رادیو مجازی اتاق ایران - 7 اسفند ۹۹

در نشست دبیر انجمن پسته دامغان با رئیس اتاق سمنان مطرح شد

مشتقات وابسته به محصول پسته با نگاه صادرات محور مهندسی شود

علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق سمنان در دیدار با دبیر انجمن پسته دامغان، با تأکید بر اینکه صادرات پسته باید همراه با ارتقاء دانش علمی‌باشد، گفت: اگر انجمن بتوانند سایر مشتقات وابسته به محصول پسته را با نگاه صادرات محور مهندسی کند، بی‌شک نفوذ این محصول در بازارهای هدف دوچندان خواهد شد.

04 اسفند 1399
کد خبر : 37102
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان گفت: انجمن پسته دامغان توانسته از ابتدای تأسیس تاکنون خدمات بسیار ارزنده ارائه نمایند، افزایش سطح کشت باغات پسته همراه با بهره‌وری مناسب بسیار اهمیت دارد.

علی‌اصغر جمعه‌ای در دیدار با دبیر انجمن پسته دامغان افزود: افزایش سطح کشت باغات پسته همراه با بهره‌وری مناسب بسیار اهمیت دارد و انجمن پسته دامغان توانسته از ابتدای تأسیس تاکنون خدمات بسیار ارزنده در ارتباط با این موضوع داشته است.

جمعه‌ای ادامه داد: نگاه صاحب‌نظران این محصولات باید به مخاطرات و فرونشست زمین‌ها در دشت‌های تحت پوشش و مضیقه‌های آب کشاورزی باشد.

واوی تصریح کرد: صادرات این محصول باید همراه با ارتقاء دانش علمی‌باشد، اگر انجمن بتوانند سایر مشتقات وابسته به محصول پسته را با نگاه صادرات محور مهندسی کند بی‌شک نفوذ این محصول در بازارهای هدف دوچندان خواهد شد.

منصور عباسیان، دبیر انجمن پسته دامغان نیز در این نشست گفت: افزایش تولید و راندمان خوب این محصول در استان سمنان حاصل تلاش و همدلی پسته کاران است، برگزاری 12 دوره کارگاه آموزشی با موضوعات اختصاصی باغات پسته توانسته سطح آگاهی کشاورزان را دوچندان کند.

او ادامه داد: طی همکاری با مؤسسات علمی و دانشگاه آزاد دامغان سعی بر این داریم تا صادرات پسته تازه را با ماندگاری بسیار بالا شروع نماییم، در این مدت آزمایش‌های مختلفی توسط تیم تحقیقاتی صورت پذیرفته است اگر جواب‌های آزمایشگاهی آخر مورد تأیید قرار بگیرد می‌توانیم بگوییم که انجمن پسته دامغان توانسته برای اولین بار صادرات این محصول را با برآیندی جدید و دانش‌محور به ثبت برساند.

دبیر انجمن پسته دامغان داد: از زمان تأسیس این انجمن در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان موفق شده‌ایم مراودات تجاری بسیار موفقی با استان‌های قم و کرمان و خراسان برقرار کنیم.

به گفته او تعامل، همکاری نزدیک با موضوعیت حل مسئله مشترک از اهداف انجمن پسته استان سمنان است.

عباسیان ادامه داد: از زمان شیوع کووید 19 انجمن پسته در رخدادهای اجتماعی در منطقه حضور داشته و کمک‌های شایانی در قالب جشنواره مواسات به انجام رسانده است.

شهرستان دامغان خاستگاه پسته در استان سمنان است، توسعه باغات این محصول در دستور کار کشاورزان قرار گرفته به‌طوری‌که علاوه بر دامغان این محصولات در لاسجرد و گرمسار هم موردتوجه قرار گرفته طبق آمار اعلام شده توسط انجمن پسته، تولید این محصول امسال 55 هزار تن تخمین زده می‌شود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه