رادیو مجازی اتاق ایران - 28 مرداد 98

مدیر دپارتمان تجارت سفارت انگلیس در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

از ورود کسب‌وکارهای انگلیسی به ایران حمایت می‌کنیم

ولینگز، مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت بریتانیا در تهران می‌گوید: از آنجاکه بانک‌های ایرانی با مشکل تأخیر در ایجاد روابط کارگزاری بانکی با بانک‌های بزرگ بین‌المللی روبرو هستند، گام‌هایی باید روبه‌جلو برداشته شود و ایران نیاز دارد تا استانداردهای مربوط به انطباق و مقررات خود را بهبود بخشد.

28 خرداد 1397
کد خبر : 13929
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

دپارتمان تجارت بین‌الملل در سال 2016 در سفارت انگلیس، در تهران تأسیس شد؛ این دپارتمان از تجارت و سرمایه‌گذاری در برخی از حوزه‌های دارای اولویت در تجارت و سرمایه‌گذاری میان انگلیس و ایران حمایت می‌کند. این حوزه‌ها عبارت‌اند از: هواپیمایی و فرودگاه، نفت، گاز و پتروشیمی، برندهای پوشاک و خرده‌فروشی، سلامت و خدمات درمانی، زیرساخت‌ها و آب، معدن، کشاورزی، آموزش و خودروسازی.

کیث ولینگز، مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت انگلستان در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره این دپارتمان می‌گوید: «ما با ارائه اطلاعات و ارتباطات، از ورود کسب‌وکارهای انگلستانی به بازار ایران حمایت می‌کنیم. ما با بازرگانان، سازمان‌های دولتی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران جهت معرفی نمایندگان شرکت‌های انگلستانی همکاری می‌کنیم.»

ولینگز تصریح می‌کند: «دپارتمان ما قدردان ارتباطات کاری مناسب موجود با اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس، اتاق تهران، اتاق ایران و دیگر مراجع دولتی است.»

او تأکید می‌کند: «ما می‌توانیم قرارهای صدور ویزا برای مقامات ایرانی و مسافران تجاری به انگلیس را تسهیل کنیم و میزبان رویدادهای پرتعداد تجاری میان دو کشور باشیم.»

به گفته مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت انگلستان در تهران در سال گذشته، ما از هیأت‌های تجاری انگلیسی و ایرانی در بخش‌هایی نظیر آب، هواپیمایی، حمل‌ونقل، خودرو و توسعه منطقه‌ای حمایت کرده‌ایم. همچنین هیأت‌هایی از ایران در حوزه‌های معدن، حفاظت الکترونیک و فناوری اطلاعات و سلامت و خدمات درمانی به‌زودی جهت ملاقات با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر خواهند کرد.

او تصریح می‌کند: «ما می‌توانیم فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را از طریق وب‌سایت تجارت بین‌الملل به شرکای انگلیسی بالقوه معرفی کنیم.»

ولینگز می‌گوید: «ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه است که حجم تخمینی تولید ناخالص داخلی آن در سال 2016، بیش از 400 میلیارد دلار بوده است. ایران همچنین دومین کشور پرجمعیت خاورمیانه و منطقه افغانستان و پاکستان با جمعیت تخمینی 80 میلیون نفر است.»

او ادامه می‌دهد: «دولت انگلیس تجارت با ایران را حمایت کرده و از موضع حمایت انگلیس از توافق هسته‌ای با ایران به‌عنوان زیربنای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران تأکید نموده و از شرکت‌های انگلیسی که می‌خواهند با ایران تجارت کنند، حمایت می‌کند.»

به گفته ولینگز مقامات وزارت امور خارجه و کشورهای مشترک‌المنافع، دپارتمان تجارت بین‌الملل و خزانه‌داری سلطنتی در تلاش‌اند تا چالش‌های پیش رو را رفع کنند؛ اتفاقی که با مشارکت بانک‌های انگلیس و شرکای بین‌المللی ما، به‌منظور بررسی نگرانی‌های فعلی در جریان است.

او ادامه می‌دهد: «از آنجاکه بانک‌های ایرانی با مشکل تأخیر در ایجاد روابط کارگزاری بانکی با بانک‌های بزرگ بین‌المللی روبرو هستند، گام‌هایی باید روبه‌جلو برداشته شود و ایران نیاز دارد تا استانداردهای مربوط به انطباق و مقررات خود را بهبود بخشد.»

به گفته مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت انگلیس در تهران اگرچه تسهیل تراکنش‌ها یا ارائه خدمات بانکی درنهایت تصمیمی تجاری است که هر بانک به اقتضای تحلیل ریسک و تمایل به اتخاذ آن، فعالیت می‌کند، اما با توجه به منافع کسب‌وکارها در ایران، حل این مشکل‌ها یکی از اولویت‌های دولت انگلیس باقی خواهد ماند.

مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت انگلیس در تهران توصیه می‌کند: «توصیه ما به تجار انگلیسی این است که در اولین فرصت، با بانک‌های خود در انگلیس صحبت کنند تا ببینند چه پشتیبانی و توصیه‌هایی را می‌توانند دریافت کنند.»

او تأکید می‌کند: «اگرچه رفع تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا گام بزرگی به جلو بود، اما خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، می‌تواند پیامدهای تجاری و حقوقی برای شرکت‌های انگلیسی و اشخاصی که با ایران تجارت می‌کنند را به همراه داشته باشد. در صورت نیاز، مشاوره حقوقی باید کسب شود.»

او ادامه می‌دهد: «تراکنش‌های مالی و دسترسی به فاینانس جدید یکی از چالش‌های موجود است، چراکه بانک‌های بزرگ را در خطر گرفتاری در محدودیت‌های ایالات‌متحده قرار می‌دهند. بانک‌های انگلیسی از تحریم‌های بانکی ایالات‌متحده که ورود دوباره تهران به بازارها را پس از سال‌ها انزوا غیرممکن می‌کنند، آگاه هستند.»

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه