رادیو مجازی اتاق ایران - 6 مهر 99

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم مردادماه 1398

نرخ بیکاری و تورم منطقه یورو در ماههای ژوئن و جولای، آمار اشتغال آمریکا در ماه جولای و تعرفه‌های جدید دولت آمریکا بر کالاهای چینی جزو مهم‌ترین اعداد و ارقام اقتصادی و تجاری در هفته اخیر بوده‌اند.

13 مرداد 1398
کد خبر : 29760
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

85 درصد

بانک جهانی: حدود 85 درصد از پناهجویان جهان در کشورهای دارای سطح درآمدی پایین و متوسط زندگی می‌کنند.

1 میلیارد نفر

بانک جهانی: بیش از 1 میلیارد نفر از جمعیت جهان به لوازم سرمایشی دسترسی ندارند که این مسئله بر سلامت،‌ امنیت غذایی، بهره‌وری و رشد آنها تأثیرگذار است.

255 میلیون نفر

سازمان بین‌المللی کار: تعداد جوانانی که نه شغلی دارند و نه مشغول تحصیل یا مهارت‌آموزی هستند، در سراسر جهان به بیش از 255 میلیون نفر رسیده است.

53.8 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی: درآمد شرکت اپل در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی با 1 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 53.8 میلیارد دلار رسیده است.

300 میلیارد دلار و 10 درصد

سی‌ان‌بی‌سی: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد دولتش از روز اول ماه سپتامبر (10 شهریور) بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی، 10 درصد تعرفه اضافه اعمال خواهد کرد.

3.1 و 21.5 درصد

اندیشکده اقتصاد بین‌الملل پترسون: در سال 2017 میانگین تعرفه اعمال‌شده بر کالاهای چینی از سوی دولت آمریکا تنها 3.1 درصد بود اما با احتساب تعرفه‌هایی که از ابتدای سپتامبر بر کالاهای چینی وضع شده است، این رقم امسال به 21.5 درصد خواهد رسید.

8 درصد

سی‌ان‌ان: در پی شدت گرفتن تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، قیمت نفت خام سبک تگزاس در معاملات روز پنج‌شنبه بورس کالای نیویورک حدود 8 درصد نسبت به روز معاملاتی قبل از آن کاهش یافت. چنین کاهش قیمتی برای نفت سبک تگزاس در 4.5 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

2.1 میلیارد پوند

فایننشال‌تایمز: ساجد جاوید وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد یک بسته 2.1 میلیارد پوندی (علاوه بر بسته‌های قبلی) برای حمایت از شرکت‌های انگلیسی در نظر گرفته شده است تا در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، آسیب کمتری به آنها وارد شود.

15.75 میلیارد دلار

فایننشال‌تایمز: بانک‌های مرکزی جهان در شش‌ماهه نخست سال جاری میلادی رقمی معادل 15.75 میلیارد دلار طلا خریداری کرده‌اند که در 48 سال اخیر یک رکورد به شمار می‌رود.

401.3 میلیارد یوان و 23 درصد

فایننشال‌تایمز: شرکت چینی هوآوی در شش‌ماهه نخست سال جاری میلادی 401.3 میلیارد یوان (58.3 میلیارد دلار) درآمد کسب کرده است که این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل 23 درصد افزایش نشان می‌دهد.

1400 دلار

رویترز: کارشناسانی که در نظرسنجی اخیر رویترز شرکت کرده‌اند، پیش‌بینی می‌کنند که قیمت هر اونس طلا در سال آینده میلادی، در ارقامی بالاتر از 1400 دلار تثبیت شود.

0.25 درصد

رویترز: بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) برای اولین بار پس از بحران مالی سال 2008 نرخ بهره پایه در این کشور را به میزان 0.25 درصد کاهش داد.

164 هزار شغل

بلومبرگ: در ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد) حدود 164 هزار شغل جدید به‌طور خالص در آمریکا ایجاد شده است، اما نرخ بیکاری نسبت به رقم قبلی آن (3.7 درصد) تغییری نشان نمی‌دهد.

1 از 4

مجمع جهانی اقتصاد: در سال گذشته میلادی از هر چهار شهروند آفریقایی، به‌طور متوسط یک نفر برای دریافت خدمات دولتی مجبور به پرداخت رشوه شده است.

80 میلیارد دلار

ای‌مارکتر (eMarketer): پیش‌بینی می‌شود که درآمد تبلیغاتی شرکت فیس‌بوک در سال 2020 از مرز 80 میلیارد دلار عبور کند.

1.1   درصد

یورو استات: تولید ناخالص داخلی کشورهای منطقه یورو در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی 1.1 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد نشان می‌دهد.

یورو استات: بر اساس برآوردهای اولیه، شاخص قیمت مصرف‌کننده در کشورهای منطقه یورو طی ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد) در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش یافته است.

7.5 درصد

یورو استات: در ماه ژوئن (11 خرداد تا 9 تیر) نرخ بیکاری منطقه یورو 7.5 درصد بوده است که کمترین میزان آن در 11 سال اخیر به شمار می‌رود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه