گفت‌وگو در رادیو مجازی اتاق ایران: اقتصاد ایران در سال 97 از زبان رئیس پارلمان بخش خصوصی

یادداشت رضا پدیدار، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران

رابطه حمله به سوریه و قیمت جهانی نفت

رضا پدیدار، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران و کارشناس حوزه انرژی در یادداشت خود به بحث اثرگذاری حمله اخیر آمریکا و متحدانش به سوریه بر قیمت جهانی نفت پرداخته است.

رضا پدیدار

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران
26 فروردین 1397
کد خبر : 13019
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
رضا پدیدار، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران و کارشناس حوزه انرژی در یادداشت خود به بحث اثرگذاری حمله اخیر آمریکا و متحدانش به سوریه بر قیمت جهانی نفت پرداخته است.

رضا پدیدار؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران

با توجه به تغییراتی که این روزها در مورد توافقات آمریکا با چین شاهد آن هستیم در خصوص تبعات آن در مورد هر بشکه نفت معاملاتی باید گفت این توافقات تأثیر چندانی در تغییرات یا نوسانات قیمتی هر بشکه نفت نخواهد داشت. یکی از این دلایل نیز از نظر من اتحاد حاضر بین کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک است، چراکه بر اساس شواهد جملگی کشورهای عضو اوپک نیز این اتحاد را حفظ کرده‌اند و تاکنون سستی در این توافقات استنباط نکرده‌ایم.

بر این اساس باید گفت در سال جاری شاهد تغییرات فاحشی در بخش قیمت نفت نخواهیم بود. از سوی دیگر بر اساس شواهد، دامنه نوسانات قیمت نفت تا قبل از شروع فصل گرما به‌صورت میانگین پنج دلار در هر بشکه نفت خواهد بود و در طول فصل گرما نیز به دلیل تعطیلی پالایشگاه‌ها برای تعمیرات یا نگهداری چه‌بسا شاهد کاهش قیمت نفتی باشیم.

ازاین‌رو تا به امروز با توجه به دامنه تغییرات قیمت نفت که هر بشکه نفت آمریکا بین 60 تا 63 دلار و هر بشکه نفت برنت بین 65 دلار و همچنین نفت اوپک بین 60 تا 65 دلار در هر بشکه نفت بوده است، معاملات ادامه خواهند داشت و باید یادآور شد این قیمت‌ها نیز بر معیار توافقی است که بین کشورها صورت گرفته است و قاعدتاً بر همین معیار نیز حرکت می‌کند.

از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد بر اساس آخرین آماری که دبیر کل اوپک اعلام کرد پایبندی اعضای اوپک و غیر اوپک به این توافق تا به امروز 93درصد اعلام شده است. به عبارتی این اتحاد بین 14 کشور عضو اوپک و 11 کشور غیر اوپک تا به امروز به‌عنوان بهترین ضریب پایبندی به قراردادهای نفتی کشورها اعلام شده است که می‌توان به تداوم این پایبندی نیز امیدوار بود.

باید در ادامه تصریح کرد بر اساس آنچه عنوان شد اگر در آینده بخواهیم شاهد تغییرات قیمتی در هر بشکه نفت باشیم شاید دامنه این تغییرات قیمتی بین یک تا پنج درصد متغیر باشد، مگر آنکه دراین‌بین شاهد تغییرات یا حوادث سیاسی یا جنگی در منطقه خاورمیانه باشیم تا دامنه این تغییرات بازار را دچار شوک قیمتی کند، در غیر این صورت ازآنجاکه ایران وابستگی چندانی به صادرات یا واردات انرژی به حوزه آمریکا ندارد اگر با شوک‌های مقطعی نظیر خروج آمریکا از برجام نیز باشیم باز به دلیل مقطعی‌بودن این قبیل شوک‌های تجاری شاید در فاز اول معاملات نفتی، شاهد یک شوک قیمتی در هر بشکه نفت معاملاتی باشیم و پس‌ازآن شرایط قیمت هر بشکه نفت معاملاتی بر مبنای همیشه ادامه خواهد داشت.

درباره رویدادهای سیاسی و جنگ اخیر میان آمریکا و سوریه باید گفت که کشور سوریه اصلاً از اعضای کشورهای اوپک نیست که بخواهد شرایط جنگی در این کشور تأثیری در قیمت تمام شده نفت معاملاتی داشته باشد. اگر این جنگ به دریای مدیترانه یا خلیج‌فارس کشیده شود آن هنگام شاید تأثیرات قیمتی در بازار فروش انرژی داشته باشد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه