رادیو مجازی اتاق ایران - 6 مهر 99

۲۰۰ هزار میلیارد تومان منابع برای تحقق «جهش تولید»

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه می‌گوید: علاوه بر منابع بانک‌ها و بخش خصوصی، 200 هزار میلیارد تومان منابع بالفعل در قالب اعتبارات عمرانی، منابع بودجه و سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی به تحقق «جهش تولید» کمک می‌کند .

04 فروردین 1399
کد خبر : 32653
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور از وجود حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار منابع بالفعل برای تحقق سیاست «جهش تولید» خبر داد.

محمدباقر نوبخت در دومین جلسه ستاد برنامه‌ریزی و راهبری «جهش تولید» که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف در سازمان برنامه‌وبودجه برگزار شد، افزود: ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی، ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع مختلف موجود در بودجه و همچنین سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار میلیاردی شرکت‌های دولتی بخشی از منابع قابل استفاده در راستای حمایت از پروژه‌هایی است که در راستای «جهش تولید» اولویت‌بندی خواهند شد.

رئیس ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید گفت: این منابع ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی جدای از منابعی است که می‌توان از طریق سیستم بانکی و هم‌چنین آورده بخش خصوصی در راستای تحقق برنامه‌های جهش تولید استفاده کرد.

 وی با بیان اینکه در یک اقدام فشرده طی دو سال اخیر، پیش‌نویس اولیه سند آمایش سرزمینی فراهم شده است گفت: استفاده از این سند نیز در تحقق سیاست جهش تولید بسیار مؤثر است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه یادآور شد: اواخر هفته جاری جلسه بعدی ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید برگزار خواهد شد و در این جلسه ضمن دریافت نقطه نظرات دستگاه‌ها، گزارشی از ظرفیت و پتانسیل‌های قابل‌توجه ۳۱ استان کشور نیز ارائه خواهد شد.

 نوبخت با بیان اینکه در جلسه امروز، مأموریت‌های پنج‌گانه برای دستگاه‌های مختلف عضو ستاد تعیین شد، گفت: سیاست جهش تولید همراهی‌کننده برنامه‌های موجود و در دست اقدام است و بر این اساس دو برنامه اشتغال و تولید با هدف ایجاد یک‌میلیون شغل و همچنین تکمیل بیش از ۷۰۰ پروژه اقتصاد مقاومتی در سال 99 با قوت ادامه خواهد یافت.

وی با تأکید بر لزوم تکمیل طرح‌های اولویت‌دار نیمه‌کاره با هدف افزایش بهره‌وری پروژه‌ها در کشور گفت: منابع کشور باید به طرح‌هایی اختصاص یابد که اگر زودتر به بهره‌برداری برسند بخشی از نیازهای کشور را به‌صورت فوری برطرف خواهند کرد. به‌عنوان‌مثال تکمیل آزادراه تهران - شمال حدود ۲۰ سال طول کشید و ارزش منابع صرف شده به قیمت جاری حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بود اما در نهایت؛ با تخصیص ۳۰۰میلیارد تومان قطعه یک آزادراه به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با اشاره به ظرفیت‌های قابل‌توجه بخش کشاورزی در حوزه تولید نیز گفت: سال ۹۸ رشد اقتصادی ۸ درصدی در بخش کشاورزی محقق شد هرچند ما در این سال در حوزه نفت شاهد کاهش رشد بودیم اما بخش کشاورزی جهش قابل‌توجهی داشت به همین منظور برنامه‌هایی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می‌شود با پشتیبانی مالی سازمان برنامه‌وبودجه می‌تواند منجر به تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی شود.

در دومین جلسه ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید اعضای ستاد از جمله نمایندگان قوه قضائیه، مرکز پژوهش‌های مجلس، معاونت علمی و فناوری، بانک ‌مرکزی، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، مرکز آمار و سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط حضور داشتند.

در این جلسه «حمید پورمحمدی» دبیر ستاد برنامه‌ریزی و راهبری «جهش تولید» گفت: طبق فرمایش رهبر انقلاب اسلامی، سازمان برنامه، مرکز پژوهش‌ها، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و قوه قضاییه ارکان اصلی ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید هستند.

 وی ادامه داد: همچنین اعضای شورای اقتصاد به همراه چند نهاد انقلابی از جمله بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و سازمان بسیج مستضعفین نیز به جمع این ستاد اضافه شده‌اند تا در تحقق شعار سال تسریع شود.

پورمحمدی تأکید کرد که معاونت‌های سازمان برنامه‌وبودجه از همه  ظرفیت خود برای پیشبرد اهداف ستاد استفاده خواهند کرد، ضمن اینکه تصویب شده که روسای سازمان برنامه‌وبودجه استان‌ها نیز به‌عنوان بازوهای پیش برنده برنامه‌ها در استان‌ها، ایفای نقش خواهند کرد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه