رادیو مجازی اتاق ایران - 17 آذر 98

در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه

درآمدهای جایگزین نفت به تصویب رسید

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه می‌گوید: در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه­گانه، کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه و بخشی از درآمدهایی جایگزین نفت در بودجه به رسیده است.

20 مرداد 1398
کد خبر : 29859
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در حاشیه نخستین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ که دیروز برگزار شد، گفت: بر اساس اصلاح ساختاری که به‌صورت یک طرح تهیه شده باید بودجه سال آینده را متفاوت از سال‌های گذشته طراحی کنیم.

محمدباقر نوبخت افزود: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا کرد که یکی از آنها اصلاح درآمدهاست با توجه به اینکه رویکرد اصلاح ساختار بودجه کاهش وابستگی به نفت است اما تا الآن تحقق پیدا نکرده است.

نوبخت گفت: بنابراین باید بودجه سال آینده به‌گونه‌ای تهیه شود که منابع نفتی را بر اساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه افزود: با توجه به اینکه می‌خواهیم از نفت جدا شویم و وابستگی آن را در بودجه به حداقل برسانیم باید منابع جایگزینی داشته باشیم بنابراین یک بخش کاهش منابع را از طریق جایگزین کردن منابع دیگر باید جبران کنیم و بخش دیگر را باید از طریق کاهش هزینه و کارا کردن هزینه‌ها تحقق ببخشیم.

نوبخت افزود: بنابراین در سال آینده هزینه‌هایی که دستگاه‌ها در سال گذشته و یا امسال داشتند باید بازبینی شود تا حداقل جمع هزینه‌ها کمتر از منابعی باشد که با کاهش درآمدهای نفتی در بودجه تراز شود بر این اساس باید در بخش درآمدها و منابع مالی و هزینه‌ها تجدیدنظر کنیم.

وی گفت: طبق قانون محاسبات عمومی، بودجه یک برنامه مالی یک‌ساله است که حاوی پیش‌بینی منابع و برآوردی از مصارف برای دستیابی به اهدافی که در آن سال بودجه مدنظر است.

نوبخت افزود: در جلسه نخست ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه ۹۹ رویکردی نوآورانه برای بودجه سال آینده از طرف معاونت اقتصادی و هماهنگی برنامه‌وبودجه پیشنهاد شد و روز شنبه این روش موردبحث قرار گرفت و نقدهایی از طرف کارشناسان به آن وارد شد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه افزود: گرچه کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی تصویب و روز شنبه هم یک بخش از موضوع درآمدهایی که جایگزین نفت در بودجه خواهد شد به تصویب شورای عالی هماهنگی رسید ولی باید انتظار داشته باشیم اصلاح ساختار در آن شورای عالی به تصویب برسد.

نوبخت گفت: در جلسه روز شنبه وارد اعداد کمی نشدیم و بیشتر به رویکرد بودجه پرداختیم در جلسه روز شنبه که جلسه مهمی بود که باوجود تهدیدات بدخواهان جمهوری اسلامی و دشمنان ملت ما که به شیوه‌های مختلف اعمال تحریم می‌کنند با همه این شرایط کشور مسیر عادی خودش را طی می‌کند و ما مثل هرسال بودجه را از الآن تهیه می‌کنیم و در ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم خواهیم کرد.

وی درباره توجه به رونق تولید در لایحه بودجه سال آینده افزود: موضوع تولید و اشتغال از سال ۹۵ با ابلاغیه مقام معظم رهبری با نام‌گذاری سال‌ها با محوریت تولید،​ اشتغال یا اقتصاد مقاومتی مطرح شد و هرسال تبصره‌ای در قانون بودجه با عنوان تبصره ۱۸ که به‌طور خاص به اشتغال توجه دارد طراحی کردیم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: بر این اساس هرسال طبق برنامه ششم توسعه حدود ۹۰۰ تا یک‌میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌کنیم و برای سال جاری نیز بیش از ۹۸۸ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی و همین میزان شغل نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است.

نوبخت اضافه کرد: رویکرد ما برای دستیابی به اشتغال به‌گونه‌ای نبود که منابعی را در نظر بگیریم تا بین متقاضیان شغل توزیع شود بلکه آن را بین هشت برنامه طراحی کردیم که یکی از برنامه‌های ما در بخش مسکن است.

وی گفت: برای پارسال، امسال و سال آینده مشخص شد که تعدادی مسکن ساخته و تعدادی هم نوسازی شود و تعدادی هم در روستاها برای محرومان تحت پوشش بسازیم بنابراین می‌دانیم هر تعداد مسکنی که بسازیم چه تعداد اشتغال ایجاد می‌کند که همین وضع در بخش کشاورزی و صنعت نیز وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه درباره یارانه‌ها و افزایش مصرف سوخت در لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: بودجه سال آینده در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه تعریف می‌شود که در این طرح چهار حوزه موردتوجه قرار می‌گیرد.

نوبخت گفت: وقتی نفت از بودجه خارج شود باید منابعی جایگزین گردد یکی از آنها مجموعه یارانه‌ای است که به‌صورت بودجه‌ای داریم و پرداخت می‌کنیم که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است یا یارانه‌ای که فرا بودجه‌ای می‌پردازیم که ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است و بخشی نیز یارانه پنهان است که رقم قابل‌توجهی را شامل می‌شود که در کالاها و انرژی وجود دارد بنابراین باید در این خصوص تجدیدنظر شود تا بتوانیم منابع جدیدی جایگزین نفت کنیم که جز اولین محور اصلاح ساختار است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه