رادیو مجازی اتاق ایران - 7 اسفند ۹۹

رئیس اتاق کرمانشاه خواستار شد

مشکلات زیرساختی مرز شیخ صله باید سریعاً مرتفع شود

رئیس اتاق کرمانشاه، رفع مشکلات زیرساختی دو مرز شوشمی و شیخ صله با ورود جدی دستگاه‌های متولی ازجمله سازمان همیاری شهرداری‌ها را خواستار شد.

04 بهمن 1399
کد خبر : 36556
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق کرمانشاه خواستار ورود جدی دستگاه‌های متولی ازجمله سازمان همیاری شهرداری‌ها به مشکلات زیرساختی دو مرز شوشمی و خصوصاً شیخ صله شد و گفت: شایسته نیست در مرزی مانند شیخ صله با این میزان پتانسیل اکنون دپو 400 کامیون را داشته باشیم.

کیوان کاشفی با اشاره به مشکلاتی که به دلیل شرایط بیماری کرونا از ابتدای امسال برای صادرات خصوصاً از طریق مرزهای عربی با عراق رخ داد، افزود: بسیاری از این مرزها ازجمله خسروی، سومار و حتی مرزهایی مانند مهران، شلمچه و چذابه هنوز هم با گذشت چندین ماه به ظرفیت واقعی قبلی خود بازنگشته‌اند.

او ادامه داد: در این مدت عمده بار صادراتی بر دوش مرزهای قسمت کردنشین عراق مانند پرویزخان، شوشمی، شیخ صله و ... بود که رونق بسیار خوبی در 10 ماهه امسال داشتند.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است: این رونق به‌گونه‌ای بود که تردد تا حدود 250 کامیون در روز از مرز شیخ صله و 200 کامیون در روز از مرز شوشمی را شاهد بودیم که رقم قابل‌توجهی بود.

کاشفی مشکلی که اکنون پیش روی این دو مرز وجود دارد را فراهم نبودن زیرساخت‌ها متناسب با تردد این حجم از بار و کامیون دانست و عنوان کرد: متأسفانه در فصل بارندگی وضعیت این دو مرز خصوصاً شیخ صله بسیار بدتر شده و مشکلاتی را برای کامیون داران ایجاد می‌کند که طی چند روز اخیر شاهد آن بودیم.

او خاطرنشان کرد: در خروجی مرز شیخ صله شیب تندی داریم که در ایام بارندگی گل‌ولای وارد جاده شده و تردد کامیون‌ها را به‌شدت کند می‌کند به‌گونه‌ای که ظرفیت خروج کامیون به یک‌سوم کاهش می‌یابد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، این معضل باعث شده اکنون دپو 400 کامیون را در مرز شیخ صله داشته باشیم که اصلاً شایسته نیست.

کاشفی با بیان اینکه باید پیش‌ازاین پیش‌بینی لازم برای رسیدگی به مشکلات این مرزها در فصل بارندگی می‌شد، از دستگاه‌های متولی خصوصاً سازمان همیاری شهرداری خواست هرچه سریع‌تر نسبت به رفع مشکلات این زیرساخت‌ها و خصوصاً جاده شیخ صله اقدام کنند.

او اظهار کرد: سازمان همیاری شهرداری به‌عنوان نهاد مدیریت کننده مرز که تمام هزینه‌ها و منافع را نیز دریافت می‌کند باید هرچه زودتر مشکل تردد محموله‌های صادراتی در مرز شیخ صله را مرتفع کند و چاره‌ای برای این موضوع بیندیشد.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه این کار زمان زیادی ندارد و باید هرچه زودتر انجام شود، یادآور شد: دیگر نباید شاهد بروز چنین مشکلاتی و ازدحام کامیون‌ها در مرز ظرف یکی دو ماه آینده که فصل بارندگی است، باشیم.

کاشفی همچنین از طرح این مشکلات در جلسه کارگروه صادرات استان نیز خبر داد که به‌زودی پیگیری خواهد شد و افزود: نباید اجازه رکود مرزهای مهمی مانند شوشمی و شیخ صله به دلیل مشکلات زیرساختی داده شود.

او از موقعیت استراتژیک این دو مرز خصوصاً در شرایط کنونی یاد کرد و افزود: مرز شوشمی دسترسی مناسبی به حلبچه که اخیراً استان شده فراهم می‌کند و نباید به دلیل مشکلات زیرساختی فرصت تردد مسافر و بار از این مرز از دست برود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه