رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

لتونی فرخنده، ایران سرافراز

ریگا شهر آوازهای محلی است، همانطور که هر منطقه ای از ایران چنین پیشینه ای وجود دارد. برای من مردم لتونی همواره قابل احترام بوده اند. قرنها تسلط اقوام دیگر از ژرمن ها، لهستانی ها تا لیتوانی ها و سوئدی ها و روس ها نتوانسته این مردم رادر فرهنگ اقوام غالب هضم کند.

13 خرداد 1395
کد خبر : 1588
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
ریگا شهر آوازهای محلی است، همانطور که هر منطقه ای از ایران چنین پیشینه ای وجود دارد. برای من مردم لتونی همواره قابل احترام بوده اند. قرنها تسلط اقوام دیگر از ژرمن ها، لهستانی ها تا لیتوانی ها و سوئدی ها و روس ها نتوانسته این مردم رادر فرهنگ اقوام غالب هضم کند.

حضور جواد طریف وزیر امور خارجه ایران و محسن جلال پور رییس اتاق ایران در صدر هیئتی سیاسی-اقتصادی در لتونی

وقتی به ریگا که یکی از زیبا ترین ومهمترین شهرهای صنعتی ، تجاری، فرهنگی و مالی منطقه بالتیک است پاگذاشتم احساس غربت نکردم.
ریگا بعنوان مروارید دریای بالتیک معروف است. شهری زیبا که همواره یکی از پایتختهای فرهنگی اروپا بوده است. برای ما دیدن هنرمندان خیابانی، گلفروشها، موسیقی زنده ، شکلات فروشی ها و کافی شاپ ها بسیار جالب بود.

دراین شهر صنایع دستی، شمع و پارچه های زیبایی دیدیم. علاوه برآن ریگا شهر آوازهای محلی است، همانطور که هر منطقه ای از ایران چنین پیشینه ای وجود دارد.
برای من مردم لتونی همواره قابل احترام بوده اند. قرنها تسلط اقوام دیگر از ژرمن ها، لهستانی ها تا لیتوانی ها و سوئدی ها و روس ها نتوانسته این مردم رادر فرهنگ اقوام غالب هضم کند.

جالب است که دولت ایران از اولین دولت هایی بود که استقلال لتونی را در سال ۱۹۲۰ پذیرفت و هیچگاه اشغال لتونی توسط شوروی را به رسمیت نشناخت.

اقتصاد لتونی

لتونی کشوری است که به خاطر انضباط مالی و رشد اقتصادی شهره است. این کشور از نظر کسری بودجه و میزان بدهی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا جایگاه بسیار خوبی دارد.این را باید به دلیل سیاستهای پولی و مالی مناسبی دانست که دولت لتونی در پیش گرفته است.

لتونی درسالهای اخیر از منظر رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا درسالهای ۲۰۱۲و۲۰۱۳ با ثبت رشد ٤،٢ درصدی بالاترین رشد را داشته است.

یکی دیگراز موفقیتهای لتونی کاهش مداوم نرخ بیکاری است. کشورلتونی نرخ بیکاری را که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۶ درصد بود، تک رقمی کرده است. کشاورزی بخش عمده ی اقتصاد لتونی است اما این کشور در بخشهایی چون تولید مواد شیمیایی،لجستیک ، صنعت چوب، نساجی ، صنایع غذایی، ماشین آلات و فنآوری سبز نیز توفیقات خوبی داشته است.

درمقابل ایران یک منبع تأمین ناب برای محصولات پتروشیمی، مصالح ساختمانی، خشکبار ، محصولات غذایی مورد نظر لتونی است.

ایران سرزمینی سبز و امن در میان انبوهی کشور بحران زده است. ایران امنیت دارد. آسمان ایران از تمام کشورهای منطقه امن تر است. ما نقطه اتصال به خیلی از کشورها هستیم. حوزه نفوذ کشورما، حوزه بزرگ و غیرقابل دسترسی برای بسیاری از کشورهاست.

اقتصادایران تاکنون بیشتر متکی به درآمدهای نفتی بوده است. اما اکنون برنامه دارد که این وابستگی را به حداقل برساند. ماهم مثل لتونی سیاست های محکمی در زمینه مهار تورم و باز گرداندن ثبات در پیش گرفته ایم.

نیاز دو کشور چیست؟
تسهیل مبادلات پولی و ارتباط بانکها ، صنایع و تجارت می تواند عامل رشد و شکوفایی و اشتغال زایی درهردوکشور شود.
برای ما رفع مشکل بانکی در اولویت است. باید موانع مبادلات پولی را رفع کنیم. هر کشوری که در این زمینه پیشگام شود، جای پای محکمی در منطقه برای خود ایجاد خواهد کرد.
لتونی می تواند از ظرفیت عظیم صنایع غذایی ایران بهره ببرد و با استفاده از امکانات بنگاه های حرفه ای ایران محصولات خود را به بازار ۱۵ کشور همسایه آبی و خاکی از روسیه و قفقاز تا افغانستان و عراق و خلیج فارس عرضه کند.
توسعه گردشگری یکی از برنامه های جدی ایران است.گردشگری بین دو کشور باید تسهیل شود.
همچنین ایران و لتونی میتوانند در زمینه های متعدد از حمل و نقل ، کشتی رانی، برقراری پرواز تهران- ریگا، زمینه های همکار جانبی و رفت و آمد بیشتر را برای مردم خود فراهم کنند.
آنچه در ابتدا از همه مطالب مهمتر بنظر می رسد ارتباطات بانکی و بیمه ای است که باید دولت لتونی در این امر پیگیری و کمک جدی را مدنظر قرار دهد.
خداوند لتونی را فرخنده بدارد و ایران عزیز را سراافراز کند.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه