رادیو مجازی اتاق ایران - 16 فروردین 99

بانک مرکزی اعلام کرد

دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) به تصویب شورای پول و اعتبار رسید

برنامه‌های بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی غیرمولد و رفع مشکل تأمین سرمایه واحدهای تولیدی، طرح گواهی اعتبار مولد (گام) با هدف تأمین اعتبار واحدهای تولیدی در قالب زنجیره تأمین را ارائه داده بود که پس از تأیید کلیات آن در جلسه 21 آبان ماه شورای پول و اعتبار، دیروز دستورالعمل این طرح نیز به تصویب این شورا رسید و بستر قانونی برای اجرای طرح گام مهیا شد.

06 آذر 1398
کد خبر : 31238
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) پیشنهاد و در جلسه دیروز (پنجم آذرماه) شورای پول و اعتبار به ریاست عبدالناصر همتی تصویب شد.

به گزارش بانک مرکزی، بر اساس این دستورالعمل با بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی کشور که در قالب زنجیره‌های تأمین تولید قرار دارند و با برخورداری از ضمانت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری زمینه تأمین منابع موردنیاز سرمایه در گردش فراهم خواهد شد.

 گواهی اعتبار مولد به‌عنوان ابزاری بازار محور و با قابلیت نقل‌وانتقال در بازارهای پول و سرمایه در کنار سایر ابزارهای موجود انتظار می‌رود تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار بنگاه‌ها و رونق تولید فراهم کند.

طرح گام چیست؟

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، در نشست مهرماه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از طرح گام سخن گفت تا بر اساس آن بانک‌ها به مشتریان شناخته شده خود اعتبار شش‌ماهه به‌صورت ال‌سی داخلی دهند و این اعتبار قابل‌عرضه و فروش در بورس باشد.

به گفته همتی با این طرح می‌توانیم بدون ایجاد نقدینگی غیرمولد، مشکل نقدینگی در واحدهای تولیدی را حل کنیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی در جمع فعالان بخش خصوصی با اشاره به نقش فعالان اقتصادی در ثبات ایجاد شده در کشور، گفت: اکنون در شرایط ثبات نسبی هستیم و آرامشی بر بازار حاکم شده و تلاش بانک مرکزی این است که در حد توان خود برای رفع مشکلات فعالان اقتصادی اقدام کند.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی در چنین شرایطی باید به بازار سرمایه مراجعه کرد که کار تأمین مالی را انجام دهد اما متأسفانه اقتصاد ما بانک‌محور است و امکان چنین کاری را به‌طور گسترده نداریم.

او تصریح کرد: برای خروج از این بحران روش‌هایی را در نظر گرفته‌ایم و بر این اساس طرح گام را نهایی کرده‌ایم. طبق آن به بانک‌ها اجازه می‌دهیم به مشتریان خوش‌حساب همانند آل سی داخلی گواهی تضمینی ارائه کنند که این گواهی را به تأمین‌کننده مواد اولیه ارائه دهد که آن را بتوانند به‌صورت شش‌ماهه بچرخانند و امکان آن باشد که قبل از موعد از طریق بورس این اوراق را بفروشند.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار کرد: به بانک‌ها دستور داده شده که محدودیت‌هایی که در اعطای تسهیلات بود را رفع کنند. حالا کلیات طرح گام در جلسه شورای پول و اعتبار تأیید شده است و باید در جلسه بعدی جزئیات آن بررسی و تصویب شود، طرحی که خیلی از فعالان اقتصادی برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی خود منتظر آن هستند.

حالا طبق وعده همتی، شورای پول و اعتبار هم کلیات طرح گام را تائید کرده و هم دستورالعمل این طرح را تصویب کرده است و انتظار می‌رود به‌زودی تأمین اعتبار واحدهای تولیدی از طریق این طرح آغاز شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه