رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 99

رئیس اتاق کاشان مطرح کرد

کاهش قدرت خرید سرمایه تولیدکنندگان باید جبران شود

رئیس اتاق کاشان با اشاره به کاهش قدرت خرید سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به یک سوم، گفت: برای حل مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی، باید اعتبار مالی آنها به همین میزان افزایش پیدا کند تا جوابگوی تامین نیازهایشان باشد.

19 خرداد 1398
کد خبر : 28989
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق کاشان با اشاره به تنوع محصولات صادراتی در منطقه کاشان گفت: مواد اولیه و قطعات موردنیاز ۹۰ درصد از صنایع منطقه وارداتی است و بیش از میزان صادرات خود به واردات نیاز دارند.

محمود تولایی در جمع صادرکنندگان افزود: در شرایط فعلی اقتصادی، قدرت خرید منابع مالی صنایع ناگهان به یک‌سوم کاهش یافت که بر این اساس نیاز داریم تا اعتبار مالی آنها بین ۲ تا ۳ برابر افزایش یابد تا نقدینگی به میزان قبل حفظ شود.

او ادامه داد: صنایع منطقه به‌ویژه در حوزه فرش، گلاب، مواد فلزی و لوازم‌خانگی مانند کولرآبی از همان ابتدا، رویکرد صادرات محور داشتند و سال‌به‌سال حوزه صادرات جایگاه بهتری پیدا کرد اما شرایط کنونی به‌گونه‌ای است که برخی صادرکنندگان در حوزه تجارت خارجی دچار نگرانی‌هایی هستند.

رئیس اتاق کاشان با اشاره به حوزه کسب‌وکار اضافه کرد: تنها گروهی که توانایی برای فروش محصولات خود را دارند، صادرکنندگان هستند و برخی هم تأمین منابع ارزی برای بروز رسانی ماشین‌آلات خود را خواستارند.

او با اشاره به اینکه طی دو سال از تأسیس شعبه کاشان 23 رتبه ارتقاء داشته است گفت: با توجه به صنایع مستقر در منطقه و افزایش تولید کالاهای صادراتی، راه‌اندازی شعبه بانک توسعه صادرات در کاشان از هشت سال گذشته پیگیری می‌شد زیرا تنها بانک تخصصی حوزه کسب‌وکار بین‌المللی و تولید صادرات محور است که امید می‌رود نقش پررنگ‌تری در توسعه صادرات کشور ایفا کند.

تولایی همچنین یادآور شد: گمرک کاشان رتبه ۱۵ کشور را دارد که نیرو و امکانات آن با نیازها متناسب نیست و باوجود صنایع مستقر در منطقه، فاقد رویکرد لازم و فعالیت‌های وارداتی است.

 کلید مشکلات کشور، توسعه صادرات غیرنفتی است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات نیز در جمع صادرکنندگان، کلید رفع مشکلات کشور را توسعه صادرات غیرنفتی دانست و گفت: این امر می‌تواند به ارزآوری، رونق اشتغال، تقویت تولیدکنندگان و شرکت‌های صادراتی کمک کند.

علی صالح‌آبادی گفت: دشمن پیش‌تر تلاش می‌کرد تا صادرات نفت ما را به صفر برساند اما امروز صادرات غیرنفتی مانند محصولات پتروشیمی و فولادی را نیز هدف قرار داده است تا درآمد ارزی کشور را کاهش دهد.

او اضافه کرد: این‌ها تنها بخشی از کالاهای صادراتی است اما سایر کالاها مانند نساجی، فرش ماشینی و عرقیات گیاهی و دیگر محصولات صادراتی همچنان می‌توانند به ارزآوری کمک و نیازهای وارداتی کشور را تأمین کنند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اضافه کرد: در این شرایط، صادرات غیرنفتی با توجه به اولویت‌ها و نیازمندی‌ها باید انجام شود تا بتوانیم کشور را اداره کنیم.

او با اشاره به لزوم برطرف کردن برخی مسائل دست و پاگیر از جمله در بحث اعتبارات بانکی گفت: نیاز به سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی افزایش یافته اما منابع ما چندان افزایشی نداشته که البته تلاش خواهد شد تا جای ممکن، کمک بیشتری صورت گیرد.

صالح‌آبادی با اشاره به فعالیت صرافی بانک توسعه صادرات تصریح کرد: هیچ پرونده ثبت سفارش بدون تأمین ارز در پیشخوان این بانک وجود ندارد اما بر اساس تصمیم دولت، با توجه به تفاوت نرخ‌ها تلاش شده تا ارز پتروشیمی‌ها به تولیدکنندگان اختصاص یابد.

او با تأکید بر رعایت نرخ‌های مصوب بانک مرکزی گفت: هم‌اکنون تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط با کارمزد ۱۶ تا ۱۸ درصد پرداخت می‌شود و منابع تأمین شده از صندوق توسعه نیز با کارمزد نزدیک به ۱۱ درصد در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به فعالیت شعبه این بانک در کاشان یادآور شد: بانک ما جز ۲ منطقه آزاد، تنها در مراکز استان‌ها فعالیت دارد و کاشان تنها شعبه شهرستانی بانک توسعه صادرات در کشور با رتبه ۱۷ یا ۱۸ است که البته باید این جایگاه بهبود یابد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه