رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 99

رئیس جمهور در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی مطرح کرد

ضرورت ایجاد پیوند بین سرمایه گذار و شرکت‌های نوپا

روحانی با بیان اینکه جوانان خلاق ایرانی می توانند پیشتاز ارائه ایده های علمی باشند، گفت: حرکتی بزرگ و ارزنده در دولت های یازدهم و دوازدهم در عرصه زیربناها و زیرساخت ها انجام شده است و باید شرکتهای دانش بنیان را بیش از پیش حمایت کرد.

16 آبان 1398
کد خبر : 30966
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس جمهوری روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی، ایجاد اشتغال برای 300 هزار نفر در شرکت‌های دانش بنیان را بسیار ارزنده دانست و اظهارداشت: ایجاد این تعداد شغل با حدود 4500 شرکت دانش‌بنیان و درآمد 90 هزار میلیارد تومانی و تقریباً به اندازه بودجه کل کشور، بسیار مهم است.

حسن روحانی تأکید کرد: با توجه به شرایط تحریم، شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از همیشه برای عزت، حیثیت و ایستادگی کشور، ارزش و اهمیت دارند. تنها با شعار مقاومت، مقاومت درست نمی‌شود، بلکه در سایه علم، دانش، تلاش، کار و مذاکره، مقاومت به وجود می‌آید و اینها با همدیگر منافاتی ندارد. مقاومت، زمینه را برای مذاکره آماده می‌کند تا از مقاومت بهره‌برداری کنیم.

روحانی، بهره‌برداری از کارخانه نوآوری آزادی را افتخارآمیز دانست و گفت: اینکه امروز در فعالیت صنعتی و خدماتی، از حالت سنتی خارج می‌شویم موضوعی بسیار خوب و مهم به‌شمار می‌رود.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز در بحث افتتاح کارخانه وارد فاز نو و جدیدی شده‌ایم، چراکه این مجموعه یک کارخانه نوآوری است و این موضوع اهمیت زیادی دارد. در کارخانه‌های معمولی نوآوری‌های قبلی عملیاتی می‌شود، یعنی نتایج گام‌های گذشته به‌عمل می‌رسد اما در این کارخانه ایده‌های نو پدید می‌آید.

.او تصریح کرد: در این کارخانه شرکت‌های استارتاپ و جوانان نوآفرین‌ فعالیت دارند و شتاب‌دهنده‌ها به آنها یاری‌ می‌رسانند تا در کنار هم کار را به پیش ببرند و در پیچ و خم‌های اداری متوقف نشوند. رئیس جمهوری با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه با مسئولان این مجموعه و شتاب‌دهنده‌ها و سرپرست‌های شرکت‌های استارتاپ‌ اظهار داشت: معمولاً در صنعت، فناوری و علم دنباله‌رو هستیم به گونه‌ای که در علوم جدید، کشورهای صنعتی و پیشرفته گامی را برداشته‌اند و ما می‌خواهیم آن را دنبال کرده و مانند آنها اقدام کنیم، اما در این مجموعه می‌توانیم نوآوری را به معنای آن داشته باشیم که دیگری آن را انجام نداده و در آن، اولین هستیم.

روحانی با اشاره به اینکه کسی که رساله دکترا می‌نویسد باید مطلبی نو ارائه کند و ایده‌ای جدید را به ثمر برساند، اظهار داشت: بر این اساس می‌توانیم با استفاده از شرایط به‌وجود آمده در برخی امور پیشتاز باشیم، به‌گونه‌ای که ایده‌ای را به مرحله عمل، تولید و ارائه به بازارهای داخلی و خارجی برسانیم. رئیس جمهوری تأکید کرد: افتخار دولت‌های یازدهم و دوازدهم این است که گام‌های خوبی در این عرصه برداشته است؛ البته ممکن است این تلاش‌ها کامل نبوده یا کمتر از انتظار نسل جوان باشد، اما در مجموع یک حرکت بسیار خوب به انجام رسیده است.

روحانی با بیان اینکه کار تمامی مجموعه‌های استارتاپی فعال در این کارخانه به نوعی به پیشرفت آی‌سی‌تی و پهنای باند مربوط است، گفت: اگر پهنای باند وجود نداشت، بسیاری از این امور امکان تحقق پیدا نمی‌کرد و این در حالی است که دولت برای اینکه امروز بتوانیم در حوزه پهنای باند امکانات لازم را داشته باشیم، فشارهای بسیاری را تحمل کرده است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اینکه در مجموعه کارخانه نوآوری آزادی همه فعالان نوآور در یک سالن در کنار هم قرار دارند بسیار حائزاهمیت است، چرا که اینگونه می‌توانند همدیگر را بهتر شناخته و از یکدیگر یاری بگیرند.
روحانی با اشاره به برخی گلایه‌ها از سوی فعالان حوزه نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ مبنی بر اینکه برخی وزارتخانه‌ها هنوز در روش‌های سنتی باقی مانده و به سختی شرایط نو و فعالیت‌های نوآورانه را می‌پذیرند، گفت: مطمئناً ایجاد این زیست بوم جدید در کشور نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و باید تلاش کنیم این محیط جدید را در عرصه‌های مختلف معرفی کرده و بشناسانیم.

رئیس جمهوری تأکید کرد: مطمئناً دنیای آینده با دنیای امروز جهان متفاوت خواهد بود و سبک زندگی هم بر این اساس تغییر خواهد کرد. همان‌طور که زمانی که تلفن همراه به ایران آمد، هیچ‌کس باور نمی‌کرد که روزی موبایل به تحولی در زندگی مردم تبدیل شده و به گونه‌ای شود که این وسیله دوست همراه افراد از صبح تا شب باشد، اما امروز اکثر مردم یک دوست و یار جدیدی دارند که البته می‌تواند کمک‌کننده یا منحرف‌کننده باشد. رئیس جمهوری با بیان اینکه جوانان خلاق ایرانی می‌توانند پیشتاز ارائه ایده‌های علمی باشند، گفت: حرکتی بزرگ و ارزنده در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در عرصه زیربناها و زیرساخت‌ها انجام شده است و باید شرکت‌های دانش بنیان را بیش از پیش حمایت کرد.

روحانی همچنین در این نشست به تشریح گام‌های جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات برجامی اشاره کرد و گفت: مطمئناً راهی که انتخاب کردیم، مسیری درست است و دنیا بداند ملت ایران همچنان که ملتی مقاوم و اهل ایستادگی است، اهل مذاکره و گفت‌و‌گو نیز هست.

روحانی افزود: همچنان که امروز در این کارخانه، شتاب‌دهنده‌ها و ارائه‌کنندگان طرح‌های نو حضور دارند در وزارت خارجه نیز شتاب‌دهنده‌ها و طراحان طرح‌های نو داریم و ان‌شاء‌الله نتیجه نهایی به نفع ملت ایران خواهد بود. رئیس جمهوری خطاب به نوآوران و فعالان عرصه نوآوری، گفت: شما امروز کار بسیار بزرگی را به انجام رساندید و دولت نیز کماکان مانند گذشته در خدمت شما خواهد بود.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در معاونت علمی شخصیتی همانند دکتر ستاری حضور یافت که کار شرکت‌های دانش‌بنیان را باور داشت و بخوبی می‌شناخت که کار بسیار بزرگی است، گفت: همه وزرا و دستگاه‌ها آماده یاری‌رسانی هستند و همه وزرا و اعضای هیأت دولت باید از این مرکز بازدید کنند.
نشست صمیمی رئیس جمهوری با استارتاپ‌ها

رئیس جمهو همچنین در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی از بخش‌های مختلف فعالیت نوآوران و کارآفرینان این کارخانه بازدید و در فضایی صمیمی با جوانان فعال در زمینه استارتاپ‌ها در این مجموعه گفت‌و‌گو کرد.

روحانی پس از افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی از این مجموعه بازدید کرد و در نشستی با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، مسئولان حوزه فناوری و شتاب دهنده‌ها و سرپرستان تیم‌های استارتاپی، در جریان روند اقدامات و فعالیت‌هایی که در کارخانه نوآوری آزادی به انجام می‌رسد، قرار گرفت.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه