رادیو مجازی اتاق ایران - 2 مهر 99

در دیدار سفیر اتریش در تهران و رئیس اتاق شهرکرد

ظرفیت‌های همکاری استان چهارمحال و بختیاری و کشور اتریش بررسی شد

در دیدار رئیس اتاق شهرکرد و حضور سفیر اتریش در تهران، ظرفیت‌های همکاری استان چهارمحال و بختیاری و کشور اتریش بررسی شد و طرفین بر لزوم زمینه‌سازی برای استفاده از موقعیت‌های موجود به‌منظور افزایش مناسبات اقتصادی تأکید کردند.

15 مرداد 1399
کد خبر : 34177
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرکرد گفت: ظرفیت‌های گردشگری مانند چشمه‌سارها، دشت‌ها، جنگل‌های بلوط، دو تالاب بین‌المللی و رودهای مهم زاینده‌رود و کارون، این استان را به یکی از مهم‌ترین مسیرهای گردشگری تبدیل کرده است.

آیت‌الله احمدی در نشست بررسی همکاری‌های استان چهارمحال و بختیاری با کشور اتریش افزود: چهارمحال و بختیاری با ارتفاع بالای 2 هزار و 150 متر از دریا به بام ایران مشهور است و با توجه به ظرفیت‌های زیادی که در این استان وجود دارد، علاقه‌مند به ایجاد زمینه‌های همکاری و ارتباط گسترده در حوزه‌های گردشگری، صنعت، بهره‌برداری از تکنولوژی و دانش روز، بین وین و چهارمحال و بختیاری هستیم.

به گفته او ظرفیت‌های گردشگری مانند چشمه‌سارها، دشت‌ها، جنگل‌های بلوط، دو تالاب بین‌المللی و رودهای مهم زاینده‌رود و کارون، این استان را از مهم‌ترین مسیرهای گردشگری قرار داده است.

احمد با بیان اینکه اختلاف خنک‌ترین و گرم‌ترین نقاط این استان گاها به 15 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد، افزود: نزدیکی دو استان اصفهان و خوزستان و همسایگی با دو استان لرستان و کهگیلویه و بویراحمد از ویژگی‌های استراتژیک‌های چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود.

رئیس اتاق شهرکرد ادامه داد: مسیر کریدور شمال به جنوب کشور از این استان عبور می‌کند و وجود صنایع مادر همچون فولاد، سیمان، ورق گالوانیزه، پتروشیمی، نساجی، موکت، خوراک آبزیان و غیره، این استان را در زمره استان‌های صنعتی نیز قرار داده است.

احمدی ادامه داد: وجود مزارع و کشتزارهای گندم، چغندرقند، جو، سیب زمینی و باغات بادام، گردو و انگور، باعث شد این استان از دیرباز به‌عنوان یک مرکز تولید محصولات باغی و کشاورزی مهم در کشور تلقی شود.

او افزود: به لحاظ موقعیت آب‌وهوای مطلوب و هوای پاک، این استان از جمله مناطق مستعد ورزشی و علمی است و به‌عنوان یکی از مراکز تربیت نیروهای نخبه ورزشی و علمی در کشور قلمداد می‌شود.

رئیس اتاق شهرکرد خطاب به سفیر اتریش، گفت: با توجه به روابط دیپلماتیکی که در بین دو کشور ایران و اتریش برقرار است و از طرفی با توجه به تجارب شما در مدیریت بخش برنامه‌ریزی استراتژیک در کشورهای خارجه و سفیر اتریش در ایران، علاقه‌مند به ایجاد زمینه‌های همکاری و ارتباط گسترده در حوزه‌های گردشگری، صنعت، بهره‌برداری از تکنولوژی و دانش روز، بین وین و چهارمحال و بختیاری هستیم.

احمدی تصریح کرد: با عنایت به شرایط خاص موجود در استان و اینکه اتریش دهمین کشور ثروتمند و بیست و نهمین کشور صادرکننده جهان به شمار می‌آید، علاقه‌مند به همکاری و مشاوره‌های صنعتی در خصوص صنعت، انرژی تجدید پذیر، صنعت آهن و منابع معدنی هستیم.

او گفت: انتظار داریم کشور دوست و مؤثر اتریش، ضمن ایجاد همکاری دوسویه با ایران و تشویق نمودن سایر کشورهای اروپایی، انجام معاملات اقتصادی با ایران را نیز تسهیلگری کند.

رئیس اتاق شهرکرد خاطرنشان کرد: همچنین جهت سرمایه‌گذاری مشترک در این استان در خصوص بهره‌‌وری از تکنولوژی روز، مشاوره اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری، مباحث علمی و تبادل اسناد و دانشجو، دست وین را به گرمی می‌فشاریم.

سفیر اتریش در تهران نیز در این دیدار گفت: ‌دنبال راه‌حلی هوشمند‌ برای برقراری تعامل بین دانشمندان ایرانی و اتریشی در شرایط کرونایی‌ هستیم.

اشتفان شولتز، با بیان اینکه احترام عمیق خود را در تحمل بحران حوزه سلامت که کل کشور را در برگرفته و محدودیت تجاری و بلوکه شدن تجارت را به شما اعلام می‌کنم، اظهار کرد: شما با اراده در راستای تحول اقتصاد و به تأسی از سخنان مقام معظم رهبریتان حرکت می‌کنید که یک بعد سخنان ایشان در راستای حفظ و استقرار نظام اقتصادی و یک بعد دیگر در راستای افزایش اقتصاد در بخش خصوصی بود که این مسیر را با اراده مضاعف طی می‌کنید.

او ادامه داد: روابط بین دو کشور ایران و اتریش، روابطی است که در کشورهای دیگر کمتر دیده می‌شود که این روابط شامل 700 سال ارتباط مستقیم، 500 سال شراکت و بیش از 160 سال روابط دیپلماتیک حاکم بین این دو کشور است.

سفیر ‌اتریش در تهران گفت: اتریش در تاریخ خود هیچ ادعای استعمارگری با کشورهایی از جمله ایران ندارد و تأسیس دانشگاه در ایران در سال 50 و فعالیت‌های دیگر که به کمک دانشمندان اتریشی در این کشور اتفاق افتاده و سفر سفیر اتریش بعد از انقلاب اسلامی و بعد از رفع تحریم‌ها به‌عنوان اولین سفیر کشورهای خارجی به ایران، نشان‌دهنده اعتماد عمیق است و نشان‌دهنده این است که روابط بین دو کشور قابل پیش‌بینی بوده است.

شولتز تصریح کرد: سفر به این استان درخواست دیرینه من بود اما کرونا به مشکلات موجود برای محقق نشدن این سفر اضافه شده بود و اکنون حضور من به‌عنوان سفیر اتریش، نشانه و درخواست آغاز همکاری بین اتریش و استان شما است.

او تصریح کرد: ملاقات با استاندار، شهردار و رئیس اتاق شهرکرد و گفت‌وگوهای اولیه، ذهنیت‌ها را برای همکاری خاص به وجود آورد که باید با وجه اشتراک بین دو کشور بررسی و همکاری مشترک شکل داده شود.

سفیر اتریش در تهران با بیان اینکه گام اول همکاری‌های مشترک بین اتریش و این استان حوزه آب است، بیان کرد: اتریش نیز مانند استان شما از نظر تولید آب ظرفیت بالایی دارد و 95 درصد آب تولید شده آن به کشورهای اطراف اتریش واگذار می‌شود، مدیریت منابع و دقت مصرف آب آن‌قدر مفید بوده است که به این مرحله رسیده‌ایم و این نتیجه صدسال تحقیق در زمینه آب و یکی از دلایل عمده‌ای است که اتریش تلاش می‌کند تا اروپا آب را خصوصی‌سازی نکند و همچنان در اختیار بخش خصوصی باقی بماند.

شولتز با اشاره به اینکه به اعتقاد ما، آب گنج بسیار خوبی است که به‌خوبی باید مدیریت شود، زیرا که بخش‌های مختلف اقتصادی وابسته به این حوزه است، به حوزه دیگری که موردعلاقه طرفین است اشاره کرد و گفت: حوزه کشاورزی پایدار و اقتصاد کشاورزی، حوزه دوم است که در این حوزه خاص صنایع تبدیلی، صنایع بسته‌بندی و حمل‌ونقل می‌تواند موردتوجه قرار گیرند.

او افزود: روز گذشته از باغ بادام و مراکز پرورش ماهی که بر اساس معیارهای محیط‌زیستی، تولید می‌کنند بازدید شد و آنچه ما را تحت تأثیر قرار داد هم‌زمانی توجه به محیط‌زیست در کنار استفاده حداکثری از کشاورزی و محصولی که به بار می‌نشیند است.

سفیر اتریش، حوزه سوم موردتوجه را حوزه گردشگری پایدار با توجه به منابع آب و محیط‌زیست پایدار دانست و تصریح کرد: 15 درصد تولید خالص ملی اتریش در حوزه گردشگری به دست می‌آید که در سال گذشته 50 میلیون نفر اقامت در کشور وجود داشت و این در صورتی است که اتریش 8 میلیون جمعیت دارد.

او افزود: اتریش به‌عنوان کشور کوچکی است که از ذخایر منابع طبیعی برخوردار نیست لذا با تلاش مردم آن توانسته به رفاه نسبی خوب برسد.

شولتز با بیان اینکه علاوه بر این سه حوزه مطرح شده حوزه دیگری موردعلاقه طرفین قرار گرفته است که همه این حوزه‌ها را در برمی‌گیرد و آن حوزه، حوزه فرهنگ است، اظهار کرد: اتریش تنها کشوری است که در ایران انجمن فرهنگی دایر کرده و تاکنون 130 برنامه در مناسبات فرهنگی برگزار کرده است.

او تصریح کرد: خواسته ما این است که در آینده نیز چند برنامه فرهنگی به‌منظور ارتباط بیشتر فرهنگی در این استان برگزار شود، همچنین اخیراً در تهران توافقنامه‌ای امضاء و مقرر شد کنسرت‌های موسیقی زنده در پارک‌های مختلف و عمومی تهران اجرا شود.

شولتز در پایان به همکاری علمی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونا دنبال راه‌حل هوشمند هستیم تا بین دانشمندان ایرانی و اتریشی در شرایط کرونایی ارتباط علمی برقرار شود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه