رادیو مجازی اتاق ایران - 17 تیر 99

در نشست مجازی مدیران اقتصادی مازندران و استان سامارای روسیه عنوان شد

تجارت با روسیه اولویت اتاق ساری در دوره تحریم

مسئولان اقتصادی استان مازندران و اتاق ساری در نشست مجازی با فعالان اقتصادی و مسئولان استان سامارای روسیه، با اشاره به رشد 5 برابری تجاری دوجانبه در دوره تحریم بر توسعه تجارت با روسیه تأکید کردند.

13 خرداد 1399
کد خبر : 33394
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

سامارا یکی از بزرگ‌ترین شهرهای روسیه و شهر دیجیتالی این کشور محسوب می‌شود که علاوه داری صنعت، کشاورزی و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی است. این شهر و استان دومین شریک تجاری مازندران پس از عراق بوده و حجم تبادلات تجاری بین دو استان در سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به پنج برابر رسیده است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان و از جمله در ایران و روسیه، جهت پیگیری روابط تجاری و گسترش و تقویت همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور، نشست مشترک مدیران اقتصادی مازندران و سامارای روسیه به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در ابتدا، عبداله مهاجر دارابی، رئیس اتاق ساری با بیان اینکه این دیدار پس از حدود چهار ماه برگزار شده است، اشاره‌ای به همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ داشت و ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر مشکل کرونا رفع شود تا توسعه تجارت خصوصاً برای دو استان مازندران و سامارا اتفاق بیفتد.

او ادامه داد: در شرایط تحریم قرار داریم و کار بزرگی در تجارت ایران و روسیه فراروی ما قرار دارد. ارتباط ما با سامارا که یکی از استان‌های مهم روسیه است در توسعه صادرات دو استان نقش مهمی ایفا می‌کند. جایگاه ایران و روسیه نیز از نظر سیاسی بالاست اما ارتباط در تجارت و اقتصاد باید تقویت، و ضعف‌ها جبران شود.

افزایش 5 برابر تبادلات تجاری مازندران و سامارا

همتای روسی نیز با تشکر از این ارتباط زنده، آن را مهم دانست و با اشاره به تحریم‌هایی که دو کشور را درگیر کرده است، اما بر حفظ ارتباطات تأکید کرد و گفت: علیرغم این شرایط، از سال 2018 تا 2019، حجم تبادلات بین استان‌های سامارا و مازندران، ۵ برابر افزایش یافته و این موضوع برای ارتباطاتی که در آینده خواهیم داشت، ارزشمند است.

همچنین طرف روسی بر ادامهٔ فعال نشست‌های مجازی تأکید کرد و آمادگی کامل خود را برای این منظور اعلام داشت به‌این‌ترتیب که مهاجر دارابی می‌تواند در لحظه و آنلاین با توانمندی‌های سامارا آشنا شود.

آندره، مدیر بخش اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان سامارا نیز از به‌هم‌ریختگی معادلات اقتصادی در پی شیوع کرونا ویروس گفت و عنوان کرد که با مدیریت خوب می‌توان به نسبت مشکلاتی که ایجاد شده، درهای دیگری را گشود و مسائل را رفع کرد.

او ایران را شریک تجاری خوبی در شرق نزدیک دانست و به بیان ظرفیت‌های استان سامارا به‌ویژه در زمینه صنعت، شامل ماشین‌سازی، سازه‌های نفتی و هوافضا پرداخت و پس‌ازآن به بخش کشاورزی اشاره کرد که محصولاتشان به ۱۰۰ کشور صادر می‌شود. همچنین توجه به صنعت توریسم و فعالیت در این زمینه را مناسب دانست.

پیشنهاد ساخت اتومبیل مشترک بین مازندران و سامارا

آندره اعلام کرد که ۸ درصد فعالیت‌های تجاری آنها در زمینه فلزات و ۱۰ درصد هم به تولید مواد دامی و غذایی اختصاص دارد.

همچنین این مدیر اقتصادی در استان سامارا اعلام کرد که در زمینه تولید آمونیاک، مواد لبنی، نوشیدنی‌های حاصل از غله و همچنین دستاوردهای علمی با توجه به دارا بودن دانشکده صادرات، آماده همکاری با ایران و مازندران است.

او کار کردن با سامارا را به‌صرفه اعلام و اظهار کرد به‌عنوان نمونه، هر کیلووات انرژی برق به‌اندازه پنج سنت است و از طرفی دولت روسیه در زمینه حمل‌ونقل و مالیات، از فعالان اقتصادی حمایت می‌کنند.

 200 فرصت اقتصادی مشترک فراروی مازندران و سامارا

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نماینده وزیر اقتصاد در مازندران نیز در سخنانی، اقتصاد را علم محدودیت‌ها دانست که اقتصاددانان همواره می‌کوشند تا برای ارتقای شرایط اقتصادی جامعه، از محدودیت‌ها فرصت بسازند.

موسی قاسم‌پیشه با اشاره به بحث کرونا و از طرفی ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه، اعلام کرد که می‌طلبد تا پروتکل جدیدی را تعریف و تجارت بین دو طرف را ترقی دهیم.

او با اشاره به اشتراکات و همچنین توانمندی‌های دو استان مازندران و سامارا که می‌توانند تکمیل‌کننده یکدیگر باشند، از فعالیت مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی در مازندران گفت که شامل حدود ۲۰۰ فرصت در حوزه کشاورزی، انرژی، گردشگری و صنعت است که می‌توانیم با استان سامارا و سرمایه‌گذاران آن به اشتراک بگذاریم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران اعلام کرد که محدودیت در حجم و درصد مشارکت نداریم، انتقال اصل و منافع حاصل از سرمایه‌گذاری بین دو استان به‌صورت ارز یا کالا مانعی ندارد و همچنین صدور پروانه سه‌ساله و اعمال نرخ صفر مالیاتی به‌تناسب مناطق سرمایه‌گذاری در حوزه معدنی و خدماتی، بین ۵ تا ۲۰ سال است.

 سامارا؛ شهر دیجیتالی روسیه

در بخش دیگری از این نشست مجازی، سیستم‌های دیجیتال سامارا که بر شهر کنترل دارد، معرفی شد، این سیستم در شهر سامارا که بزرگ‌ترین شهر دیجیتالی روسیه محسوب می‌شود دارای اهمیت است. هر شخص در هرجایی که حضور داشته باشد به‌طور آنلاین قابل رصد است، سیستم مرکزی به رادار متصل است، بیش از ۱۰ هزار دوربین و بیش از ۱۰۰ هزار گیرنده دارد.

سامارا دومین شریک تجاری مازندران

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز در نشست ویدئوکنفرانسی مشترک با مدیران اقتصادی مازندران و سامارای روسیه، اظهار کرد: از سال 2018 تا 2019 نزدیک به دو میلیارد دلار مراودات تجاری بین ایران و روسیه انجام شد که از این میزان حدود یک و نیم میلیارد دلار واردات و 538 میلیارد دلار صادرات بوده است. از مجموع کالاهای وارداتی، 630 میلیون دلار از مازندران وارد کشور شده است.

حسینقلی قوانلو ادامه داد: عمده واردات چوب و نهاده‌های دامی (ذرت، سویا، جو) بوده، عمده صادرات یعنی هفتاد درصد آن شامل میوه، خشکبار، سبزی و صیفی‌جات از مازندران به روسیه صادر شده که ظرفیت تأمین هفتاد درصد محصولات صادراتی در مازندران وجود دارد.

این مسئول اعلام کرد: عمده مبادلات تجاری دو کشور نیز بین دو استان سامارا و مازندران است. سامارا پس از عراق، دومین شریک تجاری از دیدگاه تجاری برای مازندران است. و بیشترین کالا را مازندران از روسیه وارد کشور می‌کند.

قوانلو با بیان اینکه امسال و سال آینده مهم‌ترین برنامه اقتصادی ما توسعه تجارت خصوصاً با روسیه است، خواستار عملیاتی شدن این ارتباطات شد و اعلام کرد که مازندران میزبان تجار روس در بخش میوه، خشکبار، صیفی‌جات و سبزی است.

معرفی پارک کشاورزی و علم و فناوری سامارا

در ادامه این نشست، طرف روسی به معرفی پارک کشاورزی پرداخت، این پارک در زمینی به مساحت 12 هکتار است که نیمی از آن به فروش محصولات اختصاص داده شده است. سالانه 9 میلیون تن تولید در این منطقه فناوری کشاورزی تولید می‌شود، 1600 دفتر دارد، هزار تولیدکننده در آن فعال‌اند. بیش از 1200 دستگاه در پارک کشاورزی استفاده می‌شود.

همچنین منطقه فناوری کشاورزی در استان سامارا مجهز به کنترل کیفی کالا بوده و دارای دمای خودکار به‌تناسب نوع محصول، بین 2 تا 10 درجه است.

در ادامه، طرف روسی به معرفی پارک علم و فناوری در سامارا به‌عنوان سومین پارک بزرگ علم و فناوری در روسیه پرداخت. در معرفی آن اعلام شد که در زمینه‌هایی ازجمله حمل‌ونقل، هوافضا و دیجیتال فعالیت دارد و 150 شرکت زیرپوشش آن هستند، تکنو پارک آنها زیر نظر دولت قرار دارد، قبلاً تفاهم‌نامه‌ای با استان کرمان داشتند. و ابراز امیدواری کردند که در زمینه تبادل اطلاعات علمی و فناوری همکاری دوجانبه‌ای نیز بین مازندران و سامارا صورت بگیرد.

در پایان این نشست ویدئوکنفرانسی بر ادامه ارتباطات و پیگیری‌ها از همین طریق حتی پس از عادی شدن شرایط تأکید شد تا دو طرف هر زمان که لازم بود بدون هیچ محدودیتی و در لحظه، استفاده بهینه‌ای را از تبادلات داشته باشند.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه