انتظارات فعالان اقتصادی از دولت دوازدهم

غلامحسین شافعی در ضیافت افطار رئیس‌جمهوری مطرح کرد

برنامه واحد، منسجم و واقع‌گرایانه؛ مطالبه بخش خصوصی از دولت دوازدهم

رئیس اتاق ایران، با تاکید بر جایگاه بخش خصوصی گفت: دولت دوازدهم باید از تصدی‌گری در مسائل اقتصادی دوری کند. مهم‌ترین اصل در توسعه اقتصادی، برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت‌های اقتصاد است؛ در این زمینه دولت و تیم اقتصادی آن، باید استراتژی واحد و منسجمی داشته باشد.

اقتصاد کلان

مهدی پازوکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت مسیر رشد اقتصادی سال جاری را، با برنامه راهبردی تثبیت کند

قبل از تشکیل کابینه دولت دوازدهم باید مهمترین مشکلات اقتصاد کشور شناسایی شود و برای رفع آنها راهبرد و برنامه‌ منسجمی آماده شود. پازوکی می‌گوید: دولت دوازدهم باید به سمت کوچک شدن دولت و تقویت بخش خصوصی حرکت کند. تنها راه نجات اقتصاد کشور در توجه به همین دو اصل است.

اقتصاد کلان

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران

بانک‌ها با تزریق منابع ارزی و ریالی، به تولید کمک کنند

حسین پیرمؤذن گفت: در سال مزین به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال همچنان انتظار این است تا بانک‌های عامل، صاحبان تولید و سرمایه را با تزریق منابع ارزی و ریالی کمک کنند.

اتاق اردبیل

بررسی رویکرد دولت در دریافت مالیات طی 5 سال اخیر

بخش خصوصی در تنگای مالیات بر مشاغل و مالیات بر ارزش‌افزوده

کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گزارشی به بررسی رویکرد دولت در اخذ مالیات در قوانین بودجه طی سال‌های 1392 الی 1395 و لایحه بودجه1396 پرداخته است.

مالیات، کار و تامین اجتماعی

یادداشت بهرام امیراحمدیان برای پایگاه خبری اتاق ایران

رویارویی ایران با فرصت‌های جدید در فضای بین‌المللی

امیراحمدیان، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران می‌گوید: با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی، فرصت مناسبی برای ایران پیش‌آمده است تا با استفاده از فضای مناسبی که در اروپا پیش‌آمده نسبت به تحولات اقتصادی در ایران، با جدیت کار کند و به ارتقای جایگاه شایسته ایران که در سال‌های اخیر از آن دورافتاده است اقدام کند.

اقتصاد کلان

علی دینی ترکمانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت دوازدهم برای مشکلات نظام‌مند اقتصاد، چاره‌جویی کند

دینی‌ترکمان می‌گوید: توسعه بدون تعامل با اقتصاد جهانی ممکن نیست. در وضعیت انزوا، اقتصاد ایران دچار قفل‌شدگی نظام‌مند است. برای مواجهه با بحران‌های اقتصادی، به اصلاحات اساسی و نهادی نیاز داریم.

سرمایه گذاری

یادداشت حسین سلاح‌ورزی برای پایگاه خبری اتاق ایران

فلسفه جداسازی وزارتخانه‌ها را فراموش نکنیم

سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است: با برگشت چند وزارتخانه به قبل از وضعیت ادغام آنها، در وزارت‌خانه‌هایی چون بازرگانی و صنعت، همان مجادله‌های پایان‌ناپذیر قبلی تکرار خواهد شد. فلسفه جداسازی و درهم‌آمیزی وزارتخانه‌ها این است که از اندازه دخالت دولت کاسته شود. در حل تعارض‌ها باید از تشکل‌ها و نهادهای مدنی بهره جست.

اقتصاد کلان

یادداشت یلدا راهدار برای پایگاه خبری اتاق ایران

پایان نافرجام ادغام وزارت‌خانه‌ها

رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران می‌نویسد: ادغام یا تفکیک وزارتخانه‌ها با هدف کوچک شدن دولت انجام شد اما این اقدام بیانگر درک سطحی از مفهوم کوچک‌سازی دولت بود. دولت زمانی کوچک خواهد شد که مدیران دولتی حاضر شوند حدود تصدی‌گری‌های خود را کاهش دهند.

اقتصاد کلان

یادداشت پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران

سلام بر مدیریت کارآمد؛ تعریضی بر بحث تفکیک وزارتخانه های ادغام شده

سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران در یادداشتی تلگرامی می‌نویسد: هنوز روش کشورداری ما بر مبنای آزمون و خطاست، و نه حرفه‌ای‌گری و تخصص؛ داستان کوچک‌سازی دولت، من‌جمله ادغام وزارتخانه‌ها از موضوعاتی است که به دلیل نبود دانش لازم در درون دستگاه‌های مربوطه و کم‌توجهی به ضرورت بهره‌گیری از مشاورین خبره در درون سازمان، به بیراهه رفته است.

اقتصاد کلان

حسین پیرموذن در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت برای حل معضل بیکاری به بخش خصوصی اعتماد کند

پیرموذن، عضو هیات رییسه اتاق ایران می‌گوید: تامین اجتماعی، مالیات و سرمایه در گردش سه نقطه کلیدی بخش خصوصی هستند که باید دولت دوازدهم در دستور کار خود قرار دهد. دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کند چرا که اعتماد به بخش خصوصی تنها راه مقابله با رکود اقتصادی و معضل بیکاری در کشور است

اقتصاد کلان