رادیو مجازی اتاق ایران - 6 آذر 99

در نشست شورای گفت‌وگوی خوزستان مطرح شد

صادرات به عراق از مرز چذابه ادامه دارد

شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز می‌گوید: باوجود مشکلات پیش‌آمده روند صادرات و کاهش حجم صادرات کالا از مرزهای استان خوزستان به کشور عراق، مرز چذابه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های تجاری میان ایران و عراق همچنان فعال است و مبادله کالا در این مرز ادامه دارد.

03 آبان 1399
کد خبر : 35074
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق اهواز با اشاره به کاهش حجم صادرات کالا از مرزهای استان خوزستان به کشور عراق گفت: یکی از گذرگاه‌های تجاری کشور با عراق مرز چذابه است که باوجود مشکلات پیش‌آمده روند صادرات از این مرز همچنان ادامه دارد.

شهلا عموری در پنجاه و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با اشاره به نام‌گذاری ۲۹ مهرماه به‌عنوان روز ملی صادرات، اظهار کرد: شلمچه و چذابه مهم‌ترین مرزهای استان خوزستان در انجام فعالیت‌های تجاری با کشور عراق محسوب می‌شوند که تا مردادماه امسال به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در تعطیلی به سر می‌بردند.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با اشاره به اینکه مرز تجاری چذابه در محدوده فعالیت‌های اتاق اهواز قرار دارد، گفت: موارد و موضوعات مربوط به مرز شلمچه نیز از سوی اتاق‌های بازرگانی آبادان و خرمشهر مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

او متوسط عبور کامیون‌های حامل کالاهای ایرانی به کشور عراق از مرز چذابه را روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کامیون عنوان کرد و افزود: فعالیت در این مرز با دشواری و سختی‌هایی برای تجار و بازرگانان همراه است اما صادرات انجام می‌شود.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان در خصوص مشکلات موجود در مرز چذابه، گفت: مهم‌ترین چالش به وجود آمده برای تجار بخصوص فعالان این بخش در مرز چذابه، تعلیق کارت‌های بازرگانی است که دلیل آن موانع به وجود آمده در انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان است.

او اضافه کرد: این شرایط باعث شده تا برخی تجار به‌ناچار اقدام به استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگر استان‌ها کنند که این موضوع هزینه‌های زیادی را تحمیل کرده است.

عموری یادآور شد: افزایش قیمت محصولات ایرانی به دلیل بالا رفتن هزینه تمام‌شده تولید کالا در کارخانه‌ها و مراکز تولیدی منجر به کاهش تقاضا از سوی طرف عراقی شده است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان اینکه برخی کالاها به دلیل افزایش هزینه تولید دیگر امکان رقابت با دیگر محصولات مشابه در بازار عراق را ندارند، گفت: به همین دلیل تجار عراقی به محصولات مشابه تولیدی دیگر کشورها گرایش پیدا کرده‌اند.

او به ممنوعیت واردات ۲۴ قلم کالای کشاورزی از مرزهای جنوبی به داخل کشور عراق اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه خوزستان از ظرفیت بالایی در زمینه تولید محصولات کشاورزی برخوردار است؛ این محدودیت‌ها برای صادرکنندگان چالش‌هایی را ایجاد کرده است.

صادرات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کالاهای غیرنفتی از خوزستان

رئیس اتاق اهواز در بخش دیگری از این نشست به کاهش ۱۸ و ۳۰ درصدی صادرات ازنظر وزنی و ارزشی طی ۶ ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: در این مدت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار انواع کالاهای غیرنفتی از استان خوزستان به کشورهای مختلف صادر شد.

عموری با بیان اینکه محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش صادرات کالا از مرزهای خوزستان محسوب می‌شود، افزود: این در حالی است که صادرات کالاهای غیرنفتی استان طی مدت مشابه سال گذشته ۶.۷ میلیون تن به ارزش ۲ میلیارد و ۱۳۸ میلیون دلار بود.

به گفته او، در سال ۱۳۹۸ صادرات کالاهای غیرنفتی خوزستان بالغ‌بر ۱۶ میلیون تن و به ارزش ۱۱ میلیارد دلار بوده است.

محصولات پتروشیمی بیشترین محصولات صادراتی خوزستان

رئیس اتاق اهواز همچنین به بررسی روند صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر استان اشاره کرد و گفت: گمرک بندر امام خمینی (ره) به لحاظ وزنی و همچنین ارزشی بالاترین عملکرد را در حوزه تجارت داشته است.

عموری تصریح کرد: بندر امام خمینی (ره) به‌عنوان دومین بندر تجاری کشور، سهم ۳۰ درصدی صادرات از مبادی تجاری استان را به خود اختصاص داده است که بیشترین میزان مبادلات را شامل می‌دهد.

او همچنین از محصولات پتروشیمی به‌عنوان بیشترین کالاهای صادراتی استان خوزستان معادل ۶۷ درصد کل مبادلات نام برد و اضافه کرد: دیگر گروه‌های صادراتی شامل فلزات، محصولات صنعتی، معدنی، کشاورزی و صنایع‌دستی به ترتیب سهم ۲۴ درصد، چهار درصد، سه درصد، ۲ درصد و کمتر از یک درصد از صادرات محصولات استان به خارج از کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

خوزستان بیشترین استان وارداتی کشور

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان از رتبه اول خوزستان در واردات کالا (ازنظر وزنی و ارزشی) از خارج کشور طی ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در زمینه صادرات طی این مدت خوزستان ازنظر وزنی رتبه سوم و ازنظر ارزشی رتبه دوم صادرات کالاهای غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

عموری میزان صادرات به عراق در ۶ ماهه ابتدای سال جاری را یک‌میلیون ۵۰۰ هزار و ۲۱۷ تن عنوان کرد و گفت: ارزش این کالاها معادل ۲۹۴ میلیون دلار برآورد شده است.

دارندگان کارت‌های بازرگانی مراقب سوء استفاده‌کنندگان باشند

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان همچنین نسبت به سوءاستفاده برخی اشخاص و شرکت‌ها از دارندگان کارت‌های بازرگانی هشدار داد و گفت: بر اساس رویه‌ای که گزارش شده برخی افراد در مقابل هزینه‌ای ناچیز، اقدام به اجازه کارت‌های بازرگانی می‌کنند که این موضوع علاوه بر اینکه تخلف است، قطعاً تبعات بسیار سنگینی برای صاحبان آنها در پی دارد.

عموری یادآور شد: از مجموعه مدیریت اقتصادی خوزستان و گمرکات استان درخواست می‌شود در زمان اظهار کالا در هنگام انجام مبادلات تجاری از اینکه کالای مذکور واقعاً متعلق به دارنده کارت بازرگانی است اطمینان حاصل کنند.

رئیس اتاق اهواز خاطرنشان کرد: این اتاق پیش‌ازاین اعلام کرد که در صورت مشاهده چنین تخلفی، چنین کارت‌های بازرگانی تعلیق و ابطال خواهد شد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه