جراحی اقتصاد

یادداشت علی اصغر زبردست برای پایگاه خبری اتاق ایران

مخاطرات اقتصاد گلخانه‌ای و راهِ ترکستان

علی اصغر زبردست، رییس اتاق همدان در یادداشتی به تحلیل عملکرد کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی لایحه بودجه و آثار آن در اقتصاد پرداخته است.

اتاق همدان

نظرسنجی از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران

ایجاد نهاد فراقوه‌ای برای برون‌رفت از بحران اقتصادی؛ آری یا نه؟

در سی‌ودومین نشست هیات نمایندگان، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران پیشنهاد کرد تا نهادی فراقوه‌ای و مقتدر برای برون‌رفت از بحران اقتصادی کشور تشکیل شود. پایگاه خبری اتاق ایران از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران درباره این ایده، چرایی و چگونگی اجرای آن نظرسنجی کرده است. مجموع این نظرات را بخوانید.

اقتصاد کلان

الزامات جراحی اقتصاد چیست؟ گفت‌وگو با پدرام سلطانی

«جراحی بزرگ اقتصاد» کلید واژه‌ای بود که رئیس‌جمهور اخیرا در جمع روسای کمیسیون‌های مجلس مطرح کرد. به گفته روحانی، دولت به دنبال اصلاحات گسترده اقتصادی است که بخشی از آن را در قالب بودجه آمده است. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایارن معتقد است پیش‌نیاز جراحی، تثبیت وضعیت بیمار است؛ وضعیت اقتصاد ما در شرایط یک بیمار بدحال است که تاب جراحی بزرگ را ندارد. ابتدا باید شرایط را فراهم کرد.

ویدئو

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران مطرح کرد

نرخ پایین سود سپرده‌، گامی مهم برای رونق تولید

نجفی‌منش می‌گوید: دولت تا مادامی‌که نرخ ارز را به‌طور تصنعی پایین نگه دارد و اختلافی بین نرخ بازار و نرخ ارز ارائه‌شده در بانک وجود داشته باشد، تمام تلاش‌ها معطوف یا منتج به رانت خواهد شد. دولت باید آزار و اذیت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را از دستور کار خود خارج کند.

اقتصاد کلان

ویدا سینا در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت بنگاهدار نمی‌تواند زمینه را برای بخش خصوصی هموار کند

سینا معتقد است: اولین اصل جراحی اقتصادی، را پذیرش نقش واقعی بخش خصوصی می‌داند. تا زمانی که دولت نوع نگاه خود را به بخش خصوصی تغییر ندهد، نمی‌توانیم امیدوار به تغییر وضعیت اقتصادی یا اصلاح ساختار اقتصادی باشیم.

اقتصاد کلان

پدارم سلطانی می‌گوید:

عطش سرمایه‌گذاری پسابرجام را با فرصت‌سوزی از دست دادیم

سلطانی معتقد است: در دوران طلایی پس از برجام خیلی از شرکت‌های اروپایی عطش قرارداد با ایران را داشتند؛ اما با طولانی شدن تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی، این عطش به تدریج فروکش کرد.

اقتصاد کلان

شاهرخ ظهیری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران مطرح کرد

اولویت اصلاح ساختار اقتصادی؛ اصلاح نظام مالیاتی، بانکی و ارزی

ظهیری، از پیشکسوتان صنعت غذایی ایران می‌گوید: مهمترین گام اصلاح نظام اقتصادی یا جراحی اقتصادی، اصلاح نظام بانکی است. بخش خصوصی همیشه بر لزوم فاصله گرفتن بانک‌ها از بنگاه‌داری تأکید داشته است. اصلاح نظام بانکی، مالیاتی و نظام ارزی مهم‌ترین مواردی است که دولت می‌تواند برای جراحی اقتصادی آنها را مورد توجه قرار دهد.

اقتصاد کلان

یادداشت پدرام سلطانی

«مسائل» کشور را «حل» کنیم

حکایت این روزهای کشور ما حکایت نحوه نگاه به مسئله و حل آن است.نه می توانیم صورت مسائل را پاک کنیم و نه باید آنها را پیچیده کنیم و خود صورت مسئله را تبدیل به مسئله جدید کنیم. باید مسائلمان را حل کنیم.

اقتصاد کلان

علی‌اصغر جمعه‌ای در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

جراحی اقتصاد، باور همگانی می‌طلبد

علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان، معتقد است اقتصاد ایران از سال‌ها پیش نیازمند جراحی بوده اما همواره این نیاز به تأخیر افتاده و اکنون کار به‌جایی رسیده است که هر روز تأخیر در این جراحی، می‌تواند تبعات بسیار بدی برای کشور به همراه داشته باشد.

اقتصاد کلان

مهدی پازوکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

اقتصاد ایران به جای برنامه‌ریزی، اسیر برنامه‌روزی است

مهدی پازوکی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه معتقد است اقتصاد ایران نیازمند جراحی و اصلاحات تدریجی است و این اصلاحات را یک ضرورت ملی عنوان می‌کند که اگر انجام نشود، کشور قادر نخواهد بود در روند تحولات توسعه‌ای قرار بگیرد. او از برنامه‌روزی شدن اقتصاد گلایه دارد و می‌گوید: باید برای توسعه اقتصاد برنامه‌ریزی شود نه اینکه آن را به روزمرگی سوق داد.

اقتصاد کلان