رادیو مجازی اتاق ایران - 3 تیر 98

رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار مطرح کرد

بیکاری در نقطه بحرانی

رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار می‌گوید: طبق اعلام کارشناسان سازمان جهانی کار، اگر نرخ بیکاری جوانان بیش از 2برابر نرخ بیکاری کل باشد؛ وضعیت بیکاری بحرانی تلقی می‌شود.

06 شهریور 1396
کد خبر : 9933
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار درباره نقطه بحران بیکاری در منظر آمار گفت: بر اساس آنچه کارشناسان سازمان جهانی کار (ILO) اعلام می‌کنند درصورتی‌که نرخ بیکاری در گروه سنی جوانان در کشوری بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری کل باشد می‌توان گفت وضعیت بیکاری در آن کشور در نقطه بحرانی قرار دارد.

سید نعمت‌الله میرفلاح نصیری، با بیان اینکه سازمان جهانی کار، گروه سنی جوانان را بین ۱۵ تا ۲۴ سال تعریف می‌کند افزود: البته این سازمان بین‌المللی اختیار تعریف گروه سنی جوانان را به خود کشورها هم محول کرده و این اختیار را به کشورها می‌دهد تا بنا به تشخیص شاخص‌های جمعیتی، گروه سنی جوانان را تعریف کند.

رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعریف جمعیت جوان در کشور را به استناد مراجع ذی‌صلاح (سازمان سابق ملی جوانان) ۱۵ تا ۲۹ سال عنوان کرد و گفت: نرخ بیکاری کشور در این گروه سنی تا پایان سال ۹۵ در حالی معادل ۲۵.۹ درصد است که نرخ بیکاری کل جمعیت در سن کار کشور در دوازده ماه منتهی به ۹۵ به میزان ۱۲.۴ درصد اعلام شد.

میرفلاح نصیری گفت: بنابراین با توجه به اینکه نرخ بیکاری جمعیت جوان کشور بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری کل است از همین حیث وضعیت بیکاری امروز در نقطه بحرانی قرار دارد، همان‌طور که شخص رئیس‌جمهور نیز بیکاری را بزرگ‌تری مسئله دولت عنوان کرد.البته بسیاری از کشورهای اروپایی نیز با این بحران مواجه هستند.

وی همچنین به افزایش انتظار جوانان از شغل اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های بخش عرضه نیروی کار کشور افزایش انتظار جوانان از اشتغال است. امروز به دلیل اینکه غالب جوانان تحصیلات دانشگاهی دارند بسیاری از شغل‌ها را در شأن اجتماعی خود نمی‌بینند و بسیاری از جوانان با همین ذهنیت فرصت‌های شغلی خود را رد می‌کنند. این یکی از چالش‌های بخش عرضه نیروی کار کشور محسوب می‌شود.

میرفلاح نصیری ادامه داد: یکی دیگر از چالش‌های سمت عرضه نیروی کار عدم ناسازگاری بین مهارت جوانان بیکار و تقاضای بنگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه فرد بیکار باید دارای سه شاخص باشد گفت: «آماده‌به‌کار بودن»، «در جستجوی کار بودن» و درنهایت «تن به کار دادن» سه شاخصه‌ای است که یک فرد بیکار باید داشته باشد.

رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار گفت: در کشورهای اروپایی اگر فرصت شغلی برای فردی ایجاد شود اما فرد بیکار تن به آن شغل ندهد، وی یک فرد بیکاری تلقی نمی‌شود درحالی‌که در کشور ما بسیاری از جوانان هر شغلی را در شأن و منزلت خود نمی‌بینند.

تثبیت نرخ بیکاری بلندمدت طی ۱۰ سال گذشته

میرفلاح نصیری «بیکاری بلندمدت» را یکی دیگر از شاخص‌های آمارگیری نیروی کار عنوان کرد و گفت: بیکاری بلندمدت به فردی اطلاق می‌شود که طول مدت بیکاری وی بیش از یک سال باشد و این فرد در آمار بیکاران بلندمدت قرار می‌گیرد.

وی شاخص نرخ بیکاری بلندمدت را در ایران قابل‌قبول اعلام کرد و گفت: طبق آمار رسمی از سال ۸۴ تاکنون به‌رغم رشد سمت عرضه نیروی کار، اما خوشبختانه نرخ بیکاری بلندمدت کنترل شده به‌طوری‌که این نرخ از ۴.۳ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴.۲ درصد در سال ۱۳۹۴ کاهش داشته است.

رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار با بیان اینکه از جمعیت ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار ۳۹۸ نفر بیکار منتهی به اسفند ۹۵ حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۵۰ هزار نفر در جمعیت بیکاری بلندمدت قرار دارند گفت: این میزان طی حدود ۱۱ سال گذشته بین ۳۷ تا ۳۸ درصد از جمعیت بیکار تقریباً ثابت بوده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه