رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

برجام و اقتصاد

مهدی پازوکی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

ارمغان برجام برای اقتصاد ایران خروج از انزوا بود

پازوکی، اقتصاددان می‌گوید: برجام در همه ارکان اقتصادی کشور مفید به فایده بوده است؛ اما نباید انتظار داشت که برجام معجزه کند. مهم‌ترین مشکل امروز ما مدیریت بد اقتصادی است.

اقتصاد کلان

حبیب‌الله انصاری در گفتگو با پایگاه خبری اتاق ایران پاسخ می‌دهد

در پسابرجام به صنعت لوازم خانگی چه گذشت؟

به گفته حبیب‌الله انصاری، دبیر کل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران بعد از برجام تغییر مشهودی از یک‌سو درگذر واحدهای صنعتی از مرحله رکود به افزایش تولید و از سوی دیگر، افزایش تقاضایی که بتواند منتج به افزایش ظرفیت تولیدی شود، دیده نشد.

صنایع

برجام مانع خسارت‌های بیشتر اقتصاد ایران شد

حضور هیأت‌های پرشمار خارجی در ایران، توافق‌های مالی و تجاری با کمپانی‌های بزرگ جهان مانند ایرباس، همکاری مجدد بین بانکی و امکان انتقال پول، کاهش هزینه‌های تجاری و ایجاد امکان صادرات کالا به کشورهای دیگر، دسترسی ساده‌تر به بازارهای منطقه‌ای و موارد بسیار دیگر محصول برجام است

اقتصاد کلان

بازگشت اعتماد و امید به بخش خصوصی در پسابرجام

با اجرایی شدن برجام چالش‌های اصلی بخش خصوصی در انجام فعالیت‌هایش یک به یک در مسیر اصلاح قرارگرفت.برخی از مسائل با سرعت حل شد و برخی دیگر به دلیل شرایط خاصی که ایران گرفتار آن بود مشمول زمان طولانی تری شد.یکی از حوزه‌ها که بیشترین انعکاس را در فعالیت بخش خصوصی داشت مسائل بانکی بود

اقتصاد کلان

محسن خلیلی عراقی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تشریح کرد

گشایش‌های برجام برای صنعت ایران

خلیلی‌عراقی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در سالگرد اجرایی شدن برجام، از مشکلات صنعت می‌گوید و از فرصت‌هایی که بعد از برجام در افق توسعه صنعت ایرانی گشوده شده است. خیلی از موانع پیشروی صنعت‌کاران بعد از توافق برجام رفع شده است. بازارها بین‌المللی به روی فعالان اقتصادی گشوده شده؛ اگرچه اصلی‌ترین مانع امروزی ارتباط بین‌بانکی است.

اقتصاد کلان

برجام و عقلانیت اقتصادی

امضای توافق‌نامه‌هایی با شرکت‌های بزرگ نفتی مانند توتال و شل حاکی از تمایل جدی این شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در کشور ما است؛ چراکه اینها بیش از هر کس به معضلات مالی معامله با ایران واقفند.

اقتصاد کلان

سیدرضی حاجی‌آقا میری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تشریح می‌کند

محدودیت‌های صادرات فرش به آمریکا در پسابرجام

حاجی‌آقا میری رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران می‌گوید: برخی از موانع صادرات فرش به آمریکا، بعد از امضای برجام رفع شده است؛ اما از آنجا که بازارهای فرش خود را از دست داده‌ایم، دولت باید برای رفع موانع اقداماتی انجام دهد.

صادرات

غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

شش‌ماه بعد از اجرای برجام نباید انتظار تحول در اقتصاد داشته باشیم

مصباحی‌مقدم، اقتصاددان می‌گوید: من زمان توافق برجام گفتم که حداقل شش ماه بعد از امضای توافق و اجرایی شدن آن نباید انتظار تغییر و تحول قابل‌توجهی داشت. ای‌کاش دولت با این ادبیات صحبت می‌کرد و انتظارات مردم را ازبرجام محدود می‌کرد.

اقتصاد کلان

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران مطرح کرد

تله مخالفان برجام برای اقتصاد با بالابردن انتظارات

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران معتقد است جوی که مخالفان داخلی و خارجی برجام مبنی بر بالا بردن انتظارات عمومی از دستاوردهای این توافق ایجاد کرده‌اند، منجر به بی‌اهمیت جلوه دادن برجام می‌شود.

سرمایه‌گذاری

مهدی تقوی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

توسعه حجم صادرات از آثار مثبت برجام است

تقوی، اقتصاددان می‌گوید: بعد از توافق برجام، شرایط صادرات در همه حوزه‌های صادرات نفتی و غیرنفتی بهتر شده است. از طرفی دولت توانست تورم را کنترل کند و وعده رشد 5 الی 8 درصدی داده است.

صادرات