رادیو مجازی اتاق ایران - 25 شهریور 99

رئیس اتاق زنجان تأکید کرد

لزوم اصلاح فرآیندها و برقراری عدالت مالیاتی

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان با رئیس سازمان امور مالیاتی برگزار شد. علی یگانه فرد، رئیس اتاق زنجان، در این نشست با تأکید بر لزوم اصلاح فرآیندهای مالیاتی، گفت: مسائل و مشکلات مالیاتی آن‌هم در شرایط فعلی کشور، به یک دغدغه برای واحدهای تولیدی مبدل شده است.

28 دی 1398
کد خبر : 31900
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان با حضور امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی در محل اتاق زنجان برگزار شد.

علی یگانه فرد، رئیس اتاق زنجان با تأکید بر لزوم اصلاح فرآیندها و برقراری عدالت مالیاتی، گفت: فشار بر روی واحدهای تولیدی و دارندگان پرونده‌های مالیاتی بیشتر از بخش‌هایی است که فرار مالیاتی دارند و در شرایط فعلی کشور و با وضعیت تحریم‌های اعمال شده، مسائل و مشکلات مالیاتی به یک دغدغه برای واحدهای تولیدی مبدل شده است.

رئیس اتاق زنجان با اشاره به اینکه بحث بررسی تراکنش‌های بانکی نیز برای واحدهای تولیدی یک دغدغه جدی شده است، تصریح کرد: باوجوداینکه بر اساس رأی دیوان عدالت اداری، بررسی تراکنش‌های بانکی باید برای مبالغ بالایی ۵ میلیارد و بعد از سال 1395  و مبنای کار واحدهای حقوقی باشد، به حساب‌های شخص حقیقی نیز تسری یافته و از قبل از سال ۹۵ مورد رسیدگی قرار گرفته است.

یگانه فرد ادامه داد: انتظار داریم روند کار به‌گونه‌ای دنبال شود تا از دغدغه واحدهای تولید کاسته شده و این واحدها در آرامش کار خود را دنبال کنند.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حجم ورودی پرونده‌های مالیاتی به هیئت حل اختلاف بسیار زیاد بوده و فرصت‌های رسیدگی به این پرونده‌ها چندماهه شده است، گفت: امید است با تسریع در رسیدگی، پرونده‌ها به‌روز شود.

رئیس اتاق زنجان، با اشاره به موضوع بخشودگی‌های جرائم مالیاتی، تصریح کرد: درخواست داریم بخشودگی صددرصدی جرائم مالیاتی در استان اجرایی شده و کمکی به واحدها در این زمینه رخ دهد تا مشکلاتشان حل شود.

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه یکی از اقداماتی که امروز باید در اولویت قرار گیرد، بحث استرداد مالیات صادرکنندگان است، افزود: در این زمینه باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که این موضوع به اهرم فشار به واحدهای تولیدی تبدیل نشود.

او با تأکید بر اینکه اگر به دنبال توسعه و آبادانی هستیم، بخش اعظمی از این توسعه و آبادانی در گروه اخذ مالیات است، تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی در شرایطی کنونی جامعه دو رویکرد اصلی را در خصوص اتخاذ مالیات در نظر گرفته که یکی مقابله با فرار مالیاتی و فساد در این زمینه و دیگری حمایت از تولیدکنندگان واقعی است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با تأکید بر اینکه دولت برای انجام بخشی از وظایف خود، نیاز با مالیات داشته و اگر این منابع تحقق نیابد، باید برای تحقق برنامه‌های خود منابع را از بخش‌های مختلف قرض گرفته و خود را مقروض کند، اظهار کرد: بی‌تردید شاید راه دیگر نیز که چاپ پول است، باشد اما باید توجه داشت که چاپ پول تورم ایجاد می‌کند.

پارسا با اشاره به اینکه در کشور معافیت مالیاتی زیاد بوده و 50 درصد اقتصاد کشور معاف از مالیات است، خاطرنشان کرد: این موضوع موجب فشار بر روی پرداخت‌کنندگان مالیات می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی همه معاملات باید قابل‌رؤیت باشد، عنوان کرد: هیچ دستگاهی هیچ توجیهی برای پنهان کردن اطلاعات لازم  سازمان مالیاتی را ندارد.

پارسا با بیان اینکه متکی بودن به منابع نفتی که ۳۵ درصد از درآمد دولت را تامین می‌کرد، با مقوله‌ای چون تحریم‌های نفتی به مشکل بر خواهد خورد، بیان کرد: با توجه به شرایطی که امروز بر کشور حاکم است، باید شرایطی را فراهم کنیم که این تهدیدها به فرصت تبدیل شود.

او یکی از دغدغه‌های امروز در حوزه مالیاتی را معافیت‌های بیش‌ازحد دانست و با یادآوری اینکه می‌توان به‌جرئت گفت که هم‌اکنون نیمی از اقتصاد کشور از دادن مالیات معاف است، افزود: معتقدیم امروز یکی از اولویت‌های دستگاه‌های اجرایی در زمینه مالیات، این است که اطلاعات لازم را در اختیار امور مالیاتی قرار داده و در این زمینه شفاف‌سازی لازم را داشته باشند.

نادر جنتی  معاون توسعه مدیریت و منابع سازمانی امور مالیاتی نیز در این جلسه با اشاره به مباحث مختلف مالیاتی، گفت: هر پرونده‌ای ممکن است مشکلات خاص به خود را داشته باشد ولی نمی‌توان نسخه واحدی برای پرونده‌ها مطرح شود.

او با بیان اینکه در مالیات اصالت فروش در اولویت است، اظهار کرد: ایرادات عنوان شده در رابطه با معامله با شرکت‌هایی که وارد لیست سیاه در بحث اعتبار و فاکتور فروش هستند، قابلیت بررسی دارد.

جنتی ادامه داد: در بحث ضرایب در صفحه نخست اگر هر مرجع دولتی ضریب پایین‌تر باشد، مرجع دولتی مورد توجه است و این موضوعات از طریق تعاملات دستگاهی رفع می‌شود.

او با بیان اینکه هر پرونده‌ای ممکن است مشکلات خاص به خود را داشته باشد ولی نمی‌توان نسخه واحدی برای پرونده‌ها مطرح شود، تصریح کرد: بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌توان تراکنش مالی قبل سال ۹۵ را بررسی کنیم که البته مواردی برای استثنا وجود دارد که احتمالاً فرار مالیاتی بزرگ و پول‌شویی وجود داشته باشد. بررسی حساب‌های قبل از سال ۹۵ باید با انعطاف برخورد شود و بر بخشودگی جرائم برای این سال‌ها کمک می‌شود.

جنتی یادآور شد: بعد از سال ۹۵ درآمدها باید ثبت شود و شفاف باشد؛ چراکه همه موارد به‌طور کامل در سیستم‌ها ثبت‌ شده و به‌طور کامل قابل‌دسترسی است، به همین دلیل باید واحدهای تولیدی باصداقت اطلاعات را به‌طور دقیق وارد کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمانی امور مالیاتی با اشاره به دلایل معافیت فعالیت‌های کشاورزی از پرداخت مالیات، خاطرنشان کرد: کشاورزی پایه و اساس اقتصاد است و معافیت کشاورزان به دلیل تشویق مردم به کشاورزی و برای رشد تولید ناخالص ملی است.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه