رادیو مجازی اتاق ایران - 26 اسفند 97

رئیس اتاق شیراز

همه باید کمک کنند تا دولت در تک نرخی شدن ارز موفق شود

جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز معتقد است هم اکنون تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها در خصوص نرخ ارز در کشور فضا را برای دو نرخی بودن ارز فراهم می‌کند. مجلس شورای اسلامی باید به موضوع ارز در کشور ورود کرده و نسبت به شفافیت آن اقدام کند.

28 فروردین 1397
کد خبر : 13079
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

کارگروه توسعه صادرات استان فارس با حضور نمایندگان و اعضای فراکسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی در محل اتاق شیراز برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در این جلسه گفت: مجلس شورای اسلامی باید به موضوع ارز در کشور ورود کرده و نسبت به شفافیت آن اقدام کند. هم اکنون تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها در خصوص نرخ ارز در کشور فضا را برای دو نرخی بودن ارز فراهم می کند که این روند مناسب نیست.

جمال رازقی با اشاره به مشکلات صادرکنندگان در تبادل ارز حاصل از صادرات غیر نفتی افزود: همه باید کمک کنند تا دولت در تک نرخی شدن ارز موفق شود. مجلس باید مسئولان بانک مرکزی و وزارت امور خارجه را برای رفع این مشکلات مورد سئوال قرار دهد.

رازقی اظهارداشت: در حال حاضر مهمترین مشکل صادرات کشور، بحران قیمت تمام شده است که اصلاح مولفه های این بحران از جمله نظام بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی و بدنه بزرگ دولت باید هرچه سریع تر در دستور کار مجلس قرار گیرد تا شرایط تولید، اشتغال و حمایت از کالای ایرانی بهبود یابد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی باید موضوع قیمت تمام شده را به عنوان خط قرمز در تصمیم گیری ها و سیاست های خود در دستور کار قرار دهد تا تولید در کشور رونق باید. همچنین نیاز است در تعاملات و روابط خارجی کشور اصلاحات اساسی انجام شود به عنوان مثال عوارض ورودی واردات محصولات ایرانی در کشوری مانند عراق دو الی سه برابر و سخت تر از کشورهای دیگر است که این موضوع باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

رئیس اتاق شیراز عنوان کرد: صادرات یک موضوع مهم، اساسی و فرادستگاهی است لذا نیاز است سازمان توسعه ای برای رشد و توسعه این بخش در کشور ایجاد شود تا مسائل را سیاست گذاری و مدیریت کند. اگر این مشکلات حل شود جهش اساسی در تولید، اشتغال و صادرات کشور انجام خواهد شد.

رازقی افزود: باید ساز و کاری انجام شود که برگزاری نمایشگاه ‌های بین‌المللی از تهران تمرکز زدایی شده و در استان ها برگزار شود به عنوان مثال استان فارس می تواند در حوزه های گردشگری، انجیر، خرما و شیرین بیان نمایشگاه های بین المللی مناسب برگزار کند. برگزاری نمایشگاه های بین المللی در استان ها دستاوردهای مثبتی از جمله رونق کسب و کار و انتقال دانش فنی به دنبال دارد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه