رادیو مجازی اتاق ایران- 5 اسفند 98

بخش‌های مختلف اقتصادی در فرودین امسال چقدر وام گرفتند؟

خدماتی‌ها صدرنشین فهرست پرداخت تسهیلات بانکی

بر اساس آمارهای بانک مرکزی؛ در فروردین امسال بانک‌های کشور حدود 34.2 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخته‌اند که نسبت به فروردین پارسال 23.9 درصد افزایش یافته و 44.7 درصد از آن نصیب بخش خدمات شده است. البته از منظر مبلغ میانگین هر یک از تسهیلات پرداختی، بخش صنعت و معدن کلان‌ترین وام‌ها را با میانگین 1.4 میلیارد تومان دریافت کرده است.

13 خرداد 1398
کد خبر : 28933
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

بانک‌های کشور در فروردین امسال 34 هزار و 196 میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصاد ایران پرداخت کرده‌اند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 23.9 درصد معادل 8 هزار و 470 میلیارد تومان افزایش داشته است.

طبق اعلام بانک مرکزی، 66.4 درصد از تسهیلات بانک‌ها در فروردین امسال در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی پرداخت شده است. بر این اساس بانک‌های کشور در نخستین ماه از سال 1398 بالغ‌بر 22 هزار و 720 میلیارد تومان برای تأمین سرمایه در گردش فعالیت‌های اقتصادی وام داده‌اند که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 5 هزار و 140 میلیارد تومان، معادل ۲۹.۳ درصد افزایش داشته است.

آمارها نشان می‌دهد در فروردین امسال، سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معادل 8 هزار و 740 میلیارد تومان بوده که از تخصیص ۳۸.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی به حوزه صنعت و معدن حکایت دارد.

در رتبه‌بندی بخش‌های مختلف اقتصادی ازنظر مبلغ تسهیلات بانکی دریافت شده، بخش خدمات با دریافت 15 هزار و 296 میلیارد تومان تسهیلات، 44.7 درصد از کل وام‌های بانکی را به خود اختصاص داده و از منظر میزان دریافت وام در رتبه نخست قرار دارد و بعدازآن بخش صنعت و معدن با دریافت 10 هزار و 59 میلیارد تومان تسهیلات معادل 31 درصد از کل وام‌های بانکی، در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

در این ماه بخش بازرگانی با دریافت 4 هزار و 837 میلیارد تومان تسهیلات معادل 14.1 درصد از کل، رتبه سوم را به خود اختصاص داده و بخش مسکن و ساختمان با دریافت 7.3 درصد از تسهیلات معادل 2 هزار و 520 میلیارد تومان در رتبه چهارم دریافت وام بانکی قرار دارد. در پایان بخش کشاورزی فقط 2.7 درصد معادل 941 میلیارد تومان از تسهیلات بانکی را دریافت کرده و از این منظر در میان بخش‌های اقتصادی کشور در رتبه آخر قرار گرفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در نخستین ماه از سال جاری، 7 هزار و 177 فقره تسهیلات با میانگین پرداختی هر فقره یک میلیارد و 480 میلیون تومان به بخش صنعت و معدن پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. به‌عبارت‌دیگر، پرداخت کلان‌ترین وام‌های بانکی در این ماه به بخش صنعت و معدن اختصاص داشته است.

در مقابل، تعداد تسهیلات پرداختی به بخش خدمات به ۱۱۰ هزار و ۸۱۵ فقره رسیده که میانگین پرداختی هر فقره 140 میلیون تومان است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه