رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست فروردین 1398

پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تولید نفت این کشور در سال‌های 2019 و 2020، رقم تراز تجاری منطقه یورو و اتحادیه اروپا در ماه ژانویه و نرخ رشد دستمزد واقعی در آمریکا طی دوره 12 ماهه اخیر جزو مهم‌ترین آمارهای منتشر شده طی یک هفته اخیر بوده‌اند.

03 فروردین 1398
کد خبر : 18114
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

6 درصد

بانک جهانی: بلایای طبیعی ناشی از تغییرات آب و هوایی سالانه حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای جنوب آسیا را می‌بلعند. بانک جهانی برنامه‌های مشترکی را با این کشورها آغاز کرده است تا قابلیت‌های آنها در زمینه پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی را بهبود بخشد.

50 درصد و 20 درصد

در افق 2050 حدود 50 درصد از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب دست‌وپنجه نرم خواهند کرد. از طرفی 20 درصد از جمعیت جهان نیز در معرض سیل قرار خواهند داشت.

41 درصد

بانک جهانی: بر اساس آخرین آمارهای موجود دست‌کم 41 درصد از ساکنان کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا با درآمدی کمتر از 1.9 دلار در روز زندگی می‌کنند.

1.6 میلیارد نفر

سازمان ملل متحد: در حال حاضر 1.6 میلیارد نفر از جمعیت جهان برای تأمین غذا، آب، سوخت و نیز برای اشتغال خود به جنگل‌ها وابسته‌اند.

22 درصد

سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو): سهم صنایع تولیدی از کل آب مصرفی جهان رقمی در حدود 22 درصد است. استفاده از بهترین فناوری‌ها و شیوه‌های موجود در راستای مدیریت بهتر مصرف آب در صنعت، به‌ویژه برای کشورها درحال‌توسعه یک ضرورت انکارناپذیر است.

1.8 میلیارد دلار و 700 شغل

سی‌ان‌بی‌سی: شرکت خودروسازی جنرال موتورز قصد دارد با سرمایه‌گذاری 1.8 میلیارد دلاری در برخی از کارخانه‌های خود در آمریکا 700 شغل جدید ایجاد کند. این در حالی است که جنرال موتورز طی ماههای اخیر حدود 8 هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کرده است.

1.49 میلیارد یورو

سی‌ان‌بی‌سی: اتحادیه اروپا شرکت آمریکایی گوگل را به دلیل نقض قوانین رقابت آزاد در حوزه تبلیغات اینترنتی، 1.49 میلیارد یورو (معادل 1.7 میلیارد دلار) جریمه کرد.

2 میلیون بشکه و 42 کشور

اداره اطلاعات انرژی آمریکا: صادرات نفت آمریکا در سال 2018 روزانه به‌طور متوسط 2 میلیون بشکه بوده است. آمریکا در سال گذشته میلادی به 42 کشور نفت صادر کرده است.

12.3 و 13 میلیون بشکه

اداره اطلاعات انرژی آمریکا: پیش‌بینی می‌شود که تولید روزانه نفت آمریکا در سال جاری میلادی به 12.3 میلیون بشکه و در سال آینده به 13 میلیون بشکه در روز برسد. بخش عمده این رشد ناشی از افزایش تولید در حوضه نفتی پرمیان تگزاس و میادین نفتی ایالت نیومکزیکو خواهد بود.

2 میلیارد دلار

فوربس: بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس سالانه 2 میلیارد دلار صرف بهبود وضعیت بهداشت و درمان، توسعه کشاورزی و برق‌رسانی در کشورهای آفریقایی می‌کند.

182 میلیون هکتار

یورو استات: مساحت جنگل‌های اتحادیه اروپا نزدیک به 182 میلیون هکتار تخمین زده می‌شود. در واقع 43 درصد از خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا را جنگل‌ها پوشانده‌اند.

1.5 و 24.9 میلیارد یورو

یورو استات: در نخستین ماه سال جاری میلادی منطقه یورو در حوزه تجارت کالایی 1.5 میلیارد یورو مازاد داشته است. در همین دوره اتحادیه اروپا کسری 24.9 میلیارد دلاری را در حوزه تجارت کالایی تجربه کرده است.

1.9 درصد

اداره آمار وزارت کار آمریکا: دستمزد ساعتی واقعی کارگران آمریکایی در دوره 12 ماهه منتهی به پایان ماه فوریه سال جاری میلادی (9 اسفند 97) در قیاس با دوره 12 ماهه قبلی 1.9 درصد افزایش نشان می‌دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه