رادیو مجازی اتاق ایران - 1 اسفند 97
پایگاه خبری اتاق ایران

وزارت امور اقتصادی و دارائی پیش‌بینی کرد

رشد اقتصادی امسال؛ منفی ۲.۵ درصد

وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی با بررسی عملکرد 9 ماهه اقتصاد کشور پیش‌بینی کرد تا پایان امسال، نرخ تورم حداکثر به ۲۷.۸ درصد برسد و در بدبینانه‌ترین حالت رشد اقتصادی منفی ۲.۵ درصدی تجربه شود. بر اساس این گزارش، روند متغیرها نشان می‌دهد در چند فصل آتی افزایش نرخ تورم، کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری استمرار داشته باشد.

اقتصاد کلان

رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد

دلایل بروز نوسان ارز در روزهای اخیر

چند روز پیش 100 قلم کالا از فهرست کالاهای وارداتی ممنوعه برای واردات توسط مرزنشینان و ملوانان حذف شد. همتی این اقدام را یکی از دلایل نوسان ارز در روزهای اخیر می‌داند.

طلا و ارز

معاونت اقتصادی اتاق ایران بولتن بهمن‌ماه را منتشر کرد

بررسی کلیات لایحه بودجه 98 و رویکرد پیشنهادی اتاق ایران

بولتن بهمن‌ماه معاونت اقتصادی اتاق ایران به «بررسی کلیات لایحه بودجه 98 و رویکرد پیشنهادی اتاق ایران» اختصاص دارد. در این پژوهش ارزیابی ارقام کلان لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده و مقایسه شیوه تنظیم آن با رویکرد پیشنهادی اتاق ایران مورد توجه قرار گرفته است.

پژوهش‌های اقتصادی

رادیو مجازی اتاق ایران - 1 اسفند 97

صدا

از سوی انجمن نظارت بر انتخابات

فهرست نهایی داوطلبان نهمین دوره انتخابات اتاق‌های سراسر کشور منتشر شد

انجمن نظارت بر انتخابات دوره نهم اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور فهرست نهایی تایید صلاحیت شده داوطلبان انتخابات هیات نمایندگان را منتشر کرد.

اتاق ایران

غلامحسین حسنتاش در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

اگر بخواهیم صادرکننده بنزین بمانیم باید رشد مصرف داخلی را کنترل کنیم

در 40 سال گذشته متوسط رشد سالانه مصرف بنزین در کشور 5 درصد بوده است. اگر روند گذشته ادامه پیدا کند توان صادرات بنزین که هم اکنون با افتتاح واحد سوم پالایشگاه ستاره‌خلیج‌فارس حاصل شده است، 2 سال بیشتر دوام نخواهد داشت.

انرژی

سی و هفتمین شماره بروشور اقتصاد به زبان ساده منتشر شد

فقر و وضعیت آن در ایران و جهان

مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران در سی و هفتمین شماره بروشور «اقتصاد به زبان ساده» به موضوع «فقر» پرداخته است. در این پژوهش وضعیت فقر در جهان و ایران و توصیه‌های بانک جهانی و تجربه کشورهای موفق درزمینه کاهش فقر نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

پژوهش‌های اقتصادی

نرسی قربان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

عبور از خودکفایی بنزین، برای صادرات کافی نیست

نرسی قربان معتقد است: اینکه با خودکفایی در تولید بنزین، بحث صادرات بنزین هم مطرح‌شده، باید به این نکته توجه داشت که صادرات بنزین در گروی عوامل مختلفی است که چندان ربطی به خودکفایی ندارد.

انرژی

بررسی اطلاعات نفتکش‌های ایران از سوی رویترز نشان می‌دهد

صادرات نفت ایران در هفته‌های نخست سال 2019، فراتر از انتظار

رویترز بر اساس اطلاعات به دست آمده از رهگیری نفتکش‌های حامل نفت ایران، گزارش داده است که ایران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا توانسته در هفته‌های اخیر بیش از ارقام مورد انتظار کارشناسان و فعالان بازار انرژی، نفت صادر کند.

اقتصاد جهان

رادیو مجازی اتاق ایران - 30 بهمن 97

صدا