رادیو مجازی اتاق ایران - 30 مهر 98
پایگاه خبری اتاق ایران

گزارش رادیویی: بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس

بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی، نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی

صدا

[ویدئو] گفت‌وگو با محمدرضا دوست‌محمدی رئیس مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران

نیازهای فعالان اقتصادی برای برنامه‌ریزی را تامین می‌کنیم

محمدرضا دوست‌محمدی رئیس مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی از اهمیت آمار به عنوان اساس تصمیم‌گیری سخن گفت و برنامه‌های این مرکز برای تامین نیازهای فعالان اقتصادی به آمار را تشریح کرد.

ویدئو

گفت‌وگو با هادی حق‌شناس به مناسبت 1 آبان، روز آمار و برنامه‌ریزی

اساس توسعه پایدار، آمار شفاف و دقیق است

حق‌شناس معتقد است: مشکل اقتصاد ایران مغایرت‌های آماری تولید شده توسط بانک مرکزی و مرکز آمار نیست؛ مشکل اقتصاد ایران تورم دو رقمی است؛ نرخ بیکاری دو رقمی است؛ رشد نقدینگی بیش از رشد تولید است نه نحوه تولید آمار. به گفته حق‌شناس سیاست‌مدارها در استفاده از آمار نیمه پر لیوان را می‌بینند.

اقتصاد کلان

اکونومیست گزارش می‌دهد

آفریقا؛ سرزمین کارآفرینان تشنه یادگیری

نتایج تحقیقات میدانی دیدبان جهانی کارآفرینی نشان می‌دهد که در آفریقا یک‌سوم از افراد در سن کار اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکاری برای خود کرده و یا برای انجام چنین کاری تلاش می‌کند. این نسبت برای آمریکا یک‌ششم و برای آلمان یک‌بیستم است.

اقتصاد جهان

گفت‌وگو با جعفر خیرخواهان به مناسبت 1 آبان، روز آمار و برنامه‌ریزی

در ایران از آمار به عنوان ویترین استفاده می‌کنند

خیرخواهان معتقد است: در ایران از آمار به‌عنوان ویترین استفاده می‌کنند. موارد مثبت را بازنمایی می‌کنند و موارد منفی را پنهان می‌کنند. اما استقلال آماری یکی از اولویت‌هاست که درنهایت باید بی‌طرفی همه‌جانبه داشته باشد و وضعیت را به‌قدری شفاف نشان دهد که گام‌های اصلاحی خیلی سریع برداشته شود.

اقتصاد کلان

چشم‌انداز رشد اقتصادی در گفت‌وگو با حمید آذرمند

با سیاست‌گذاری‌های مناسب، از سال آینده به تدریج از رکود خارج خواهیم شد

حمید آذرمند کارشناس اقتصادی، بر این باور است اگر سیاست‌گذاران مانع از اخلال در بازارها شوند و بتوانند با اقدامات ثبات‌ساز مانع از تشدید بی‌ثباتی اقتصاد شوند، انتظار می‌رود با کاهش تأثیرگذاری متغیرهای برون‌زا و همچنین با توجه به تغییرات نرخ ارز، به‌تدریج از سال آینده از میزان رکود اقتصاد کاسته شود.

اقتصاد کلان

رادیو مجازی اتاق ایران - 30 مهر 98

صدا

با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی

مراسم آغاز به کار پروژه بازآفرینی شهری «اربینت» خرم‌آباد برگزار شد

آیین افتتاحیه کارگاه آموزشی پروژه بین‌المللی «اربینت» با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی، فرماندار، رئیس شورای شهر و شهردار خرم‌آباد و همچنین مدرسان و مربیان ایرانی در اتاق خرم‌آباد برگزار شد. این طرح، بزرگ‌ترین طرح شهری اتحادیه اروپاست که با هدف به‌کارگیری ایده‌های ناب و فناور محور انجام می‌شود و محله پشت بازار خرم‌آباد به این منظور اجرای آن انتخاب شده است.

اتاق خرم آباد

از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران

طرح شامخ ترکیبی کل اقتصاد ایران از امروز اجرا می‌شود

مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران به دنبال تجربه موفق یک‌ساله در استخراج و انتشار شاخص مدیران خرید حوزه صنعت (شامخ)، انتشار شامخ ترکیبی کل اقتصاد ایران را در دستور کار قرار داده و نخستین دوره آن از امروز سه‌شنبه 30 مهرماه 1398 به مدت یک هفته در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

پژوهش‌های اقتصادی

رئیس اتاق شیراز

در حمایت از تولید به شعار بسنده نشود

جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز با اشاره به اینکه اتاق‌ها به‌عنوان نماینده بخش خصوصی، مطالبات فعالان اقتصادی را با جدیت دنبال می‌کنند، گفت: تولید در سال‌های متمادی مورد غفلت واقع شده و حالا که حمایت از این بخش در دستور کار قرار گرفته، در حمایت از این بخش نباید به شعار بسنده شود.

اتاق شیراز