رادیو مجازی اتاق ایران - 7 تیر 99

معاون اقتصادی وزیر کشور در نشست شورای گفت‌وگوی کهگیلویه و بویراحمد

واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها باید به چرخه برگردد

نشست شورای گفت‌وگوی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون اقتصادی وزیر کشور و هم‌زمان با نشست ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شد. بابک دین‌پرست، معاون اقتصادی وزیر کشور در این نشست بر لزوم توجه به تولید تأکید کرد و با اشاره به دستور رئیس‌جمهور در مورد واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها، گفت: استانداران باید تمامی طرح‌های راکد و غیرفعال در تملک بانک‌های عامل را شناسایی و آنها را با برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی به چرخه تولید برگردانند.

07 دی 1398
کد خبر : 31674
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور بابک دین‌پرست، معاون اقتصادی وزیر کشور برگزار شد.

معاون اقتصادی وزیر کشور گفت: تعدد و تکثر قوانین، دستورالعمل‌های اداری و مقررات دست و پاگیر، از جمله عوامل فسادزا در نظام اقتصادی کشور و مانع جدی در روند تسهیل گری سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش‌های گوناگون است.

بابک دین‌پرست در این نشست افزود: با توجه به آسیب‌شناسی که ظرف دو سال گذشته در فرایند و ساختار اقتصادی به‌ویژه طرح‌های تولیدی استان‌ها احصا شده قوانین، تبصره‌ها، بندها و بروکراسی‌های اداری دست و پاگیر در فرآیند صدور مجوزها و ابلاغ‌ها مهم‌ترین مانع در امر سرمایه‌گذاری و رونق تولید و منفذی برای بروز فسادهای خطرناک در این حوزه شده است.

دین‌پرست همچنین تبعیض، بی‌عدالتی و پارتی‌بازی در سیستم اداری کشور را نیز از دیگر چالش‌های فرا روی نظام اقتصادی و سیستم‌های اجرایی دانست.

او تصریح کرد: بسیاری از قوانین و دستورالعمل‌ها به‌گونه‌ای است که در یک زمان واحد می‌توان دو جواب آری و نه را به ارباب‌رجوع و سرمایه‌گذار داد.

معاون اقتصادی وزیر کشور یادآور شد: البته با تأکید ویژه رئیس‌جمهوری در حمایت از سرمایه‌گذاران و رفع موانع تولید دولت در همین راستا اقدام به راه‌اندازی سامانه (سام) با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با نظارت استانداران برای تسهیل در امر صدور مجوزها کرده که تا حدودی موجبات رضایتمندی سرمایه‌گذاران و بخش خصوص را فراهم کرده است.

 دین‌پرست همچنین به عدم اشتیاق و بی‌رغبتی مدیران و دستگاه‌های مختلف اجرایی در واگذاری طرح‌های اولویت‌دار به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده هم‌اینک افزون بر ۸۰ هزار طرح تولیدی و عمرانی نیمه‌تمام در سطح کشور وجود دارد که رقمی افزون بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل این طرح‌ها نیاز است.

او تصریح کرد: اولویت‌بندی طرح‌های مهم اقتصادی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد که قابلیت اجرایی تا پایان دولت دوازدهم را دارند یکی از مهم‌ترین این دستورالعمل‌های اجرایی است که قرار شد هر استان سه طرح مهم در این راستا را که از مطالبات اصلی و مهم و موجبات رضایتمندی مردمان منطقه را بیش‌ازپیش فراهم می‌کند احصا و برای تأمین اعتبار به ستاد اقتصاد مقاومتی و همچنین سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کنند.

معاون اقتصادی وزیر کشور همچنین از دستور و تأکید ویژه رئیس‌جمهوری مبنی بر احیا و آزادسازی تمامی واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها و ابلاغان از سوی وزیر کشور به همه استانداران خبر داد و گفت: بر همین اساس استانداران باید تمامی طرح‌های راکد و غیرفعال در تملک بانک‌های عامل را شناسایی و آنها را با برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی به چرخه مجدد تولید بازگردانند.

او بر ضرورت جلوگیری از تعطیل شدن واحدهای تولیدی در همه شهرستان‌ها و مناطق مختلف در کشور تأکید کرد و گفت: فرمانداران نیز باید بیش از گذشته مسائل اقتصادی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

دین‌پرست همچنینی با اشاره به نشست‌های مهم ستادهای اقتصاد مقاومتی در کشور نیز گفت: ظرف ۹ ماه گذشته امسال در کشور هزار و ۳۲ مصوبه در ۱۳۷ جلسه به تصویب رسید که کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه عملکرد قابل قبولی داشته است.

تلاش برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی بزرگ

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: از مجموع ۴۷ طرح معرفی شده به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال جاری ۱۸ طرح آن به تصویب رسید.

حسین کلانتری تصریح کرد: از میان این ۱۸ طرح نیز سه مورد آن شامل تکمیل جاده ملی پاتاوه – دهدشت، سد تنگ سرخ بویراحمد و همچنین پتروشیمی گچساران نیز به‌عنوان طرح‌های اولویت‌دار شناخته شده‌اند.

کلانتری همچنین گفت: از مجموع ۱۸ پروژه اقتصاد مقاومتی سال ۹۸، پنج طرح مهم آن مربوط به بخش کشاورزی است که پمپاژ باباکلان، سد ایلی آباد بهمئی، سد کوه‌برد، شبکه ۳، ۴ لیشتر و توسعه و پرورش ماهی سردآبی از جمله این طرح‌هاست.

او با بیان اینکه برخی از این طرح‌ها نیز تخصیص ۱۰۰ درصدی گرفته‌اند و بهانه کمبود اعتبار برای شتاب بخشی اجرای آنها وجود ندارد، گفت: در مسئله اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی مماشات نخواهیم کرد و کم‌کاری‌ها و سهل‌انگاری مدیران را به‌صورت مکتوب به وزارتخانه مربوط اعلام خواهیم کرد.

به گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد، ذات اقتصاد مقاومتی یعنی انتخاب راه میانبر برای رسیدن و دسترسی بهتر و مطلوب‌تر به هدف با کمترین هزینه و بیشترین کاربرد و استفاده صحیح از منابع و امکانات است.

او همچنین به مشکل برخی واحدهای تولیدی بزرگ و فعال در استان از جمله فولاد یاسوج، کارخانه آجر دهدشت و همچنین مشکل تأمین زمین موردنیاز برای احداث نمایشگاه دائمی استان نیز گفت: برای رفع مشکلات این موارد در اسرع وقت اقدام خواهد شد.

 نقش شورای گفت‌وگوی استان در بهبود فضای کسب‌وکار

جبار کیانی پور، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز با اشاره به نقش مفید شورای گفت‌وگو در بهبود فضای کسب‌وکار در استان گفت: برای دستیابی به این مهم بخش خصوصی نظرات اصلاحی خود را از طریق شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در دستور کار شورای گفت‌وگوی کشور و کمیته‌های مختلف دولت قرار می‌دهد، که نتایج خوبی نیز داشته‌اند.

کیانی پور با اشاره به نقش راهگشای این شورا در جهت تسهیل و رفع موانع واحدهای تولیدی در استان افزود: بعد از تشکیل معاونت اقتصادی نیز در استان تحرک و پویایی در چرخه تولید و اشتغال شکل گرفته است.

او در ادامه به ظرفیت‌های کهگیلویه و بویراحمد در زمینه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: ۵۰ نشست ستاد اقتصاد مقاومتی در استان برگزار شد که ۶ نشست با ۳۹ مصوبه مربوط به شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت بود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه