رادیو مجازی اتاق ایران - 2 مهر 99

در شورای گفت‌وگوی استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد

فعالیت‌های اقتصادی ناگزیر به همزیستی با کرونا هستند

نشست اخیر شورای گفت‌وگوی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور دو میهمان خارجی یعنی سفیر اتریش در تهران و رایزن بازرگانی این سفارتخانه برگزار شد و در این نشست ضمن تأکید بر حفظ روابط اقتصادی ایران و اتریش در دوره تحریم، از لزوم همزیستی فعالیت‌های اقتصادی با کرونا نیز صحبت شد.

19 مرداد 1399
کد خبر : 34194
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

پنجاه و پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور اشتفان شولتس، سفیر جمهوری اتریش در تهران و کریستف گرابمایر، رایزن بازرگانی سفارت این کشور برگزار شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست خطاب به سفیر اتریش در تهران گفت: شما منطقه‌ای را انتخاب و به آن سفر کردید که به پایتخت طبیعت ایران معروف بوده و این استان با دارا بودن ظرفیت‌های فوق‌العاده جای پیشرفت و توسعه زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد.

کلانتری با اشاره به ذخایر خدادادی فراوان مانند نفت و گاز در گچساران، اماکن گردشگری تاریخی مانند بلاد شاپور در کهگیلویه، آبشار و چشمه‌زارها و رودخانه‌های جوشان و خروشان به‌خصوص در شهرستان دنا افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیار بالایی در بخش گیاهان دارویی و احداث واحدهای تولید فراوری در این خصوص و مناطق گردشگری طبیعی و تاریخی و مهم‌تر از همه مردم مهمان‌نواز، بلندهمت و سخت‌کوش دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مردم این استان بسیار صمیمی، صبور و سخت‌کوش هستند و به همین خاطر است که فشارها و تهدیدهای آمریکا را تحمل می‌کنند تا اهداف آنها را به شکست مبدل سازند.

او گفت: مردم ما آنجا که پای صلح، دوستی، صمیمیت و همکاری در کار باشد با آغوش باز استقبال می‌کنند.

کلانتری افزود: سفر شما مقدمه‌ای برای ارتباطات و مبادلات بیشتر این استان با کشور اتریش است و ما در این خصوص آمادگی کامل برای هرگونه همکاری را داریم.

در ادامه این نشست سفیر اتریش در تهران اظهار کرد: نحوه برخورد ایران با دو چالش منطقه از جمله کرونا و تحریم‌های ظالمانه غرب قابل‌ستایش است.

اشتفان شولتس با اشاره به اینکه علاقه زیادی داشتم به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنم اما مشکلات ناشی از بیماری کرونا ایجاد شد، اظهار کرد: خوشحالم که این فرصت ایجاد شد که بتوانم در این استان میهمان شما باشم.

سفیر اتریش در تهران با اشاره به اینکه سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد نه یک سفر گردشی بلکه سفر کاری است، افزود: نماینده اقتصاد و رایزن بازرگانی سفارت آقای گرابمایر در این سفر همراه من است و همین گواهی بر کاری بودن سفرم به استان است.

او با اشاره به هدف سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هدف از این سفر شناسایی همکاری بین طرفین بوده و اینکه بر مبنای علاقه دو طرف حوزه‌ها برای توسعه و همکاری دو کشور شناسایی و تعریف شود.

شولتس ادامه داد: آنچه مرا از بدو ورودم به استان کهگیلویه و بویراحمد تحت تأثیر قرار داد حوزه‌های مدیریت منابع آبی، مدیریت جنگل‌های پایدار و همچنین حوزه گردشگری است که از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و مشابه با کشور اتریش است، ضمن اینکه در حوزه صنایع کوچک و نفت ظرفیت‌هایی برای همکاری وجود دارد.

او با اشاره به اینکه اتریش تنها کشور اروپایی است که در ایران انجمن فعال دارد، گفت: سال گذشته ۱۳۰ مناسبت علمی و فرهنگی را در انجمن فرهنگی اتریش در تهران برگزار کردیم که به دلیل اعتماد دو طرفه با کشور ایران برای برگزاری این مناسبت‌ها نیاز به اخذ مجوز نبود.

سفیر اتریش در تهران افزود: اولین ریاست جمهوری کشورهای غربی که بعد از انقلاب اسلامی به ایران آمده رئیس جمهور اتریش بود و رئیس جمهور وقت کشور اتریش هم اولین رئیس جمهوری بود که بعد از توافق برجام به ایران سفر کرد، همچنین ۷۰۰ سال روابط مستند بین مردم دو کشو، ۵۰۰ سال شراکت و بیش از ۱۶۰ سال روابط کامل دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد که تقریباً هیچ کشور اروپایی از چنین پیشینه خوبی با ایران برخوردار نیست.

اشتفان شولتس با اشاره به تشابه صخره‌های رشته‌های کوه دنا به طبیعت اتریش گفت: احترام بسیار زیادی برای نحوه مواجه شما با دو چالش بزرگ بیماری کرونا و محاصره تجاری ناعادلانه آمریکا که در حال حاضر با آن مواجه هستید قائلیم و ناراحتی شما را از اینکه بخش سیاست و دیپلماسی نتوانسته کانال امن مبادلات مالی را فراهم کند درک می‌کنیم این بحران که در پی تحریم‌های ایالت متحده ایجاد شد به‌نوعی آیینه‌ای در مقابل اتریش قرار داده و کاملاً متوجه شدیم که محدودیت‌های استقلال ما در زمینه مالی و تجارت تا چه حد است.

سفیر اتریش در تهران ادامه داد: سوالی که پیش‌آمده اینکه در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟ می‌خواهیم از حالا تا پایان ویروس کووید ۱۹ و از الان تا پایان این محاصره ناعادلانه تجاری از این فرصت که ایجاد شده استفاده کنیم و می‌خواهم با تحلیل دقیق از ظرفیت‌های موجود برای بنگاه‌های اقتصادی بستر را برای ورود به کارهای عملیاتی فراهم کنیم.

او بیان کرد: بنگاه‌های اقتصادی اتریش بسیار علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند و نمونه آن مشارکت ۲۵۰ شرکت اتریشی در نشستی با موضوع ایران که در اتاق اقتصاد اتریش در ماه می‌گذشته برگزار شد و نشست ماه نوامبر که در سال جاری برنامه‌ریزی شده است، نمی‌خواهم روابط تنها در قالب صحبت‌ و وبینارها باشد بلکه برنامه داریم که نمایندگان بنگاه‌های اقتصادی اتریش در قالب هیاتی و در حوزه کمک‌های بشردوستانه به ایران بیاوریم.

سفیر اتریش با اشاره به استفاده از فرصت شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط گفت: با کمال میل بخش بازرگانی سفارت برای گفت‌وگوهای تخصصی و موردی با شما خواهد بود تا گام‌های بعدی را به صورت عملیاتی و مشخص برداریم و این ماموریتی است که سران ارشد دو کشور به ما واگذار کرده‌اند در سفر رسمی دکتر روحانی در جولای ۲۰۱۸ به اتریش مجموعه‌ای از قراردادها و یادداشت‌های تفاهم به امضا رسید که ما موظف شدیم پیگیر این تفاهم‌نامه‌ها باشیم.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش در تهران نیز در این نشست اظهار کرد: مشکلات ناشی از کرونا بر اقتصاد اتریش هم سایه افکنده است و ایام راحتی نیست.

کریستف گراب مایر افزود: همچنین تلاش‌هایی که ایالت متحده برای جلوگیری از تجارت با ایران انجام می‌دهد در این امر تأثیرگذار بوده است.

 او افزود: تلاش بیشتری برای برخورد با این محدودیت‌ها باید انجام دهیم و برای تسهیل همکاری‌ها باید راه حل پیدا کرد.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش در تهران از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد خواست فرصت‌ها و حوزه‌هایی که مورد علاقه شرکت‌های استان است را معرفی کنند تا به طور موردی برای هر درخواست راه حلی پیدا کنیم.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه