشترک بین ایران، عراق و سوریه است.

03 دی 1397
کد خبر : 16911
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

هیات تجاری سلیمانیه عراق در سفر به کرمانشاه با اعضای اتاق کرمانشاه و فعالان اقتصادی این استان دیدار و درباره توسعه روابط اقتصادی گفت‌وگو کردند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه در این دیدار گفت: اقلیم کردستان یکی از مسیرهای اصلی ورود ایران و عراق به بازار سوریه است و باوجود همه فشارهای اقتصادی، روابط این دوجانبه تحت تأثیر قرار نگرفته است.

کیوان کاشفی از رشد 51 درصدی صادرات کرمانشاه به اقلیم کردستان و رشد 65 درصدی به کل عراق در هشت‌ماهه امسال خبر داد و افزود: کرمانشاه با اقلیم کردستان خصوصاً استان گرمیان روابط دیرینه‌ای دارد و این رشد بیانگر همکاری‌های اقتصادی خوب دو طرف است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری بین دو طرف زمینه‌ساز افزایش مراودات تجاری است، گفت: در این مراودات تجاری می‌توان ضمن ریل‌گذاری برای روابط آینده ایران و عراق، از ظرفیت‌های دو طرف برای حل مشکلات استفاده کرد.

کاشفی با بیان اینکه مسیر مراودات تجاری ایران با سوریه باید از عراق بگذرد، افزود: این تجارت اکنون از طریق ترکیه انجام می‌شود که مشکلاتی را به همراه دارد. اما حالا با برقراری امنیت نسبی در سوریه، می‌توان از این کشور به‌عنوان بازار مشترکی برای ایران و عراق استفاده کرد.

به گفته او دو مسیر برای ورود به سوریه وجود دارد که یک مسیر از مرز پرویزخان و اقلیم کردستان و مسیر دیگر از مرز سومار یا مهران به بغداد و دمشق است.

او برقراری روابط تجاری با سوریه را نیازمند راه‌اندازی شرکت‌های حمل‌ونقل مشترک بین ایران، عراق و سوریه دانست و گفت: علاوه بر بحث حمل‌ونقل، صدور ویزا و امکان تردد تجار و همچنین راه‌اندازی صرافی برای برقراری مبادلات مالی نیز باید در دستور کار باشد.

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به یکسان‌سازی رویه‌ها که در عراق در حال شکل‌گیری است، ابراز امیدواری کرد: مسائلی که در زمینه بازبینی کالا در مسیر بین اقلیم و بخش مرکزی عراق وجود دارد، مرتفع شود و دوباره مرز پرویز خان به مبدأ برای ورود کالا به سراسر عراق تبدیل شود.

کاشفی بر لزوم رونق دادن به ترانزیت کالا بین کردستان عراق و کرمانشاه تأکید کرد و یادآور شد: کرمانشاه میزبان خوبی برای کردستان عراق در زمینه گردشگری و خصوصاً توریسم سلامت است که متأسفانه تاکنون آن‌طور که باید به آن پرداخته نشده اما آمادگی پذیرش هیات‌های تخصصی از عراق در این زمینه برای بررسی امکانات وجود دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه از اخذ مجوز برای برپایی نمایشگاه با محوریت کرمانشاه در سلیمانیه عراق هم خبر داد و گفت: این نمایشگاه باید در زمان مناسبی که برای تولیدکنندگان و تجار اثربخش باشد، برگزار شود.

کاشفی عنوان کرد: باید سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو طرف شکل بگیرد و باید واردات از عراق را نیز آغاز کنیم که کارهایی برای ورود مواد اولیه و برخی اقلام آغاز شده است.

او از راه‌اندازی رویه واردات خودرو از مرز پرویزخان هم یاد کرد که فعلاً به دلیل مشکلاتی که برای ثبت سفارش خودرو در کل کشور وجود دارد، به تعویق افتاده است.

به عقیده کاشفی باید ملاقات مستمر استانداران کرمانشاه و سلیمانیه و گرمیان وجود داشته باشد تا بتوان مشکلات بین استان‌ها را حل کرد.

آمادگی کردستان عراق برای جذب سرمایه‌گذاران ایرانی

در ادامه، نایب‌رئیس اتاق سلیمانیه عراق نیز با اشاره به زمینه‌های خوب سرمایه‌گذاری که در کردستان عراق وجود دارد، گفت: از حضور سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان ایرانی در عراق استقبال می‌کنیم.

یاسین رحیم فرج خاطرنشان کرد: شرایط و قوانین خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در کردستان عراق فراهم شده که نسبت به شرایط دولت فدرال عراق آسان‌تر است باوجوداین، سرمایه‌گذاران ایرانی تاکنون به‌خوبی از این شرایط استفاده نکرده و موقعیت را به دیگر کشورهای همسایه واگذار کرده‌اند.

رحیم فرج با اشاره به برگزاری نمایشگاه با محوریت استان کرمانشاه در سلیمانیه عراق، ابراز امیدواری کرد: این نمایشگاه زمینه‌ای برای شروع سرمایه‌گذاری‌ها، خصوصاً سرمایه‌گذاری‌های مشترک باشد.

او از در نظر گرفتن تخفیف‌های ویژه‌ای برای حضور تجار و تولیدکنندگان ایرانی در این نمایشگاه خبر داد.

نایب‌رئیس اتاق سلیمانیه همچنین از روابط دیرینه ایران و عراق خصوصاً استان‌های مرزی یاد کرد و افزود: در بسیاری از بخش‌ها، دارای اتاق‌ها و کمیته‌های مشترک هستیم و توافقاتی که پیش‌ازاین بین ایران و کردستان عراق صورت گرفته، پابرجاست اما با تبادل هیات‌های تجاری به دنبال آن هستیم که در شرایط جدید اقتصادی این توافقات را به‌روز کنیم.

رحیم فرج با اشاره به اعمال تحریم علیه برخی شرکت‌های ایرانی گفت: تلاش می‌کنیم مسائل سیاسی کمترین تأثیر را بر مسائل اقتصادی ما داشته باشد. مشکلاتی که در مرز پرویزخان وجود دارد و شرایط را برای مراودات تجاری دو طرف تا حدودی سخت کرده، خواستار رفع این مشکلات هستیم.

مرز پرویزخان 47 درصد صادرات دو کشور را به خود اختصاص می‌دهد

عضو هیات نمایندگان اتاق سلیمانیه نیز با اشاره به سابقه 26 ساله مرز پرویزخان در مبادلات ایران و اقلیم کردستان عراق، گفت: اکنون مهم‌ترین مرز تجاری بین ایران و عراق این مرز است و 47 درصد صادرات دو کشور را به خود اختصاص می‌دهد. این مرز می‌تواند منافع تجاری خوبی برای دو طرف فراهم کند و کالاهای ایران را از طریق اقلیم کردستان به سوریه برساند و نباید آن را دست‌کم بگیریم.

احمد کلاری گفت: ایران همیشه در شرایط سخت در کنار کردستان عراق بوده است و ما نیز آماده‌ایم در شرایط کنونی که ایران از نظر اقتصادی مشکل دارد در کنار این کشور باشیم و هر کالایی که ایران نیاز دارد از طریق مرزهای کردستان و بازارچه‌های این بخش در اختیار ایران قرار دهیم.

این هیات تجاری در سفر خود به استان کرمانشاه دیدار با استاندار، بازدید از صنایع مهم و شرکت در پنل‌های تخصصی در زمینه مصالح ساختمانی، صنایع نفت، پتروشیمی، مواد غذایی و کشاورزی را در برنامه خود دارد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه