رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

حسن روحانی در جلسه هیات دولت

هیچ راه‌حلی بهتر از برجام وجود ندارد

رئیس‌جمهوری از فصل تازه تجدید حیات برجام گفت: امروز یک صدای واحد حول برجام شنیده می‌شود و همه معتقدند هیچ راه‌حل و مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.

18 فروردین 1400
کد خبر : 37657
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه امروز ما شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم و همه کشورهایی که در برجام متعهد بودند در وین اجتماع کرده‌اند، گفت: امروز یک صدای واحد شنیده می‌شود و آن اینکه همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد و این یک موفقیت بزرگ برای ایران است.

 مهم‌ترین نکته گفته‌های رئیس‌جمهوری را در زیر بخوانید.

 -اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش دهید، از واقعیت‌ها فیلم درست کنید و حقیقت‌ها را بگویید.

 چرا برای کار بزرگی که این دولت در سواحل مکران انجام داده فیلم نمی‌سازید.

 در تاریخ 7 هزارساله گذشته چه زمانی را سراغ دارید که سواحل مکران نشاط و رونق و آبادانی امروز را داشته باشد؟ چرا از این اقدامات دولت که تحریم آمریکا را به شکست کشاند، فیلم نمی‌سازند؟

 -نگاه ما به بیرون نیست بلکه به توانمندی‌های داخلی است اما درعین‌حال رابطه با جهان را هم برای توسعه و پیشرفت لازم می‌دانیم.

 -کسانی که مدعی بودند این دولت همه توانمندی‌های هسته‌ای کشور را فروخته و از دست داده است، امروز باید به خاطر این دروغ خود از مردم عذرخواهی کنند.

 -تعامل سازنده با جهان جزو مصوباتی است که رهبر معظم انقلاب آن را امضا کرده‌اند.

 -در زمینه واکسن هر کاری انجام می‌شود وزارت بهداشت با شفافیت برای مردم توضیح دهد. مردم بدانند اگر واکسن کوواکس دیر به دستشان رسیده به خاطر تحریم بوده است.

 -کسی نگوید تحریم را بهانه نکنید، امروز تحریم یک واقعیت و یک مشکل در زندگی مردم است.

 - دولت در طول این جنگ اقتصادی سه‌ساله حاضر نشد توصیه برخی دوستان در مورد برقرار کردن سیستم کوپنی برای تأمین ارزاق عمومی را اجرا کند و تأکید کرد که می‌توانیم کشور را به شکل عادی اداره و کالا را به‌اندازه نیاز جامعه و به‌وفور تأمین کنیم.

 -برای اولین بار در تاریخ، آمریکا در سه سال گذشته منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت، افکار عمومی جهانی و دادگاه لاهه بوده است و حتی متحدان سنتی اروپایی آمریکا نیز او را تنها گذاشتند.

 - امروز آمریکا با اعتراف به شکست از ایران درخواست مذاکره دارد، چه کسی باعث شد آمریکا با این لحن با ملت ایران سخن بگوید؟ آیا دولت در همین شرایط سخت اقتصادی کشور را از واردات بنزین و گازوئیل بی‌نیاز و حتی توان صادرات ایجاد نکرد؟ آیا این‌ها ارزش فیلم ساختن ندارد؟

 - اذعان آمریکا به شکست و درخواست برای مذاکره و بازگشت به تعهداتش ازنظر ما «توبه» است؛ البته باید در مقام عمل هم صداقت آمریکایی‌ها را بسنجیم، اما امروز حقانیت ملت ایران بر جهانیان آشکار شده و دیگر هیچ‌کس درباره صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تردیدی ندارد.

 - پس از توافق برجام عده‌ای مدعی بودند که دولت همه توانمندی‌های هسته‌ای کشور را فروخته و از دست داده است، اما این روز فرصتی است تا مردم ببینند که در همین سال‌ها به‌رغم فشارهای اقتصادی چه پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگی در عرصه فناوری‌های هسته‌ای کشور حاصل شده است.

 - مصوبه مجلس درباره احیای برجام این فرصت را ایجاد کرد تا کذب بودن آنچه علیه دولت تبلیغ شده بود، آشکار شود.

 -سازمان انرژی اتمی تکالیف مجلس در طرح احیای برجام را حتی فراتر از مصوبه مجلس اجرا کرد تا گواهی باشد برای اینکه آنچه درباره از بین رفتن توانمندی‌های هسته‌ای کشور گفته شده بود، صحیح نبود.

 - به جرات ادعا می‌کنم که هیچ زمانی از ابتدای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای کشور، توانمندی هسته‌ای ما به‌اندازه امروز نبوده است.

 -به‌دروغ به مردم گفتند دولت برجام را امضا کرد تا قدرت هسته‌ای کشور را از بین ببرد، اما امروز همه مراکز و تأسیسات هسته‌ای کشور قوی‌تر از همیشه در حال فعالیت هستند و آنها باید برای دروغ خود از مردم عذرخواهی کنند.

 -کسانی که مدعی بودند این دولت فقط به دنبال مذاکره است و به تقویت بنیه دفاعی کشور توجهی ندارد، دیدند که به مدد برجام تحریم تسلیحاتی کشور نیز لغو شده و بنیه دفاعی کشور امروز به لطف تلاش‌های دولت تدبیر و امید قطعاً چند برابر سال 92 است.

 - متأسفانه هنوز درمانی برای کرونا به دست نیامده و تنها راه مقابله رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تزریق واکسن است. به وزارت بهداشت دستور داده‌ام که تمام اقدامات در زمینه واردات و تولید واکسن در داخل و نیز واکسیناسیون را با جزئیات کامل و به شکل شفاف برای مردم تشریح کنند.

 - ده‌ها میلیون دز واکسن یا خریداری شده و یا برای خرید آنها توافق شده است، اما تحریم آمریکا مانع نهایی شدن توافقات و انتقال واکسن‌ها به داخل کشور شده‌اند.

 - به سازمان برنامه‌وبودجه دستور داده‌ام که برای ماه مبارک رمضان یک نوبت اضافه کمک معیشتی به جمعیت تحت پوشش تخصیص داده شود.

 -در روزهای آینده یک کارت اعتباری در اختیار مردم قرار می‌گیرد که پشتوانه آن سهام عدالت یا یارانه مردم است و این کارت علاوه بر کمک به مردم، پشتیبانی و کمکی به رونق تولید نیز خواهد بود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه