رادیو مجازی اتاق ایران -27 دی 99

در نشست شورای گفت‌وگوی اصفهان مطرح شد

از فرصت کارآفرینی در حوزه فرش دستباف استفاده شود

اشتغال‌زایی و ارزآوری فرش دست‌باف یکی از محورهای اصلی نشست شورای گفت‌وگوی استان اصفهان بود. در این نشست با اشاره به اینکه صادرات هر مترمربع فرش به‌مثابه صادرات حداقل یک بشکه نفت است، بر لزوم استفاده از فرصت اشتغال‌زایی و کارآفرینی در استان اصفهان یعنی توجه به فرش دستباف تاکید شد.

31 شهریور 1399
کد خبر : 34674
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نود و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران به بررسی مسائل و مشکلات حوزه فرش دستباف اصفهان اختصاص یافت.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با تأکید بر لزوم تسهیل فعالیت‌های اقتصادی در شرایط سخت فعلی گفت: صدور رأی هیات عالی دیوان عدالت اداری در خصوص اصلاحیه نحوه محاسبه سنوات پایان خدمت و همچنین، نامه دادستان کل کشور به وزیر اقتصاد در خصوص تأکید بر رعایت انصاف و رفتار مناسب با مؤدیان مالیاتی در مسیر گذار از اقتصاد نفتی، از اقدامات مثبت هفته‌های گذشته توسط دستگاه‌های اجرایی کشور و موجب کاهش نگرانی‌های اهالی کسب‌وکار بوده است.

مسعود گلشیرازی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، همچنین بر ضرورت اجرای رویه جدید صدور کارت‌های بازرگانی به‌صورت پایلوت در چند استان و سپس اجرا در کل کشور و همچنین، پیگیری مشکلات این حوزه توسط مجلس شورای اسلامی تأکید کرد.

 او در ادامه صف طولانی تخصیص ارز را یکی از مشکلات جدی فعالان اقتصادی عنوان و تصریح کرد: باوجود رسیدن کالاها به گمرک، این صف‌های طولانی مانع ترخیص کالا شده است.

گلشیرازی منطق بانک مرکزی در خصوص ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز حاصل را در راستای قطع تسلسل قاچاق ارز به‌شرط عدم اختلال در روند فعالیت واحدهای تولیدی و همچنین سرویس‌دهی منظم به آنها در رابطه با ارائه کد تخصیص، منطقی دانست.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان گفت: در شرایطی که ذخایر استراتژیک واحدهای تولیدی به اتمام رسیده و آمار تولید از روند مطلوب خارج شده است، در صورت عدم اتخاذ سازوکار درست در این زمینه در چند ماه آینده، شاهد خبرهای ناخوشایندی در حوزه تولید و تأمین کالاهای بازار خواهیم بود.

رئیس اتاق اصفهان همچنین با اشاره به گزارش اتاق ایران در خصوص میزان رضایت از عملکرد دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی مرتبط با محیط کسب‌وکار گفت: اتاق بازرگانی اصفهان در این خصوص از منظر فعالان اقتصادی جزو بهترین دستگاه اجرایی استان در سال 98 بوده است.

فرش دستباف، فرصت اصلی کارآفرینی در استان اصفهان

در ادامه جلسه، رئیس مرکز ملی فرش ایران اختصاص جلسه شورای گفت‌وگو به حوزه فرش را نقطه عطفی در تاریخ فرش اصفهان دانست و افزود: فرش دستباف اصفهان هر روز خواهان بیش‌تری پیدا کرده و باوجود 500 هزار نفر بافنده در این استان معتقدم اگر قرار است در حوزه کارآفرینی در اصفهان اتفاقی رقم بخورد، تنها در حوزه فرش محقق خواهد شد.

فرحناز رافع، با بیان اینکه زنجیره تأمین مواد اولیه فرش دستباف 40 سال است به فراموشی سپرده شده، افزود: درحالی‌که کاشان تنها توزیع‌کننده ابریشم کشور است، وارد کردن ابریشم منطقی نیست.

او افزود: در شرایطی که 20 درصد بودجه سامانه کارا (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) متعلق به فرش دستباف است امیدواریم تا پایان سال بخش عمده‌ای از این تسهیلات را در حوزه فرش دستباف و صنایع جانبی به‌ویژه زنجیره ارزش فرش دستباف استفاده کنیم.

رافع از آمادگی این مرکز برای استانداردسازی و توسعه کارگاه‌ها در حوزه تولید مواد اولیه و رنگرزی خبر داد و تصریح کرد: استان اصفهان بستر بسیار مناسبی برای کارگاه‌های صنعتی و سنتی داشته و ما از تسهیلات فنی اعتباری برای تولید و فرآوری ابریشم استفاده خواهیم کرد.

او در خصوص بیمه قالیبافان نیز گفت: با هماهنگی با صندوق عشایر تمامی قالیبافان استان به مدت یک سال مشمول بیمه رایگان عشایری خواهند شد و از سوی دیگر، با انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان تأمین اجتماعی به دنبال تبدیل کردن این بیمه هستیم.

رافع در پایان سخنان خود در نظر گرفتن کارت اعتباری فرش دستباف اصفهان به‌منظور فروش اقساطی با هماهنگی بانک‌های استان را در حمایت از تولید داخل و بافندگان مهم ارزیابی نمود.

رئیس مرکز ملی فرش با اشاره به وجود بستر مناسب در حوزه آموزش فرش در استان اصفهان از اتاق بازرگانی، استانداری و تشکل‌های این حوزه درخواست کرد برای ایجاد بستر تشویقی در حوزه دانش‌آموزی در هنرستان‌های اصفهان با این مرکز همکاری کنند.

نقش حذف یارانه‌های کور در کمک به تأمین بودجه اقشار نیازمند

همچنین سید حسن قاضی عسگر، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اصفهان، تدوین نظام تأمین و رفاه اجتماعی جامع و حذف یارانه‌های کور و غیرهدفمند را در کمک به تأمین بودجه برای اقشار ضعیف جامعه مهم دانست. وی همچنین از تشکیل گروه کاری رفاه و تأمین اجتماعی در استانداری اصفهان خبر داد.

منظور از تسویه بدهی، صرفاً پرداخت نقدی نیست

محمدرضا حبیبی، رئیس دادگستری استان نیز در خصوص عبارت تسویه بدهی مندرج در تبصره 7 ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم گفت: منظور از تسویه بدهی صرفاً پرداخت نقدی نبوده و چک و سفته نیز از ابزار تسویه بدهی محسوب می‌شوند.

اعلام آمادگی شهرداری برای راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش دستباف

در ادامه قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان یکی از 250 عضو شهرهای خلاق جهان است، این امر را پتانسیل خوبی برای شناساندن و معرفی صنایع‌دستی اصفهان به‌ویژه فرش دستباف به مردم جهان دانست. وی در ادامه از آمادگی شهرداری برای همکاری در راه‌اندازی موزه و نمایشگاه دائمی فرش دستباف اصفهان خبر داد.

19 هزار بافنده فرش استان فاقد بیمه هستند

ایرج موفق، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه بر اساس آمار موجود 19 هزار بافنده فرش دستباف مشمول قانون بیمه‌های تأمین اجتماعی قالیبافان و بافندگان فرش و صنایع‌دستی شناسه دار استان تاکنون بیمه نشده‌اند، افزود: ما به دنبال رعایت عدالت در تخصیص سهمیه بیمه‌شدگان به بافندگان فرش دستباف هستیم.

او تصریح کرد: باوجود تمامی مشکلات موجود در چهارماهه اول امسال بیش از 83 هزار مترمربع فرش در استان اصفهان تولید شده است.

موفق از پیگیری ثبت جهانی دو سبک جوشقان و یلمه خبر داد و تخصیص مکانی برای برگزاری نمایشگاه دائمی فرش دستباف در اصفهان را در رونق این صنعت مهم دانست.

او همچنین خواستار در نظر گرفتن ردیفی از ردیف‌های فنی اعتباری مرکز ملی فرش برای استفاده بافندگان از تسهیلات ارزان‌قیمت 4 درصد و تسهیلات 12 درصدی برای مجتمع‌های بزرگ فرش شد.

بهروز مهدلو، مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان نیز با بیان اینکه در سال 97 حدود 900 میلیارد تومان از مشوق‌های مالیاتی تبصره 7 ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم استفاده شده است، از اعلام آمادگی این سازمان در استفاده فعالان اقتصادی از این مشوق در سال 98 به‌منظور کمک به تحقق جهش تولید خبر داد.

صادرات هر مترمربع فرش به‌مثابه حداقل یک بشکه نفت است

علی شهبازی، رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی فرش دستباف روستایی استان اصفهان و عضو شورا نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه حقوق بافندگان فرش اصفهان تضییع شده است، خواستار لحاظ حقوق تضییع شده این قشر در قانون تأمین اجتماعی شد.

او افزود: در شرایطی که صادرات هر مترمربع فرش دستباف حداقل برابر یک بشکه نفت است، نباید این حوزه مورد غفلت قرار بگیرد؛ زیرا می‌تواند ارزآوری زیادی به دنبال داشته باشد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه