رادیو مجازی اتاق ایران - 21 تیر 99

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با فعالان اقتصادی و مسئولان آذربایجان شرقی

فعالیت بازار ارز با نرخ‌های منطقی ادامه می‌یابد

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با فعالان اقتصادی و مسئولان استان آذربایجان شرقی، در خصوص تأثیر سفر نخست‌وزیر ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: هیچ‌یک از بنیان‌های اقتصادی که تعیین‌کننده نرخ ارز است تغییر نکرده و بر همین اساس بازار ارز از روز شنبه مانند روزهای گذشته کار خود را با نرخ منطقی آغاز می‌کند.

24 خرداد 1398
کد خبر : 29059
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان هیچ‌یک از بنیان‌های اقتصادی تعیین‌کننده نرخ ارز تغییری نکرده است، گفت: روز شنبه بازار ارز به‌طورجدی با نرخ منطقی به‌مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می‌کند.

به گزارش بانک مرکزی، عبدالناصر همتی که دیروز برای دیدار با فعالان اقتصادی و مسئولان آذربایجان شرقی به این استان سفر کرده است، در خصوص تأثیر سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متأسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره‌برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند، در اینجا باید یادآور شوم هیچ‌یک از بنیان‌های اقتصادی که تعیین‌کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده و بانک مرکزی بر بازار مسلط است. ازاین‌رو به مردم عزیزمان اطمینان می‌دهم که ازنظر مبانی اقتصادی مشکلی در تثبیت بازار اقتصادی نداریم.

او در خصوص هدف از سفر خود به این استان عنوان کرد: هدف از سفر به استان آذربایجان شرقی لبیک گفتن به فعالان و مسئولان اقتصادی این استان بوده است تا این‌گونه از نزدیک مسائل اقتصادی مرتبط با صادرات، پولی و بانکی و ارزی را بررسی و ارزیابی کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: این استان ازنظر تولید و صادرات جزو استان‌های کلیدی و مهم کشور است، لذا ازآنجایی‌که امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «رونق تولید» نام‌گذاری شده است، درصددیم نیازهای تولیدکنندگان را مدنظر قرار داده و آنها را تأمین کنیم.

همتی با ظالمانه خواندن تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی ما رشد صادرات غیرنفتی کشور و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است که امیدواریم امروز و فردا طی جلسات مشترک با فعالان اقتصادی، مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان بتوانیم این مسائل را موردبحث و بررسی قرار دهیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین درباره اهداف اقتصادی سفر «آبه شینزو»، نخست‌وزیر کشور ژاپن به ایران گفت: در دیداری که چهارشنبه‌شب نخست‌وزیر ژاپن با رئیس‌جمهوری کشورمان داشتند و بنده نیز حضور داشتم، درباره روابط دوجانبه، گسترش روابط اقتصادی و مالی میان دو کشور، سرمایه‌گذاری کشور ژاپن در بخش‌هایی از اقتصاد کشورمان نظیر بهداشت و محیط‌زیست بحث و گفت‌وگو شد. خوشبختانه روابط دیرینه‌ای با کشور ژاپن داریم و قطعاً با این سفر روابط ایران و ژاپن تقویت می‌شود.

او در ادامه افزود: امروز علی‌رغم تلاش‌های نوسان گیران، هیچ خریدی در صرافی‌های بانکی کشورمان وجود نداشت و این در حالی بود که قیمت زیر ۱۳ هزار تومان بود. ازاین‌رو تأکید می‌کنم این جریان گذراست و باید به این نکته توجه داشت که در بازار ارز آنچه اهمیت دارد بازار حواله است و این یکی از موفقیت‌های بانک مرکزی بوده است که در حدود سه ماهی که از ابتدای سال گذشته چیزی در حدود ۹, ۵ میلیارد دلار تأمین ارز برای کالاهای وارداتی انجام شده است. لذا در شرایط فعلی راه‌های خوبی را برای تأمین درآمد ارزی کشور تأمین کرده‌ایم و به امید خدا این روند را ادامه می‌دهیم و از این بابت هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و روز شنبه بازار ارز به‌طورجدی با نرخ منطقی به‌مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می‌کند.

همتی در پایان خاطرنشان کرد: با روندی که برای صادرات غیرنفتی و نیز راه‌هایی که برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پیدا کردیم این مسائل را پشت سر خواهیم گذاشت و همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز در نام‌گذاری سال با عنوان «رونق تولید» تأکید کرده‌اند، ما نیز تمام برنامه‌ریزی‌مان را بر این امر متمرکز کردیم و امیدواریم واردات محدودتر و صادرات باقدرت و شدت بیشتری ادامه یابد و ما شاهد توسعه و پیشرفت کشورمان به‌صورت مستقل و در چارچوب اصولی و سالم باشیم.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه