رادیو مجازی اتاق ایران - 7 تیر 99

افت 11 درصدی استخراج سرب و روی کشور در سال 98

آمارها از افت 11 درصدی استخراج از معادن سرب و روی کشور در سال 98 و برداشت 977 هزار و 343 تنی از این معادن حکایت دارند.

04 اردیبهشت 1399
کد خبر : 32977
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

آمارهای رسمی گویای آن است که سال گذشته میزان استخراج سرب و روی از معادن انگوران (زنجان) و سرب نخلک (اصفهان) به ۹۷۷ هزار و ۳۴۳ تن رسید که در مقایسه با عملکرد سال ماقبل افت ۱۱ درصدی دارد.

بر اساس جداول آماری مربوطه، سهم معادن انگوران از عملکرد پارسال بیش از ۹۳ درصد با ۹۱۰ هزار و ۱۷۷ تن و سرب نخلک نیز بقیه را با ۶۷ هزار و ۱۶۷ تن به خود اختصاص داد.

مجموع عملکرد استخراج واحدهای معدنی مزبور دراسفند ۹۸ به رقم ۹۴ هزار و ۳۷۲ تن رسید که نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ رشد ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.

سهم انگوران از استخراج اسفند پارسال با بیش از ۹۳ درصد به میزان ۸۸ هزار و ۶۱۵ تن بود و بقیه به نخلک با پنج هزار و ۷۵۷ تن اختصاص داشت.

آمارهای پیشین گویای این است که بیش از ۸۰ واحد استخراج روی در کشور فعالیت دارند که ظرفیت نصب شده آنها ۴۵۰ تا ۴۷۵ هزار تن برآورد می‌شود و سال ۹۷ بالغ بر ۲۲۰ هزار تن تولید داشتند.

طبق گزارش‌های گروه بین المللی مطالعات سرب و روی مصرف سرانه روی در ایران ۱.۱۴ کیلوگرم در سال است، متوسط مصرف سرانه این کانی‌ها در اروپای غربی ۵.۹ کیلوگرم است، چین حدود ۲.۵ کیلوگرم و آمریکای شمالی هم ۳.۴ کیلوگرم ثبت شده است.

معدن سرب و روی مهدی آباد (یزد) بی نظیرترین معدن در سطح جهانی با ذخیره ۱۷۰ میلیون تن معرفی شده است که اکنون در مرحله باطله برداری قراردارد.

معادن سرب و روی انگوران - زنجان، نخلک - اصفهان. کوشک _ بافق و آهنگران - ملایر از مهمترین معادن سرب و روی کشور است.

آمارهای بین المللی گویای این است که ایران در سال ۲۰۱۶ در جایگاه پانزدهمین صادر کننده شمش روی به ارزش ۲۲۷ میلیون دلار با سهم ۱.۶ درصد بود که در سال ۲۰۱۷ ضمن حفظ جایگاه خود ارزش صادرات را به رقم ۳۰۲ میلیون دلار رساند و کماکان سهم ۱.۶ درصد از کل صادرات این بازار را داشت.

کره جنوبی، هلند و کانادا بزرگترین صادرکنندگان شمش روی جهان محسوب می‌شوند که در سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۸.۸ و ۷.۵ و ۷.۴ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه