رادیو مجازی اتاق ایران- 5 اسفند 98

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی بسته ارتقاء توان تولید ملی تاکید کرد

نظارت بر تسهیلات تولید برای صرف در اشتغالزایی و جلوگیری از انحراف

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در نشست با وزیر صنعت و رئیس کل بانک مرکزی به بررسی وضعیت تولید و در سال 1396 پرداخت.

13 خرداد 1396
کد خبر : 8699
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

جلسه بررسی بسته ارتقاء توان تولید ملی ظهر شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۶ تحت عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، بر ضرورت تلاش در جهت اشتغالزایی و ایجاد فرصت‌های شغلی در کشور تاکید کرد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش مؤثر اصناف در اشتغالزایی، بر لزوم حمایت نظام بانکی از اصناف خدماتی و تولیدی تاکید کرد و اظهار داشت: اصناف می‌توانند با دریافت تسهیلاتی اندک در جهت توسعه فعالیت‌های خود و اشتغالزایی گام بردارند و از این رو حمایت از اصناف در سال اشتغال و تولید یک ضرورت است.

وی همچنین با اشاره به گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص عملکرد بسته ارتقاء توان تولید ملی در سال ۹۵ خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۵ تحرک خوبی در بخش اقتصاد کشور بوجود آمد و علیرغم آنکه تصور می‌شد بخش زیادی از رشد اقتصادی مربوط به بخش نفت است اما گزارش‌های مرکز آمار ایران نشان داد که رشد اقتصادی کشور در سایر بخش‌ها و بخصوص در بخش صنعت و کشاورزی نیز رشدی قابل توجه بوده است.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه بخشی از این دستاوردها مرهون تصمیمات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و همراهی نظام بانکی بوده است، از همه کسانی که برای رشد اقتصادی در سال گذشته تلاش کرده‌اند قدردانی کرد و گفت: مدیران عامل بانکها در سال جدید نیز با روحیه مضاعف و با شجاعت کارها و برنامه‌ها را دنبال کنند تا در سال جاری نیز شاهد دستاوردهای هرچه بهتر در بخش تولید و اشتغال کشور باشیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: دستاوردهای سال گذشته نشان داد که اگر اولویتی در کشور از سوی مقام معظم رهبری تعیین شود، مدیران کشور با جدیت پای کار می‌آیند و همه تلاش خود را برای تحقق اهداف تعیین شده به کار می‌گیرند. اینکه گاهی عده‌ای سعی می‌کنند عملکرد مدیران کشور را زیر سؤال ببرند، جفا در حق نظام مدیریتی کشور است. البته باید در مواردی که از سوی مدیران کم کاری صورت می‌گیرد، این کاستی‌ها اصلاح شود.

جهانگیری با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای ارائه تسهیلات در جهت رونق بخش تولید و اشتغال در سال ۹۶ تصریح کرد: باید نظارت دقیق صورت گیرد که تسهیلات پرداخت شده به واحدهای تولیدی و صنعتی به درستی و در راستای توسعه فعالیت‌ها و اشتغالزایی هزینه شود و این منابع مالی در جای دیگر مصرف نشود.

در این جلسه که وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، جمعی از مدیران عامل بانکها و نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی از عملکرد در خصوص بسته ارتقاء توان تولید ملی در سال ۹۵ ارائه کرد و ایجاد امیدواری در صاحبان صنایع کوچک، هم افزایی و همدلی و مشارکت میان مدیران اجرایی و افزایش تولید و اشتغال در بخش قابل توجهی از بنگاه‌های اقتصادی را از جمله آثار اجرای طرح رونق تولید در سال ۹۵ برشمرد.

در ادامه این جلسه گزارشی نیز از برنامه‌های سال ۹۶ بر اساس مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی به منظور ارتقاء توان تولید ملی و اشتغالزایی ارائه شد که براساس این گزارش قرار است در سال ۹۶ نظام بانکی در چارچوب سیاست‌های خود و در راستای اشتغالزایی، از اصناف تولیدی و خدماتی حمایت کرده و تسهیلات مورد نیاز آنها را تأمین کند.

ارائه تسهیلات برای طرح رونق تولید برای واحدهای صنعتی و معدنی کوچک و متوسط، تکمیل طرح‌های نیمه تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت و بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی از دیگر برنامه‌های سال ۹۶ بود که در این گزارش به آن پرداخته شد و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه