رادیو مجازی اتاق ایران - 7 تیر 99

رئیس کل بانک مرکزی

«کنترل تورم» اولویت اصلی برنامه بانک مرکزی در سال ۹۹ است

رئیس کل بانک مرکزی اولویت برنامه این بانک در سال جدید را «کنترل تورم» اعلام کرد و افزود: هدف اصلی بانک مرکزی اعمال سیاست‌های پولی و ارزی است تا تورم در سال ۹۹ کنترل شود.

01 فروردین 1399
کد خبر : 32629
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اتفاقات امروز که در کشورهای توسعه یافته ضربه بسیار سختی به اقتصاد آنها وارد کرده، گواهی است بر اینکه بانک مرکزی ایران در حد توان خود توانسته بسیاری از ضربه‌ها را خنثی و از آسیب شدید به اقتصاد تا حد زیادی جلوگیری کند. هم‌زمان، اصلاحات بسیار مهمی نیز در سیاست‌گذاری اقتصادی، چه در بخش ارز و چه در بخش پول اتفاق افتاده که بتدریج ثمرات آن آشکار خواهد شد.
عبدالناصر همتی امروز در پستی اینستاگرامی اظهار کرد که سال 1398، سال بسیارسختی بود. کشورمان بصورت ناجوانمردانه و ظالمانه‌ای، آماج شدیدترین طوفان‌های اقتصادی قرار گرفت که هر کدام برای از هم گسستن و فروپاشی یک اقتصاد کفایت می‌کرد.
وی گفت: تحریم‌های خودسرانه و یکجانبه آمریکا، شوک شدید صادرات نفت، اعمال محدودیت شدید در مبادلات بانکی و در آخر گسترش ویروس کرونا در کشور، بانک مرکزی را در شرایط بسیار دشواری قرار داد که هم باید ثبات اقتصادی را تامین و هم این شوک‌ها را خنثی می‌کرد.

به گفته همتی، بانک مرکزی با کمک دولت و حمایت‌های بی‌بدیل همه ارکان کشور تا به امروز این آزمون را با توجه به همه دشواری‌ها و شرایط سخت حاکم، پشت سر گذاشته است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اتفاقات امروز که در کشورهای توسعه یافته ضربه بسیار سختی به اقتصاد آنها وارد کرده و ضررهای سنگینی بر مردم و اقتصاد آنها وارد کرده، گواهی است بر اینکه بانک مرکزی ایران در حد توان خود توانسته بسیاری از ضربه‌ها را خنثی و از آسیب شدید به اقتصاد تا حد زیادی جلوگیری کند. هم‌زمان، اصلاحات بسیار مهمی نیز در سیاست‌گذاری اقتصادی کشور، چه در بخش ارز و چه در بخش پول اتفاق افتاده است که بتدریج ثمرات آن آشکار خواهد شد.

وی گفت: همکاران من تمام تلاش خود را کردند ولی با این حال، صمیمانه از تک تک مردم بابت تمام کاستی‌ها پوزش می‌خواهم و هم‌زمان نیز بابت حمایت‌هایشان از بانک مرکزی قدردانی می‌کنم.

او همچنین با حضور در شبکه خبر، اولویت مهم دیگر بانک مرکزی را  تداوم رشد اقتصادی غیرنفتی عنوان کرد.

وی گفت: هدف اصلی این است که با اعمال سیاست‌های پولی و ارزی، در وهله اول تورم را که در ۲ سال گذشته به دلیل شوک‌های ارزی رشد بالایی پیدا کرد، ‌ کنترل کنیم.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: تلاش می‌کنیم، رشد اقتصادی غیرنفتی که هدف اصلی کشور است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر آن تاکید کرده اند، محقق شود.

رییس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که رفاه قشر عظیم جامعه به ویژه طبقات پایین که در ۲ سال گذشته به خاطر مشکلات اقتصادی آسیب دیده، به آنها بازگردانده شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه