رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۸ بهمن ۹۸

طرح مقابله با قاچاق لوازم‌خانگی از فروشگاه‌های بزرگ آغاز شد

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی می‌گوید: اجرای طرح برخورد با کالاهای بدون شناسه از هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ آغاز شده است.

23 بهمن 1398
کد خبر : 32193
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

اوایل دی‌ماه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تمامی تولیدکنندگان و تشکل‌های صنعتی لوازم‌خانگی تولید داخل تا ۱۵ دی‌ماه فرصت دارند که برای ۸ گروه کالایی خود فرایند ثبت و اخذ شناسه را انجام دهند و برای کالاهای خود شناسه دریافت کنند و بعد از این تاریخ هر کالایی که در سطح بازار شناسه کالا نداشته باشد کالای قاچاق تلقی می‌شود. اما این مهلت تا ۱۵ بهمن‌ماه تمدید شد و طبق اعلام انجمن صنایع لوازم‌خانگی طرح برخورد با لوازم‌خانگی بدون شناسه از چهارشنبه، ۱۶ بهمن‌ماه از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آغاز شد.

البته محمدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی، اعلام کرد که در مرحله اول اجرای این طرح، هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای آیین‌نامه شناسه و رهگیری کالا موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک طرح زیرساختی است، تصریح کرد: بنابراین برای جلوگیری از ایجاد هرگونه تنش، این طرح پله‌پله اجرا می‌شود.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی همچنین اجرای این طرح را نیازمند کار فرهنگی دانست و گفت: اجرای طرح برخورد با لوازم‌خانگی بدون شناسه نیازمند همکاری تولیدکنندگان، بازار و سایر دستگاه‌ها است. البته اجرای این طرح شروع شده، اما با احتیاط و برنامه‌ریزی خاصی پیش می‌رود، چراکه مانند برخی از کارهای دیگر امکان اجرای یک‌شبه آن وجود ندارد.

غزنوی در پایان در پاسخ به اینکه چه تعداد از تولیدکنندگان به درج شناسه بر کالاهای خود اقدام کردند، گفت: اجرای این طرح به نفع تولیدکنندگان است و تقریباً همه شناسه‌های کالا را درج کردند، اما در مواردی ممکن است دسترسی تولیدکنندگان به این شناسه‌ها با مشکلاتی مواجه شده باشد که این مسئله استثنا است و برای همه نیست.

وی درباره تعداد کالای قاچاق جمع شده تاکنون نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت که اطلاعات دقیق در این زمینه در اختیار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

آئین‌نامه اجرایی شناسه‌های کالا و رهگیری کالا موضوع ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اواخر شهریورماه ۱۳۹۵ از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، برای اجرا ابلاغ شد. ماده ۲۰ این آئین‌نامه مسئولیت اجرای آن را به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول کرده و طبق ماده ۱۲ آن وزارت صنعت، معدن و تجارت (صنعت، معدن و تجارت) موظف است "امکان ثبت شناسه رهگیری و دریافت گواهی الکترونیکی را در سامانه جامع تجارت فراهم کند و یکتا بودن شناسه‌های رهگیری را در سطح تمامی کالاهای مشمول، تضمین کند".

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه