رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 99

در اولین جشنواره بهره‌وری استان کرمان مطرح شد

اتاق را به‌عنوان سازمانی برای رشد بهره‌وری به رسمیت بشناسید

رئیس اتاق کرمان در اولین جشنواره بهره‌وری این با انتقاد از اینکه بهره‌وری به یک مقوله فراموش شده در اقتصاد ایران تبدیل شده، گفت: پیشنهاد ما در بخش خصوصی این است که اتاق را به‌عنوان سازمانی برای رشد بهره‌وری به رسمیت بشناسند و بین کسی که منابع را هد می‌دهد با کسی که بهره‌وری دارد تفاوت قائل شوند.

21 اسفند 1397
کد خبر : 17978
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان با بیان اینکه بهره‌وری یک مقوله فراموش شده است، گفت: با وجود همه ظرفیت‌ها و موقعیت‌های مناسب اقتصادی، برداشت از اقتصاد استان بهره‌ورانه نیست.

سیدمهدی طبیب‌زاده در اولین جشنواره بهره‌وری استان کرمان، پرداختن به موضوع بهره‌وری را یک وظیفه عنوان کرد و افزود: اتاق کرمان با درک کامل این موضوع به مسائلی مانند توسعه صادرات، حل بحران آب، کاهش مصرف انرژی، افزایش بهره‌وری، اشتغال و رقابت‌پذیری پرداخته و در راستای بهبود فضای کسب‌وکار، تسهیل امور سرمایه‌گذاری و رفع موانع تولید تلاش می‌کند.

او تأکید کرد: برای تحقق توسعه بازار و کسب‌وکار باید اقتصاد را فعال کرد که بر اساس مصوبه هر سال، باید یک‌سوم رشد اقتصادی کشور از محل رشد بهره‌وری محقق شود اما متأسفانه بخش عمده‌ای از این مهم انجام نشده است.

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه در دولت، سازمان ملی بهره‌وری متولی این امر مهم است، اظهار کرد: پیشنهاد ما در بخش خصوصی این است که اتاق را به‌عنوان سازمانی برای رشد بهره‌وری به رسمیت بشناسند.

طبیب‌زاده تصریح کرد: برای مواردی مانند صادرات، سرمایه‌گذاری و... یکسری مشوق‌ها در نظر گرفته می‌شود اما برای بهره‌وری هیچ تشویقی در کار نیست درحالی‌که باید بین آنکه منابع را هدر می‌دهد با کسی که به بهره‌وری می‌پردازد، تفاوت وجود داشته باشد.

به عقیده طبیب‌زاده، اگر نگاه بهره‌ورانه به اقتصاد کرمان به‌ویژه در کشاورزی، معدن و انرژی وجود داشته باشد حتماً می‌توان بخشی از انتظارات سرمایه‌گذاری را پاسخ داد.

او در ادامه با انتقاد از شرکت نکردن همه هزار و 500 بنگاه اقتصادی استان در اولین جشنواره بهره‌وری، افزود: اینکه فقط 48 بنگاه اقتصادی در این جشنواره شرکت کرده‌اند، نشان از کم‌توجهی به مقوله با اهمیت بهره‌وری است که باید برای رفع آن همت کرد.

محسن جلال‌پور، فعال و تحلیلگر اقتصادی نیز در ادامه این آئین گفت: با توجه به تجربیات کشورهایی مانند چین و هند مبنی بر رشد اقتصادی از محل افزایش بهره‌وری، این مهم امکان‌پذیر و لازمه جدی توسعه پایدار است و این در حالی است که تنها 10 درصد از یک‌سوم رشد سالانه اقتصادی پیش‌بینی شده کشور ما از محل بهره‌وری محقق شده است.

جلال‌پور افزود: اقتصاد دولتی و وابسته به نفت همواره باعث شده که به بهره‌وری به‌صورت جدی پرداخته نشود، ضمن اینکه در این‌گونه اقتصادها فساد و آلودگی نفوذ می‌کند و متأسفانه این موضوع سال‌هاست در اقتصاد ایران دیده می‌شود.

او با اشاره به اینکه در چنین فضای اقتصادی، رقابت معنا ندارد و بهره‌وری محقق نخواهد شد، بر لزوم سوق دادن اقتصاد توزیعی در کشور به سمت اقتصاد تولیدی تأکید کرد.

 جلال‌پور، در بخش دیگری از سخنان خود، دلیل بهره‌ور نبودن بنگاه‌های اقتصادی را نیز فعالیت در فضای اقتصاد غیررقابتی و غیرشفاف عنوان کرد و گفت: البته دراین‌بین برخی زمینه‌ها مانند استارت‌آپ‌ها با تغییر مسیر اقتصاد توانسته‌اند به بهره‌وری معنا دهند.

رئیس سابق اتاق ایران تصریح کرد: مدیرانی در بنگاه‌ها موفق هستند که بتوانند بهره‌وری را به‌عنوان یک مهارت در بنگاه خود جاری کنند.

او سه علت را مانع از پیشبرد اهداف بهره‌وری عنوان کرد و افزود: افرادی که در بنگاه‌ها هستند یا نمی‌خواهند، یا نمی‌دانند و یا نمی‌توانند به تحقق بهره‌وری کمک کنند که پیش گرفتن کارها به‌صورت دوطرفه بین مدیران بنگاه‌ها و سایر پرسنل برای ایجاد انگیزه بیشتر، ارائه آموزش‌ها و اطلاعات لازم و داشتن توانایی لازم و یا تکمیل تجهیزات می‌تواند به رفع این موانع کمک کند.

جلال‌پور اظهار کرد: درمجموع در اقتصاد دولتی کشور نیاز به بازنگری و در بنگاه‌های بخش خصوصی نیاز به رابطه دوطرفه بین مدیر و مالک بنگاه‌ها و پرسنل داریم تا بهره‌وری لازم دنبال شود.

 در ادامه این مراسم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز ضمن تبریک به برگزیدگان نهمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق کرمان گفت: مسیر فعالیت خوبی در اتاق کرمان پایه‌گذاری شده بود که با برگزاری این انتخابات و انتخاب اعضای هیات نمایندگان این مسیر ادامه می‌یابد.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: مسئله بهره‌وری و رقابت‌پذیری نتایج مطلوبی در سطح کلان کشور نداشته که نداشتن رشد اقتصادی لازم ناشی از بهره‌وری این موضوع را نشان می‌دهد.

او عدم استفاده بهینه از منابع را یکی از مؤلفه‌های عدم تحقق بهره‌وری عنوان کرد و ادامه داد: با تغییر نرخ ارز با وجود همه مشکلات خواسته و ناخواسته ایجاد شده، مزیت‌های نسبی در تولید و صادرات بشدت افزایش یافته است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگرچه بخش خصوصی باید در زمینه افزایش بهره‌وری تلاش کند اما تا تحول ساختاری در اقتصاد ایران شکل نگیرد امکان ادامه فعالیت اقتصادی وجود نخواهد داشت.

در این جشنواره در بخش معدن شرکت‌های صنایع روی کرمان و فرومولیبدن کویر رفسنجان، در بخش صنعت روغن‌موتور پردیس و صنایع ممتازان کرمان و در بخش خدمات بازرگانی آرمان بهتا کرمان و گهر انرژی سیرجان به‌عنوان بنگاه‌های اقتصادی استان که بیشترین بهره‌وری را داشته‌اند، مورد تجلیل قرار گرفتند.

همچنین در این مراسم فرشید شکرخدائی، نائب رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران و احسان جنتی فرد دبیر کمیته علمی جشنواره ملی بهره‌وری نیز حضور داشتند.

 

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه