رادیو مجازی اتاق ایران - 30 دی 99

سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد

رایزنی برای بازگشایی مرز بازرگان ادامه دارد

سخنگوی گمرک ایران می‌گوید: رایزنی برای بازگشایی مرز بازرگان و ازسرگیری صادرات به‌صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است.

24 فروردین 1399
کد خبر : 32831
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

سخنگوی گمرک ایران گفت: وضعیت تجارت خارجی ایران با کشور عراق از طریق مرزهای اقلیم کردستان (مرزهای باشماق و پرویز خان) برقرار است. البته برخی مرزهای زمینی و بااهمیت مانند مرز مهران هنوز بازگشایی نشده است که به نظر می‌رسد بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا این تصمیم تا پایان فروردین‌ماه ادامه‌دار خواهد بود و امیدواریم از ابتدای اردیبهشت همه مرزهای عراق بازگشایی شود.

سید روح‌الله لطیفی افزود: تجارت و تبادل کالا با ترکیه از مسیر ریلی گمرک رازی برقرار است و به‌زودی نیز بازارچه مرزی ساری سو فعال می‌شود و رایزنی‌ها برای بازگشایی مرز بازرگان و ازسرگیری صادرات به‌صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است.

به گفته او تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده‌ای ادامه دارد.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک افزود: وضعیت مرزهای تجاری ایران با ارمنستان ف به شرایط مطلوب نزدیک می‌شود و فعالیت در مرز نوردوز از هفته گذشته آغاز شده است و نسبت به یک ماه گذشته تغییر محسوسی را شاهد بودیم. ضمن آنکه مسیر ترانزیتی کالاهای ارمنستان به کردستان عراق از طریق مرز باشماق در مریوان مجدداً فعال شده است.

لطیفی ادامه داد: فعالیت بازرگانی و تجاری ایران و آذربایجان از طریق زمینی، ریلی و دریایی برقرار است. ضمن آنکه ترانزیت کالاهای صادراتی ایران به روسیه نیز با تشریفات خاصی در جریان است.

او در خصوص وضعیت مرزی ایران با ترکمنستان گفت: علی‌رغم صادرات ۸۱ واگن کالا از نیمه اسفندماه سال گذشته از طریق مرز لطف‌آباد و فعالیت نسبی خط ریلی در سرخس، مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است و فعالیت تجاری محدود است.

سخنگوی گمرک ایران با اشاره به وضعیت عادی تجارت بین ایران و افغانستان ادامه داد: مرزهای ماهیرود، میلک و دوغارون فعال هستند و تجارت ایران و افغانستان علی‌رغم برخی مشکلات در مرز ماهیرود به دلیل هجوم گسترده ملخ در جریان است. البته در مرز دوغارون در حوزه مسافری، صرفاً خروج مسافر صورت می‌گیرد.

او افزود: تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر از طریق شناورهای تجاری کانتینری بزرگ یا فلزی یخچال‌دار برقرار است. ضمن آنکه خط کشتیرانی از مبدأ بندرعباس نیز فعالیت تجاری ایران و عمان را به‌صورت مستقیم برای انتقال مواد غذایی، میوه و سبزیجات راه‌اندازی شده است.

لطیفی گفت: بنادر جنوبی کشور شامل بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی، شهید باهنر، چابهار، خارک، دیر، پارس جنوبی، کنگان، بوشهر، قشم و کیش با حداکثر توان خود فعال هستند و سیر تجارت خارجی کشور از این طریق در جریان است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه