رادیو مجازی اتاق ایران - 5 خرداد 98

دادسرای ویژه جرائم مالیاتی در تهران تشکیل می‌شود

رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید: به‌زودی دادسرای ویژه جرائم مالیاتی در تهران تشکیل می‌شود تا جرائم مالیاتی به‌صورت متمرکز، در یک محل خاص بررسی شود.

14 آذر 1397
کد خبر : 16612
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید: به‌زودی دادسرای ویژه جرائم مالیاتی در تهران تشکیل می‌شود تا جرائم مالیاتی به‌صورت متمرکز، در یک محل خاص بررسی شود.

سید کامل تقوی‌نژاد، رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر اهمیت توجه به موضوعات اجتماعی در کنار موضوعات اقتصادی گفت: سازمان امور مالیاتی کشور طی سال‌های اخیر، رویکرد تعامل با مؤدیان و مؤدی مداری را سرلوحه کار خود قرار داده و ضمن توسعه دانش فنی و تجهیز نظام مالیاتی به فناوری‌های اطلاعاتی، زمینه برخورداری مؤدیان از تسهیلات و تمهیدات جدید نظام مالیاتی به‌ویژه خدمات الکترونیکی را فراهم ساخته است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران به نقل از سازمان امور مالیاتی، سیدکامل تقوی نژاد، بزرگ‌ترین سرمایه نظام مالیاتی را اعتماد مردم و مشارکت ایشان در تأمین هزینه‌های کشور دانست و ادامه داد: اعتمادآفرینی و تعامل حداکثری با مؤدیان جزو اولویت‌های اساسی سازمان به شمار می‌رود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: مردم همواره در خصوص مسائل مالی و اقتصادی خود حساسیت بیشتری دارند و با توجه به اینکه مالیات با معیشت و زندگی مردم ارتباط تنگاتنگی دارد، طبیعتاً از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین مردم باید نسبت به موضوع مالیات و اهمیت آن در تأمین هزینه‌های کشور و توزیع درآمد در جامعه آگاه شوند و کشور را در مسیر توسعه و پیشرفت همراهی کنند.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و سیاست‌های نظام در خصوص عدم وابستگی به درآمدهای نفتی و اتکا به درآمدهای مالیاتی، عنوان کرد: در سال‌های اخیر نظام مالیاتی شاهد تحولات بسیاری در حوزه فناوری اطلاعات بوده که این تحولات، منشأ اساسی افزایش درآمدهای مالیاتی بوده است.

تقوی نژاد تأکید کرد: ما امروز بزرگ‌ترین پایگاه اطلاعات اقتصادی کشور را در اختیار داریم که دارای بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون رکورد اطلاعاتی است که هرلحظه به آن افزوده می‌شود. این اطلاعات ابزار سازمان برای جلوگیری از فرار مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی است.

وی در خصوص سایر ابزارهای قانونی که با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در اختیار نظام مالیاتی قرار گرفته است، گفت: با ماده‌های ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم وظیفه‌ای برای سازمان امور مالیاتی ایجاد شده، از این بابت که باید کلیه اطلاعات هویتی، مکانی، مالی، معاملاتی و بانکی افراد را در اختیار بگیریم که در این رابطه ۴۰ سازمان و وزارتخانه شناسایی شده‌اند، فهرست آنها تهیه شده و اقلام اطلاعاتی مورد نیاز ما را در اختیار قرار می‌دهند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به بهبود قوانین مالیاتی پس از اصلاحیه سال ۱۳۹۴، عنوان کرد: در این قانون نگرش جدیدی از جمله حذف مالیات علی الراس مطرح شده که بتوانیم هم رضایت مردم را جلب کنیم و هم مالیات حقه را وصول کنیم.

تقوی نژاد با تأکید بر اینکه ما باید مردم را نسبت به حقوقشان آگاه کنیم، عنوان کرد: مالیات هم بیت‌المال است و هم حق‌الناس. ما حق نداریم برای حفظ بیت‌المال به حقوق مردم تعدی کنیم. باید برای تحقق عدالت تلاش کنیم که حقوق مردم کاملاً رعایت شود.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین با اشاره به درخواست سازمان از رئیس قوه قضائیه به‌منظور تشکیل دادسرای ویژه جرائم مالیاتی در تهران و موافقت وی، گفت: این دادسرا به‌زودی در تهران تشکیل خواهد شد تا جرائم مالیاتی به‌صورت متمرکز در یک محل خاص بررسی شود و در ادامه پس از بررسی آثار و نتایج، این اقدام به سایر استان‌ها تسری می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: همه اقدامات سازمان امور مالیاتی در راستای برقراری عدالت مالیاتی، افزایش رضایت مردم و مبارزه با فرار مالیاتی است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه