رادیو مجازی اتاق ایران - 11 مرداد 99

سیدمهدی طبیب‌زاده در نشست کمیسیون گردشگری اتاق کرمان

گردشگری می‌تواند محور اصلی توسعه صادرات باشد

رئیس اتاق کرمان معتقد است: اگر یارانه‌های اختصاص یافته به تولید در حوزه‌های مختلف از مبلغ صادرات غیرنفتی استان کرمان کم شود، ارزش این صادرات بسیار پائین تر از ظرفیت‌های استان خواهد بود درحالی‌که با توسعه صنعت گردشگری، می‌توان با هزینه بسیار اندک، ارزش‌افزوده و ارزآوری قابل‌توجهی ایجاد کرد.

29 مهر 1398
کد خبر : 30697
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق کرمان گفت: گردشگری می‌تواند از بخش‌های مهم جذب منابع ارزی و محور اصلی توسعه صادرات استان باشد که باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

سیدمهدی طبیب‌زاده در نشست کمیسیون گردشگری و صنایع‌دستی اتاق کرمان با اشاره به اینکه صادرات از گمرکات استان در شش‌ماهه سال جاری 264 میلیون دلار در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و معدن و... بوده، افزود: اگر صادرات محصولات و کالاهای استان از سایر گمرکات را نیز به آمار صادرات از گمرکات استان اضافه کنیم مجموع صادرات استان کرمان به 500 میلیون دلار خواهد رسید که این میزان صادرات به معنای تلف کردن منابع است.

او ادامه داد: اگر یارانه‌های اختصاص یافته به بخش‌های مختلف را حذف کنیم درآمدهای ناشی از صادرات بسیار کم خواهد بود و به همین دلیل گردشگری می‌تواند به‌عنوان حوزه‌ای کم‌هزینه و ارزان نسبت به سایر بخش‌ها، درآمدها را افزایش دهد.

طبیب زاده، به نبود مجتمع‌های بین‌راهی مناسب به‌عنوان مشکلی که از سال 1352 تاکنون در استان وجود داشته، اشاره و بیان کرد: وجود نداشتن یک برنامه جامع برای گردشگری استان، باعث شده ضعف‌ها پوشش داده نشوند.

رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: باید در استان متناسب با نیاز گردشگران تجهیزات، زیرساخت‌ها و خدمات را تکمیل و ارتقا داد تا بتوان حضور گردشگران بیشتری را شاهد بود.

او اظهار کرد: به نظر می‌رسد برای بهره بردن از همه ظرفیت‌های گردشگری استان، شناخت کلی و یا اراده جدی وجود ندارد که در این رابطه باید بر روی تهیه و تدوین طرح جامع گردشگری استان متمرکز شویم.

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع‌دستی اتاق کرمان، گردشگری را یک حوزه پول‌ساز و اشتغال‌زا عنوان کرد و گفت: امیدواریم تشکیل وزارت گردشگری و پس‌ازآن حضور وزیر گردشگری در اولین سفر استانی خود در کرمان بتواند زمینه فعالیت و رونق بیشتر حوزه گردشگری در کشور و استان شود.

محمدرضا بهرامی، از نظارت قوه قضائیه بر وزارت گردشگری به‌عنوان یک اتفاق خوب در این حوزه سخن گفت و افزود: با رصد مداوم شرایط حاکم بر گردشگری و ارائه اطلاعات شفاف و دقیق در خصوص این شرایط، تهیه فرصت‌های سرمایه‌گذاری حاوی اطلاعات لازم، بررسی وضعیت زیرساخت‌ها، شرایط بازار و ارزیابی اقتصادی، به‌کارگیری اعتبارات دولتی به‌عنوان مکمل سرمایه‌های بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم، تلاش برای تسهیل اخذ مجوزهای لازم و تسهیل اعطای وام‌هایی با بهره پایین، می‌توان چشم‌انداز خوبی را در گردشگری شاهد بود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه