رادیو مجازی اتاق ایران - 16 فروردین 99

نایب رئیس اتاق ایران در گردهمایی فعالان صنعت ساختمان ایران و عراق

بخش خصوصی ایران توانایی مشارکت در بازسازی عراق را دارد

فعالان صنعت ساختمان ایران و عراق طی یک گردهمایی مشترک با یکدیگر ملاقات کردند. در این نشست بر آمادگی هر دو طرف برای توسعه سطح مناسبات اقتصادی تأکید شد. دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق که میزبان هیات عراقی و طرف‌های ایرانی در حوزه صنعت ساختمان بود، ضمن تأکید بر توانمندی‌های صنعتی ایران، خواستار مشارکت فعال بخش‌خصوصی در روند بازسازی عراق شد.

09 مرداد 1398
کد خبر : 29712
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست تخصصی فعالان اقتصادی ایران و عراق هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان به همت اتاق مشترک ایران و عراق برگزار شد. در این گردهمایی که جمعی از فعالان صنعت ساختمان از استان‌های مختلف عراق حضور داشتند، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور تشریح شد.

بر اساس آمار و اطلاعاتی که از سوی دولت عراق منتشر شده است، میزان خسارت‌های ناشی از جنگ با داعش در حدود 45 میلیارد دلار برآورد می‌شود که برای بازسازی آن به 88 میلیارد دلار منابع نیاز است. در این راستا با توجه به اراده سیاسی قوی هر دو دولت ایران و عراق برای توسعه مناسبات اقتصادی با یکدیگر، هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق معتقدند، ایران ظرفیت‌های لازم برای حضور گسترده‌تر در این بازار و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با طرف‌های عراقی را دارد. در نتیجه دولت باید با فراهم کردن بسترها و حمایت‌های لازم، زمینه را برای بهره‌برداری مفید از فرصت ایجاد شده، مهیا کند.

در همین ارتباط، طی نشست فعالان صنعت ساختمان ایران و عراق که در اتاق ایران برگزار شد، محمدامیرزاده، نایب‌رئیس اتاق ایران توانمندی‌های دو کشور را در حدی توصیف کرد که بخش‌های خصوصی دو طرف می‌توانند با کار مشترک بخش قابل توجهی از نیازهای یکدیگر را برآورده کنند. به اعتقاد وی هر دو کشور از فرهنگ و پیشینه مشترکی برخوردارند که با توجه به آن می‌توان علاوه بر روابط اقتصادی، سطح ارتباطات دو ملت را بالا برد.

این فعال اقتصادی رویکرد دولت ایران در مورد توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: اگر قرار است در این مسیر موفق عمل کنیم و به نتیجه دلخواه برسیم باید بخش خصوصی شاهد حمایت‌های کافی از سوی دولت باشد. ایران از نظر صنایع دریایی، راه‌سازی، خدمات فنی مهندسی، تکنولوژی تأمین برق و سایر صنایع، جایگاه خوبی را به دست آورده و می‌تواند با سرمایه‌گذاری در عراق، تأثیر پررنگی در روند بازسازی این کشور داشته باشد.

وی با ابراز امیدواری در مورد آینده همکاری اقتصادی ایران و عراق، گفت: باید به جایی برسیم که کشورهای منطقه بر اساس استعدادهایی که در اختیار دارند، یار و یاور هم باشند و به اعتلای هم کمک کنند.

در ادامه این نشست سید حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به پروژه‌های بزرگی که در عراق توسط بخش خصوصی ایران در حال اجراست، تأکید کرد: ایران در بخش مسکن و خدمات فنی مهندسی عراق، مزیت رقابتی دارد و باید از این موقعیت استفاده کرده و توانمندی‌های خود را از قوه به فعل تبدیل کند. البته در این مسیر مشکلاتی هم وجود دارد، به ویژه در شرایط تحریم، ادامه کار با پیچیدگی‌های بیشتری روبرو است.

بر اساس اظهارات وی فعالان اقتصادی ایرانی می‌توانند با الحاق به شرکت‌های عراقی در مناقصه‌های این کشور حضور داشته باشند.

حسینی تأکید کرد: در این وضعیت نباید فقط روی فروش کالا و خدمات تمرکز داشته باشیم؛ آنچه موجب حضور قدرتمند ایران در بازار عراق می‌شود، مشارکت و سرمایه‌گذاری در این کشور است. از طرفی حضور در نمایشگاه‌های استانی عراق می‌تواند برای معرفی توانمندی‌های صنعتی ایران مفید باشد.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق دوری و عدم همکاری لازم بین طرف‌های ایرانی و عراقی را عامل حضور واسطه‌ها در خلال تجارت بین آنها دانست که در نهایت منجر به افزایش بهای تمام شده کالا و خدمات می‌شود. به باور حسینی اگر فعالان اقتصادی دو کشور روابط نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشند، قادرند با حذف واسطه‌ها، کمیت و کیفیت تجارت خود را بالا ببرند.

محمدشکرچی، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات این وزارتخانه نیز با تأیید آنچه در این نشست به عنوان راهکارهای توسعه مناسبات اقتصادی مطرح شد، تأکید کرد: خوشبختانه هر دو دولت ایران و عراق عزم جدی برای توسعه مناسبات خود با یکدیگر دارند، بنابراین باید تمام توان خود را برای تحقق این هدف مهم به کار گیریم.

به اعتقاد وی ایران ظرفیت بزرگ مهندسی در اختیار دارد که با کمک آن می‌تواند حضور چشم‌گیری در روند بازسازی عراق داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همین الان مهندسان ایرانی پروژه‌های بزرگی را در عراق دنبال می‌کنند که در صورت حمایت‌های دو دولت، می‌توانند روند اجرا این پروژه‌ها را سریع‌تر کنند.

شکرچی با بیان این مطلب که ایران دانش فنی کاهش مصرف انرژی در ساختمان و مقاوم‌سازی آنها در برابر زلزله را در اختیار دارد، گفت: علاوه بر این دو موضوع، ایران در تولید انواع مصالح ساختمانی طبق استانداردهای جهانی حرکت می‌کند و می‌تواند از این ظرفیت خود در بازار عراق استفاده کند.

در ادامه این گردهمایی پیش از نشست رودرروی فعالان اقتصادی دو کشور، رئیس اتاق صنایع بصره، رئیس اتحادیه پیمانکاران اقلیم کردستان و عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی بابل ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و مشارکت در نمایشگاه بین‌الملل صنعت ساختمان که در حال برگزاری است، از پروژه‌ها و زمینه‌های همکاری دو کشور سخن گفتند.

با باور آنها شرایط برای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و عراق فراهم بوده و با سیاست‌های تشویقی و حمایت‌های دولت می‌توان از این شرایط به نفع هر دو طرف استفاده کرد.

 

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه