گفت‌وگو در رادیو مجازی اتاق ایران: اقتصاد ایران در سال 97 از زبان رئیس پارلمان بخش خصوصی

در جلسه صرافان و بانک مرکزی چه گذشت

مقرر شده صرافی‌ها تمامی خریدهای ارزِ اسکناس خود را در سامانه سنا ثبت کرده و با یک درصد سود از طریق همان سامانه به فروش برسانند.

21 مرداد 1397
کد خبر : 14823
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

بر اساس جلسه‌ای که میان صرافان و بانک مرکزی برگزار شد، مقرر شده صرافی‌ها تمامی خریدهای ارز اسکناس خود را در سامانه سنا ثبت کرده و با یک درصد سود از طریق همان سامانه به فروش برسانند.

در جلسه‌ای که پنجشنبه گذشته در بانک مرکزی با صرافان برگزار شد، قرار بر این شده است که از امروز کلیه صرافان، تمامی عملیات صرافی اعم از خریدوفروش و حوالجات را صرفاً بر اساس قوانین و مقررات بانک مرکزی انجام دهند .

صرافی‌ها باید تمامی خریدهای خود را ( اسکناس ) در سامانه سنا ثبت کرده و با یک درصد سود از طریق سامانه سنا بفروش برسانند.

آن‌گونه که صرافان اعلام کرده‌اند، باید تمامی معاملات با رعایت مقررات پولشویی مانند شناسایی کامل فروشنده از طریق دریافت کارت ملی و انتقال پول به‌حساب شخص فروشنده و دارنده کارت ملی انجام داده و به هنگام فروش نیز لازم است خریدار از طریق کارت ملی شناسایی شده و از طریق کارت‌بانکی همان شخص پول را به‌حساب شرکت صرافی واریز نماید.

 برای حوالجات نیز از طریق خرید در سامانه نیما اقدام و طبق روال تعریف شده در سامانه نیما انجام شود لازم به ذکر است فعلاً صرافی‌ها اجازه انجام هیچ‌گونه حواله شخصی را ندارند. برای تعیین سقف برای انجام حوالجات شخصی از بانک مرکزی درخواست صدور دستور شده است و صرافی‌ها فعلاً منتظر اعلام بانک مرکزی هستند.

کشف نرخ نیز فعلاً از طریق بازار انجام خواهد شد؛ ضمن اینکه معاملات بین صرافان نیز از طریق سامانه سنا بلامانع است. همچنین سیستم نظارت بانک مرکزی از امروز فعالیت وسیعی را به همراه سیستم‌های قضایی جهت کنترل و نظارت بر فعالیت صرافی‌ها آغاز کرده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه