رادیو مجازی اتاق ایران - 30 دی 98

در نشست تخصصی چالش‌های اقتصاد ایران و تحریم‌ها مطرح شد

عبور از تحریم با توسعه صادرات کالای باکیفیت به کشورهای همسایه

در نشست تخصصی چالش‌های اقتصاد ایران و تحریم‌ها که با حضور هادی صالحی اصفهانی، عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه ایلینوی آمریکا در اتاق اصفهان برگزار شد، توسعه صادرات بخش خصوصی به کشورهای همسایه از طریق تولید کالای باکیفیت راهکار مؤثر عبور از تحریم‌ها عنوان شد.

23 آذر 1398
کد خبر : 31445
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان کاهش فروش نفت، تجارت کالا و ایجاد مشکل در نقل‌وانتقال پول و فلزات گران‌بها را ازجمله آثار تحریم‌های اعمال شده بر کشور بیان کرد و گفت: در شرایط موجود، توسعه فعالیت بخش خصوصی تنها راهکار خروج کشور از بحران است که با برنامه‌ریزی و مدیریت درست می‌توان اندازه بخش خصوصی را از 15 درصد کنونی به 55 درصد افزایش داد.

مسعود گلشیرازی در نشست تخصصی چالش‌های اقتصاد ایران و تحریم‌ها، با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون سهم درآمدهای نفتی در بودجه دولت 30 درصد کاهش یافته است، افزود: اصلاح ساختار مالی و بودجه‌ای و همچنین برنامه‌ریزی برای افزایش درآمدهای مالیاتی به همراه اجبار دولت برای خصوصی‌سازی و توسعه صنایع پایین‌دستی، ازجمله آثار کاهش درآمدهای نفتی کشور بوده است.

گلشیرازی با تأیید این نکته که تحریم ذاتاً محدودیت ایجاد می‌کند، گفت: باوجود اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه کشورمان، توسعه صنایع پایین‌دستی، افزایش اشتغال و در نهایت به دست آوردن بازارهای منطقه‌ای و جبران کاهش درآمد ارزی نفت را در پی داشته است.

او افزود: باوجود اعمال تحریم‌ها، تولید ناخالص بخش خصوصی کشور افت نداشته و باید با حمایت دولت، راهبردهای مناسب برای مصون‌سازی بخش خصوصی کشور اتخاذ شود.

در ادامه هادی صالحی اصفهانی عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه ایلینوی آمریکا نیز با اعلام اینکه میزان سرمایه‌گذاری کشور در دو سال گذشته با افت شدیدی مواجه شده است، گفت: در صورت ادامه این روند، کشور در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

این اقتصاددان، کاهش نرخ بهره بانکی را ازجمله راه‌های به‌صرفه شدن سرمایه‌گذاری دانست. وی در ادامه بر اندیشیدن راهکاری برای رشد بخش خصوصی تأکید کرد و پیش‌نیاز این امر را فراهم‌سازی زیرساخت‌های موردنیاز از سوی دولت دانست.

عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه ایلینوی آمریکا با بیان اینکه از زمان اعمال تحریم‌ها برخی از صنایع ازجمله صنایع غذایی و نساجی به دلیل کم شدن رقابت خارجی رشد کرده‌اند، افزود: این در حالی است که صنایع دیگر با افت مقیاس تولید و در نتیجه افزایش هزینه تمام‌شده روبه‌رو شده‌اند.

صالحی بر تحریک اقتصاد با توسعه سرمایه‌گذاری تأکید کرد و افزود: با افزایش ظرفیت بخش‌هایی که کالای سرمایه‌ای ایجاد می‌کنند، می‌توان اثرات منفی تحریم‌ها را خنثی نمود.

این استاد برجسته اقتصاد، ریشه مشکلات امروز کشورمان را نحوه تصمیم‌گیری دولت دانست و افزود: سیاست‌های اقتصادی دولت به اصلاح نیاز دارد؛ برای مثال با آنکه پرداخت یارانه به مردم در بهبود توزیع درآمد تأثیرگذار است؛ ولی نحوه اجرا و میزان پرداخت به بازنگری نیاز دارد.

عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه ایلینوی آمریکا با اشاره به اینکه وابستگی دولت به درآمدهای نفتی مسئله‌ای طولانی‌مدت است، تصریح کرد: مسئله امروز ما نفت نیست بلکه نحوه استفاده از آن است و باید درآمد حاصل از فروش نفت به‌جای مصرف، نیروی مولد ایجاد کند و لازم است این درآمد را به یک دارایی مانند هزینه در مناسب‌سازی زیرساخت‌ها و توسعه سرمایه انسانی تبدیل نمود.

صالحی اصفهانی در ادامه بر ضرورت توجه دولت به ایجاد اعتمادسازی در مردم نسبت به نظام سیاست‌گذاری تأکید کرد و با اشاره به اینکه در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، فرض ادامه‌دار بودن تحریم‌ها واجب است، گفت: در شرایط موجود کسب شهرت از طریق تولید کالاهای باکیفیت در ادامه مبادلات تجاری با کشورها بسیار ضروری است.

او یکی از مهم‌ترین اقدامات اتاق‌های بازرگانی در برهه کنونی را کمک و تشویق فعالان اقتصادی برای تولید محصولات باکیفیت دانست و افزود: تولید کالای درجه‌یک به فرهنگ‌سازی نیاز دارد و در تجارت خارجی، تولید محصول باکیفیت اولین مزیت رقابتی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه پتانسیل افزایش مراودات تجاری با کشورهای همسایه ایران موجود است، افزود: تجارت خرد توسط بخش خصوصی یکی از فرصت‌های افزایش تعاملات با همسایگان ایران و راهکار اصلی عبور از تحریم‌هاست.

صالحی استفاده از پتانسیل‌های تجارت افغانستان، امارات، قطر، لبنان و فرصت‌های تولید و تجارت ترکیه و پاکستان را نیز در شرایط کنونی کشور حائز اهمیت دانست.

در نشست سید حسن قاضی عسگر، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان نیز منطقی نبودن نرخ ارز، یارانه‌های کور و غیر هدفمند، نرخ بهره بالا و وابستگی به درآمدهای نفتی را ازجمله ریشه‌ای‌ترین مشکلات اقتصادی کشور دانست و گفت: به هم خوردن موازنه تجاری، بروز پدیده قاچاق، ریسک بالای سرمایه‌گذاری، ایجاد رانت و فساد، کسری بودجه دولت و انحراف در الگوی مصرف نیز بر مشکلات اقتصادی افزوده است.

او تورم و کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، افزایش تصدی‌گری دولت و افزایش هزینه‌های تولید را ازجمله نتایج این چالش‌ها دانست و گفت: چنین پدیده‌هایی به اتلاف منابع و افزایش هزینه‌های کشور منجر شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان همچنین با اشاره به اصلاح قیمت بنزین در روزهای اخیر، اجرای این طرح را منجر به‌صرفه جویی 21 درصدی بنزین نسبت به قبل عنوان کرد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه