رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

جراحی اقتصاد

نظرسنجی از روسای اتاق‌های سراسر کشور

آیا یک نهاد فراقوه‌ای می‌تواند گره‌گشای مشکلات اقتصادی کشور باشد؟

در سی‌ودومین نشست هیات نمایندگان، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران پیشنهاد کرد تا نهادی فراقوه‌ای و مقتدر برای برون‌رفت از بحران اقتصادی کشور تشکیل شود. پایگاه خبری اتاق ایران از روسای اتاق‌های سراسر کشور درباره این ایده، چرایی و چگونگی اجرای آن نظرسنجی کرده است. مجموع این نظرات را بخوانید.

اتاق ایران

زهرا کریمی، استاد اقتصاد دانشگاه مازندران

حل مشکلات اقتصادی کشور، نیازمند یک نهاد کاردان و قدرتمند است

زهرا کریمی، استاد دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دانشگاه مازندران می‌گوید: به‌زعم کارشناسان، زنگ خطر برای مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور نواخته شده و باید سریع‌تر با یک تحول جدی، برای حل این مشکلات اقدام شود. به اعتقاد او در این وضعیت، وجود یک‌ نهاد فراقوه‌ای کاردان، قدرتمند و اثرگذار می‌تواند به بهبود اوضاع کمک شایانی کند.

اقتصاد کلان

بایزید مردوخی در گفت‌وگو یا پایگاه خبری اتاق ایران

یک نهاد فراقوه‌ای، اصلاحات در همه حوزه‌ها را پیگیری کند

بایزید مردوخی، اقتصاددان، درباره پیشنهاد ایجاد یک نهاد فراقوه‌ای برای پیگیری مشکلات و نیازهای اساسی اقتصاد کشور، می‌گوید: من هم معتقدم این کار نیازمند ایجاد یک هیات فراقوه‌ای است اما فعالیت این نهاد باید مربوط به همه حوزه‌ها باشد و ایجاد هماهنگی و اصلاحات در همه حوزه‌ها را پیگیری کند.

اقتصاد کلان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

گره مشکلات اقتصادی کشور تنها به دست یک نهاد فراقوه‎ای باز می‌شود

غلامحسین شافعی از طرح پیشنهادی مبنی بر ایجاد ساختاری فراقوه‌ای در کشور به منظور گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی ایران خبر داد و گفت: این پیشنهاد شامل تشکیل یک نهاد و شورای فراقوه‌ای برای اقتصاد کشور به مثابه آنچه شورای عالی امنیت ملی در حوزه سیاست و امنیت کشور انجام می دهد است.

اتاق ایران

یادداشت علی اصغر زبردست برای پایگاه خبری اتاق ایران

مخاطرات اقتصاد گلخانه‌ای و راهِ ترکستان

علی اصغر زبردست، رییس اتاق همدان در یادداشتی به تحلیل عملکرد کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی لایحه بودجه و آثار آن در اقتصاد پرداخته است.

اتاق همدان

نظرسنجی از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران

ایجاد نهاد فراقوه‌ای برای برون‌رفت از بحران اقتصادی؛ آری یا نه؟

در سی‌ودومین نشست هیات نمایندگان، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران پیشنهاد کرد تا نهادی فراقوه‌ای و مقتدر برای برون‌رفت از بحران اقتصادی کشور تشکیل شود. پایگاه خبری اتاق ایران از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران درباره این ایده، چرایی و چگونگی اجرای آن نظرسنجی کرده است. مجموع این نظرات را بخوانید.

اتاق ایران

الزامات جراحی اقتصاد چیست؟ گفت‌وگو با پدرام سلطانی

«جراحی بزرگ اقتصاد» کلید واژه‌ای بود که رئیس‌جمهور اخیرا در جمع روسای کمیسیون‌های مجلس مطرح کرد. به گفته روحانی، دولت به دنبال اصلاحات گسترده اقتصادی است که بخشی از آن را در قالب بودجه آمده است. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایارن معتقد است پیش‌نیاز جراحی، تثبیت وضعیت بیمار است؛ وضعیت اقتصاد ما در شرایط یک بیمار بدحال است که تاب جراحی بزرگ را ندارد. ابتدا باید شرایط را فراهم کرد.

ویدئو

غلامحسین شافعی در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران پیشنهاد داد

نهادی فراقوه‌ای و مقتدر برای برون رفت از بحران اقتصادی کشور تشکیل شود

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در سی و دومین نشست هیات نمایندگان که روز یکشنبه 24 دی‌ماه برگزار شد ضمن اشاره به وضعیت کنونی اقتصاد کشور، پیشنهاد ایجاد نهادی فراقوه‌ای برای حل بحران اقتصادی در بازه زمانی 5 تا 10 ساله را مطرح کرد.

اتاق ایران

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران مطرح کرد

نرخ پایین سود سپرده‌، گامی مهم برای رونق تولید

نجفی‌منش می‌گوید: دولت تا مادامی‌که نرخ ارز را به‌طور تصنعی پایین نگه دارد و اختلافی بین نرخ بازار و نرخ ارز ارائه‌شده در بانک وجود داشته باشد، تمام تلاش‌ها معطوف یا منتج به رانت خواهد شد. دولت باید آزار و اذیت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را از دستور کار خود خارج کند.

اقتصاد کلان

ویدا سینا در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

دولت بنگاهدار نمی‌تواند زمینه را برای بخش خصوصی هموار کند

سینا معتقد است: اولین اصل جراحی اقتصادی، را پذیرش نقش واقعی بخش خصوصی می‌داند. تا زمانی که دولت نوع نگاه خود را به بخش خصوصی تغییر ندهد، نمی‌توانیم امیدوار به تغییر وضعیت اقتصادی یا اصلاح ساختار اقتصادی باشیم.

اقتصاد کلان