رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

20 نکته از گفته‌های معاون اول رئیس‌جمهوری، در ششمین کنفرانس بین‌المللی صنعت احداث و انرژی

مهم‌ترین پیام سیاست‌های اصل 44، عدم محدودیت در فعالیت بخش خصوصی است

جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه گاهی با نگاه بی‌مهری به بخش خصوصی نگریسته می‌شود، گفت: توسعه و پیشرفت کشور و غلبه بر چالش‌ها جز از طریق میدان‌دار شدن بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست.

07 اسفند 1395
کد خبر : 7241
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری صبح امروز، در ششمین کنفرانس بین‌المللی صنعت احداث و انرژی که با رویکرد ظرفیت‌سازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری شرکت‌ها و سازمان‌های صنعت و انرژی در مرکز همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد، بخش خصوصی را جزو سرمایه‌های ارزشمند کشور برشمرد و گفت: متأسفانه گاهی سرمایه‌های کشور فقط سرمایه‌هایی همچون منابع نفت و گاز و سرمایه‌های فیزیکی تلقی می‌شود اما باید توجه داشته باشیم که در طول یک دوره زمانی شرکت‌هایی ایجاد می‌شوند که جزو سرمایه‌های مهم کشور محسوب می‌شوند.

-شرکت‌های پیمانکاری و خدمات فنی و مهندسی که قادر می‌شوند طرح‌های بزرگ را با زمان‌بندی دقیق و باقیمت و کیفیت مناسب اجرا کنند، این شرکت‌ها سرمایه‌های بزرگی هستند که یک‌شبه متولد نمی‌شوند بلکه سال‌ها طول می‌کشد تا این شرکت‌ها بتوانند به توانمندی دست پیدا کنند.

-  نباید فراموش کنیم که تا چندی قبل بخش عمده‌ای از طرح‌ها و پروژه‌های کشور ازجمله مدیریت ساخت و احداث به طرف‌های خارجی واگذار می‌شد و کار مهندسی تفصیلی و ساخت بخش عمده‌ای از تجهیزات واحدهای صنعتی به شرکت‌های خارجی واگذار می‌شد.

- خوشبختانه به‌مرورزمان توانستیم به نقطه‌ای برسیم که مهندسی تفصیلی توسط توان داخلی انجام می‌شد و سپس در مراحل بعدی در بخش مهندسی پایه نیز توانمند شدیم و امروز با سرافرازی و همت شرکت‌های قدرتمند داخلی، به‌راحتی می‌توانیم سد، نیروگاه و پالایشگاه بسازیم و پروژه‌های بزرگ را از ابتدا تا انتها با توان داخلی اجرا کنیم.
- بخش خصوصی باید بیش از سایر بخش‌ها مدافع سیاست‌های اصل 44 باشد و مهم‌ترین پیام این سیاست‌ها این است که محدودیتی در فعالیت بخش خصوصی وجود ندارد و این بخش می‌تواند به هراندازه رشد کند و از صنایع بزرگ برخوردار شود.

- بخش خصوصی نباید دائماً سود و زیان خود را محاسبه کند و از ورود به طرح‌های مهم واهمه داشته باشد. هر کس می‌خواهد کار بزرگ انجام دهد باید ریسک‌پذیر باشد زیرا خطرپذیری در ذات کارآفرینی است.

- منابع دولت محدود و اندک است و امروز دیگر نمی‌توان کارهای بزرگ را با اتکا به بودجه دولت انجام داد.

- در حال حاضر حدود 80 هزار پروژه عمرانی نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که برای تکمیل این پروژه‌ها اعتباری بالغ‌بر 500 هزار میلیارد تومان لازم است و بودجه دولت بسیار اندک است و امکان اجرای این پروژه‌ها با بودجه دولتی میسر نیست.

- پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی مدتی طولانی است که به‌صورت نیمه‌تمام باقی‌مانده‌اند و مردم کشور نیز به این طرح‌ها چشم دوخته‌اند و می‌خواهند از اجرای این طرح‌ها بهره‌مند شوند.

- یکی از چالش‌های بزرگ که جزو ابر چالش‌های پیش روی نظام است، تعداد فارغ‌التحصیلان جویای کار است و این در حالی است که اقتصاد ایران در بهترین دوران خود توانسته است سالانه 600 هزار شغل ایجاد کند و در دوره‌ای نظیر سال 86 تا 91 باوجود وفور درآمدهای نفتی، میزان شغل خالص جدید ایجادشده برابر با صفر بوده است.

-امروز به‌طور سالانه 1 میلیون و 200 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی متقاضی کار هستند و اگر موفق شویم برای این تعداد اشتغال‌زایی کنیم، 3 میلیون نفر بیکار فعلی همچنان بیکار خواهند بود. اشتغال‌زایی جز از طریق افزایش رشد اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری میسر نمی‌شود.
- امروز که 10 سال از سند چشم‌انداز سپری‌شده است، رشد اقتصادی 3 درصد است و اگر بتوانیم رشد اقتصادی کشور را به 8 درصد برسانیم و این رشد اقتصادی اشتغال‌زا باشد، حدود 800 تا 900 هزار فرصت شغلی در سال ایجاد خواهد شد.

- از سال  86 منحنی رشد سرمایه‌گذاری روند نزولی در پیش گرفت و چند سال رشد منفی داشت و ما باید زمینه‌ای فراهم کنیم که سرمایه‌گذاری در کشور توسط بخش خصوصی افزایش پیدا کند.

- دولت تلاش می‌کند این زمینه‌ها را برای بخش خصوصی فراهم کند و در کنار این برنامه‌ها، طرح اصلاح نظام بانکی نیز آغازشده و بانک مرکزی در این زمینه مسئولیت پیداکرده است.

- در همین یک سال سپری‌شده از اجرای برجام در مذاکره با کشورهایی که می‌توانند منابع به ایران تزریق کنند نظیر کشورهای کره جنوبی و چین از آسیای شرقی و کشورهای اروپایی، همه اعلام آمادگی کرده‌اند تا برای تأمین منابع مالی و فعالیت در ایران حضورداشته باشند، البته تحقق این برنامه‌ها به شرایط نظام بانکی و مسائل برجام وابسته است و در تلاش هستیم تا هرچه سریع‌تر این برنامه‌ها اجرا شود.

- دنیا می‌داند که ایران کشوری با ظرفیت‌های فراوان است که می‌تواند هم به توسعه خود کمک کند و هم کانونی برای توسعه کشورهای دیگر باشد.
-بخش خصوصی به خاطر مردم و اشتغال‌زایی برای جوانان این کشور به صحنه بیاید و دولت نیز در حد توان از شما حمایت خواهد کرد و تلاش خواهیم کرد که شرایط باثبات اقتصاد داخلی را فراهم کنیم و شرایط کار با کشورهای دیگر نیز مهیا شود.
- تاکنون حدود 2500 پروژه به بخش خصوصی واگذارشده که عمدتاً در بخش آب و فاضلاب بوده‌اند و ردیفی نیز در بودجه در نظر گرفته‌شده تا دولت بتواند از بخش خصوصی خرید خدمت کند.

-دولت در اکثر کلان‌شهرها احداث خطوط مترو را در دست اقدام دارد و بخش خصوصی باید به برنامه توسعه خطوط ریلی کشور، بخش آب، برق و بهداشت و درمان ورود کند و دولت نیز باید سازوکارهایی تعریف نماید که هم برای دولت و هم برای بخش خصوصی منافع داشته باشد. البته منافع دولت همان منافع ملت است و خواسته دولت این است که مردم کشور از اجرای طرح‌ها منفعت ببرند.

- دولت به دنبال درآمد از محل واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی نیست و خواسته دولت این است که بخش خصوصی این طرح‌ها را تکمیل کند و در همین رابطه دستورالعملی نیز در دولت تدوین شد که بخش خصوصی انتقاداتی نسبت به آن داشت و دولت از اتاق بازرگانی ایران خواست با مشورت بخش خصوصی این ایرادات را اصلاح کند تا مجدداً در دولت تصویب شود.

- لایحه مشارکت بخش دولتی و بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی نیز مراحل آخر خود را طی می‌کند و برای تدوین این لایحه از بخش خصوصی نظرخواهی شده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه