رادیو مجازی اتاق ایران - 21 مرداد 99

طبق گزارش مرکز آمار

تورم آبان ماه 41.1 درصد ثبت شد

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به آبان ماه امسال را 41.1 درصد اعلام کرد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 درصد کاهش دارد. همچنین نرخ تورم ماهانه در این ماه با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 1.6 درصد رسیده است.

02 آذر 1398
کد خبر : 31163
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

بر اساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم 12 ماهه منتهی به آبان ماه امسال 41.1 درصد بوده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین در این ماه نرخ تورم نقطه‌ای به 27 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین 27 درصد بیشتر از آبان 97 برای خرید مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم ماهانه آبان 1398 نیز 1.6 درصد محاسبه شده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه ۱۳۹۸ به عدد ۲۷ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۲۷ درصد بیشتر از آبان ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل 1.3 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 8.28 و 26.2 درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۲۷ درصد است که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی27.3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش 0.1 درصدی تورم ماهانه

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان ۱۳۹۸ به 1.6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.1واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 1.4 درصد و 1.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 5.1 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد افزایش داشته است.

فشار تورم بر خانوارهای روستایی

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آبان ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای کشور به 41.1 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 40.3 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 45.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (گوجه‌فرنگی، پیاز، فلفل دلمه‌ای) و گروه «لبنیات و تخم‌مرغ» (تخم‌مرغ ماشینی) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «حمل‌ونقل شخصی» (بنزین، انواع اتومبیل‌سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (کرفس و کاهو)، گروه «میوه و خشکبار» (پرتقال، لیموشیرین و پسته)، گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گوسفند و گوشت گاو) و گروه «ادویه و خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه‌فرنگی) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «تفریح و فرهنگ» (تجهیزات رایانه‌ای، تلویزیون خارجی و تولید داخل و دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه ۱۳۹۸ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 40.7 درصد برای دهک اول تا 42.7 درصد برای دهک دهم است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه