رادیو مجازی اتاق ایران - 18 تیر 99

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هشدار داد

بانک‌ها بدانند؛ اگر اقتصاد از رونق بیفتد، آنها هم سقوط ‌می‌کنند

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران می‌گوید: شواهد نشان می‌دهد که دولت مصمم است اقتصاد را از وضعیت فعلی نجات دهد و این فرصت مناسبی است که توسعه اقتصاد، ارتباط مناسب بین بانکها و بنگاه‌های اقتصادی ایجاد شود؛ چراکه بنگاه‌ها و بانکها شریک یکدیگر هستند و دو شریک باید با هم حرکت کنند تا هر دو موفق شوند.

03 شهریور 1396
کد خبر : 9881
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: سیستم بانکی در هر کشوری می‌تواند یکی از نقاط تعیین کننده وضعیت اقتصادی باشد و در کشورهای توسعه یافته سیستم بانکی با نظام سرمایه همراه است؛ اما سهم بازار سرمایه از توسعه اقتصادی در ایران کم و حدود 6 درصد و بار تامین منابع مالی بر دوش بانکهاست.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی، در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد افزود: مردمی کردن اقتصاد و تجمیع پول های خرد در توسعه اقتصادی بسیار مفید است اما در دهه گذشته سرمایه‌های خرد در کشور جمع آوری شده و کاملا از بخش تولید جدا شدند و این منابع مالی به سمت واسطه‌گری و دلالی پیش رفتند.

شافعی اظهار کرد: اتفاقات مذکور موجب شد رابطه بین بانکها و بنگاه‌ها کاملا متفاوت شود و به جای آنکه مانند دو شریک صمیمی، صادقانه به توسعه کشور کمک کنند، از هم جدا شده و مشکلاتی برای هر 2 طرف به وجود آمد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: از 12 سال قبل موسسات مالی و اعتباری کار خود را در کشور با سروصدا آغاز کردند و برخی از آنها برخلاف واقعیت، تابلو دارای مجوز از بانک مرکزی را بر سردر خود نصب کردند در حالی که بعضا کاملا غیرقانونی بودند اما حمایت شدند و برای سیستم بانکی هم مسائلی ایجاد کردند.

شافعی یادآور شد: تا همین سه هفته گذشته، آخرین موارد مربوط به موسسات غیرمجاز از سوی بانک مرکزی به دایره تنظیم و قانونی درآمد که امید است بانک مرکزی بر مشکلات فائق آید و این موسسات منظم کرده و سیستم بانکی و پولی کشور را از این بی‌سامانی نجات دهد.

او اظهار کرد: کمتر شاهد بودیم که قدرت موجود بانک مرکزی قادر باشد سیستم بانکی را به رعایت برنامه‌های خود ملزم کند زیرا اکثر بانکها از بانک مرکزی اطاعت نمی‌کنند و به جز یک یا دو بانک، کمتر اتفاق افتاده بانکها نرخ مصوب تسهیلات بانک مرکزی را رعایت کرده باشند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: همین نرخ سود 18 درصد مصوب بانک مرکزی را کمتر بانکی رعایت کرده است، بلکه تولیدکنندگان را وادار به سپرده گذاری م‌ کنند و در عمل نرخ سود تسهیلات بیشتر از 18 درصد می‌شود.

شافعی افزود: بانک‌ها باید بدانند که اگر بخش اقتصادی کشور از رونق بیفتد، قطعا بانک‌ها هم سقوط می کنند، لذا باید بانک‌ها همراه با بنگاه‌های اقتصادی یک فکر اساسی کنند تا اقتصاد کشور را به حرکت درآورده و سیستم بانکی را از این نابسامانی نجات دهند.

او ادامه داد: مبنای نتیجه بخش بودن سرمایه گذاری، رابطه مطلوب بین بانکها و بنگاه های اقتصادی است، بنگاه ها و بانکها باید بپذیرند که شریک یکدیگر هستند و دو شریک باید به عنوان دو بازو با هم حرکت کنند تا هر دو موفق شوند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران افزود: وزیران جدید در حوزه اقتصاد، برنامه های خوبی برای بهبود وضعیت اقتصادی دارند و برنامه ششم توسعه نیز از موارد مطلوبی در این خصوص برخوردار است .

شافعی تصریح کرد: اکنون افزایش سهم بازار سرمایه از توسعه اقتصادی در کشور مورد توجه جدی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و نوید این را می دهد که برای بازار سرمایه در حوزه اقتصادی کشور راهکارهای جدیدی تبیین شود.

او با بیان اینکه ظرفیت اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و موسسه مالی - اعتباری نیست، افزود: اقتصاددانان بزرگ دنیا پیش‌بینی کردند که از سال 2025 به بعد باید اقتصاد دنیا را بین مرزهای چین و هند پیدا کرد.

شافعی گفت: اکنون 67 کشور دنیا به دنبال احیای راه ابریشم هستند و اگر این مسیر احیا شود، باید سهم و موقعیت خراسان را در این تحول اقتصادی تعیین کرد لذا باید زمینه استفاده از این موقعیت و مزیت الهی را فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته و دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت های سرمایه‌گذاری تا 5 شهریور ماه و از ساعت 16 تا 22 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد دایر است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه