رادیو مجازی اتاق ایران - 10 خرداد 99
روزنامه شرق

روزهای بلاتکلیفی صنعت

نگاهی متضاد با نگرش علمی و رویکرد توسعه‌ای بخش خصوصی واقعی که خواستار فراهم‌کردن فضای مناسب کسب‌وکار و حذف رانت‌ها و ایجاد امکان برآمدن بنگاه‌های کارآمد و خروج ناکارآمدها و نه اولویت‌گذاری‌های دستوری است. تا این رویکرد تغییر نکند و «صنعت» بر صدر ننشیند، کار بسامان نمی‌شود؛ خراب‌تر هم می‌شود!

صنایع

فرصت‌ها و تهدیدهای رونق بورس‌

برای اثربخشی بیشتر بازارهای پول و سرمایه در تأمین مالی تولید، لازم است از ظرفیت‌های نهادهای مالی موجود در بازار پول و سرمایه به نحو مناسب و کارا استفاده شود. سال‌هاست گفته می‌شود طرح تحول نظام بانکی کشور، در دستور کار قرار دارد ولی خبری از اجرای آن نیست.

بازار پول و سرمایه

واردات کالا، صواب یا ناصواب؟‌

با وجود گذشت بیش از نیم‌قرن حرکت در مسیر توسعه، الگوی غالب بر توسعه اقتصادی و صنعتی کشورمان درون‌گرایی است؛ با بنگاه‌های کوچک و بازارهای محلی و ممنوعیت‌های وارداتی و صادرات مواد خام و نیمه‌خام و کالاهای مازاد بر نیاز داخل. با چنین الگو و سیاستی، نه اقتصاد و صنعت رشد و توسعه می‌یابند و نه نظام سیاسی بالغ و دمکراتیک می‌شود.

واردات

کارشناسان نبود ساختار حقوقی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) را مطرح می‌کنند

ظهور ضلع پنجم در اقتصاد ایران

واگذاری مالکیت شرکت‌های شاخص کشور که برخی از آنها به‌نوعی حاکمیتی نیز به شمار می‌روند،‌ شیوه مدیریت آنها را نیز دچار چالش جدی می‌کند.

خصوصی‌سازی

معجزه اقتصادی از نوع دوم

عبارت معجزه اقتصادی در اقتصاد امروز ایران تعریف دیگری دارد؛ در چند ده سال گذشته اقتصاد کشور ما با وجود قابلیت‌ها و ظرفیت بالای رشد اقتصادی، به‌ دلیل فشار تحریم‌های ظالمانه با دشواری‌های جدی روبه‌رو شده ‌است. در چنین شرایطی شاهد ظهور کلان‌سرمایه‌دارهایی هستیم که با کمترین سرمایه و نقدینگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و اینک کل دارایی بازرگانان پیش‌کسوت و ریشه‌دار کشور در مقابل سرمایه آنان در حد یک شوخی جلوه می‌کند.

اقتصاد کلان

بررسی آینده انرژی ایران در جهان پساکرونا در گفت‌وگو با کارشناسان ارشد انرژی

نفت در قرنطینه

اکنون فرصتی است که ایران نباید از دست بدهد. مذاکرات جدی برای پیوست دوباره به اقتصاد جهانی، بسیار دارای اهمیت است. برنامه‌ریزی و اجرای آن برنامه برای کاهش وابستگی به نفت و تمرکز بر اقتصاد منطقه‌ای نیز می‌تواند راهکاری باشد تا ایران را برای دنیای پساکرونا آماده کند.

نفت

کرونا و بازار سرمایه ایران

بازار سهام از ناملایمات بسیاری رنج می‌برد و شکل‌گیری کژرفتاری‌های بسیاری در آن ساده شده است. این وضعیت سلامت و پایداری بازار سرمایه را به خطر انداخته است و انجام‌ندادن اصلاحات فوری، امکان رشد را از این بازار خواهد گرفت و فرصت‌سوزی دیگری تحمیل خواهد شد. زیرساخت‌های بازار به اصلاحات بسیاری نیاز دارد.

بازار پول و سرمایه

وزیر نیرو وضعیت بحران کرونا و سیل را تشریح کرد

تخریب برخی ویلاهای حریم رودخانه تبعات سیاسی دارد

به گفته اردکانیان شورای‌عالی آب شأن سیاست‌گذاری دارد و برای هماهنگی بین‌دستگاهی طراحی شده؛ اما در فقدان سازوکارهایی برای الزام دستگاه‌ها به رعایت اصول بین‌بخشی، عملکردش مختل شده است.

آب

پدرام سلطانی مطرح کرد

بازی کرونا با اقتصاد رنجور ایران

به گفته سلطانی اقتصاد ما آن‌قدر مچاله، ضعیف و رنجور شده است که اضافه‌شدن عاملی مثل کرونا این اقتصاد رنجور را در همان اندازه خود تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اقتصاد کلان

یک پژوهشگر حوزه سیاست‌گذاری اجتماعی سیاست گرانی بنزین را تحلیل کرد

حاشیه‌نشینی امور اجتماعی در سیاست‌گذاری‌ها

رضا امیدی با تشریح جهت‌گیری اقتصادی دولت‌ها در حوزه‌های رفاهی و آثار هدفمندسازی یارانه‌ها بر معیشت توده مردم، می‌گوید: امر اجتماعی به مسئله‌ای حاشیه‌ای در مناسبات سیاست‌گذاری تبدیل شده است.

اقتصاد کلان