رادیو مجازی اتاق ایران - 10اسفند 99

کیوان کاشفی مطرح کرد

جبران خسارت‌های کرونا با تسهیل گیری در صادرات و روان‌سازی مرزها

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است اگر شرایط بحرانی کرونا فروکش کند، توان جبران خسارت‌های این بیماری به حوزه صادرات وجود دارد اما تحقق آن نیازمند تسهیلگری در صادرات و روان‌سازی تردد در مرزهاست.

29 اردیبهشت 1399
کد خبر : 33261
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به مشکل‌آفرینی کرونا برای تجارت خارجی، گفت: اگر شرایط بحرانی کرونا فروکش کند، می‌توان کاهش صادرات امسال را جبران کرد.

کیوان کاشفی با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا مبادلات تجاری در سراسر دنیا و ازجمله ایران را تحت تأثیر قرار داده، گفت: در فروردین امسال در کشور 36 درصد کاهش صادرات داشتیم و تراز تجاری ایران به منفی 279 میلیون دلار رسید.

او دلیل اصلی این کاهش صادرات را بسته شدن مرزها به دلیل شیوع کرونا دانست و افزود: دراین‌بین مبادلاتی که از طریق کشتی و یا خطوط راه‌آهن انجام می‌شد کمترین آسیب را دید. برای مثال صادرات به کشورهایی مانند چین و امارات که عمدتاً از طریق کشتی انجام می‌شود تقریباً به روال قبل در حال انجام است؛ اما صادراتی که از طریق کامیون‌ها انجام می‌شد بیشترین تأثیر را از شیوع بیماری کرونا پذیرفت و در صادرات به کشورهایی که به این شیوه با ما مبادله دارند ازجمله عراق، بیشترین کاهش صادرات را داشتیم.

کاشفی گفت: اگر روند شیوع کرونا و مسدود ماندن مرزها ادامه پیدا کند، امسال با کاهش قابل‌توجه صادرات مواجه خواهیم شد که البته رقم دقیق آن از هم‌اکنون قابل برآورد نیست.

او درباره پیامدهای کاهش صادرات نیز عنوان کرد: این امر بر واحدهای تولیدی کشور اثر گذاشته و بسیاری از آنها با دپوی محصولات تولیدی مواجه شده‌اند.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه اگر رکود ناشی از کرونا فروکش کند زمان کافی داریم که در ماه‌های آتی کاهش صادرات رخ داده را جبران کنیم، اظهار کرد: در چنین شرایطی نیازمند تسهیل گیری بیشتر برای صادرات کالاها هستیم و باید تردد در مرزها روان‌سازی شود.

او یکی دیگر از مواردی که برای جبران کاهش صادرات باید به آن توجه کنیم را صادرات کالاهایی دانست که در شرایط کنونی کشورهای جهان به آن نیاز دارند و عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین این کالاها انواع مواد ضدعفونی‌کننده است که تولید آن به میزان کافی در کشور صورت می‌گیرد.

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه استان کرمانشاه نیز با شرایط مشابه کشور با کاهش صادرات مواجه بوده، خاطرنشان کرد: فروردین‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 31 درصدی صادرات را شاهد بودیم و صادرات استان به 113 میلیون دلار رسید.

کاشفی ادامه داد: در کرمانشاه نیز اکثر مرزها برای مدتی بسته شد و پس از پیگیری‌های فراوان مرز پرویزخان باز شد و اکنون نیز دو بازارچه شوشمی و شیخ صله فعال‌اند.

 او با اشاره به اینکه در کرمانشاه نیز کاهش صادرات رخ داده قابل جبران است، یادآور شد: کالای صادراتی به‌اندازه کافی داریم و همین حالا چهار هزار کامیون کالا در مرز پرویزخان وجود دارد، فقط باید روند کارها عادی‌سازی شود.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، کندی تردد به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمان و هزینه مورد نیاز برای صادرات کالاها را در مرزهای استان افزایش داده است.

کاشفی ابراز امیدواری کرد، در آینده نزدیک و با بازگشایی مرز سومار بخشی از این مشکلات حل شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه