رادیو مجازی اتاق ایران - 24 اسفند 1401

طرح مولدسازی و نکاتی درباره آن

چاغروند معتقد است که باید سیاستگذار برای حل چالش‌ها نگاه سیستمی داشته باشد؛ مثلا درباره طرح مولدسازی باید نحوه تخصیص منابع آزادشده به طور شفاف تبیین و به اطلاع عموم جامعه رسانده شود.

علی چاغروند

معاون کمیسیون‌ها، مجامع و شوراهای اتاق ایران
24 اسفند 1401
کد خبر : 55854
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

عدم تبیین درست و شفاف مسئله یا مسائلی که سیاستگذار را به سمت طرح مولدسازی سوق داده است، این طرح را با اما و اگرهای فراوانی روبه‌رو ساخته است که اگر مراجع تصمیم‌ساز نتوانند در کنار اقناع به موقع آحاد جامعه، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را در مورد انگیزه‌های کارشناسی، شیوه اجرا و نحوه هزینه‌کرد منابع این طرح مجاب کنند، سیگنال‌های منفی به جامعه کسب‌وکار و فعالان اقتصادی مخابره خواهد شد و فضای کسب‌وکار کشور را بیش از پیش دچار تلاطم خواهد کرد. زیرا می‌دانیم در اقتصاد، سرمایه از محیط ناامن و بی‌ثبات گریزان است و مخابره سیگنال‌های منفی از این دست، کشور را در چرخه دیگری از رکود و البته، همراه با تورم فزاینده فرو خواهد برد.

یکی از دلایلی که بر ناروشن بودن این طرح صحه می‌گذارد و انتقاد جدی برخی منتقدان را به همراه داشته است، اعلام ناگهانی این طرح پس از برگزاری جلسات غیرعلنی و پشت درهای بسته است. نخست، لازم است سیاستگذار برای حل چالش‌های خود نگاه سیستمی به مسائل داشته باشد و به این مهم توجه کند که هر اقدامی حتی اگر با نیت مصلحت اندیشانه و برمبنای مفاهیم کاملاً اقتصادی و صحیح طراحی شده باشد، چنانچه با واکنش منفی جامعه مواجه شود، می‌تواند به کاهش سرمایه اجتماعی آن جامعه بیانجامد. به همین دلیل لازم است چنین اقداماتی ابتدا با اجماع نخبگان اقتصادی و سپس، اقناع افکار عمومی صورت پذیرد. لازمه این امر، شفافیت و گفتگوی کارشناسانه است. حال در غیاب گفتگوی علنی و سیاست درهای باز، می‌توان در جهت اقناع افکار عمومی کلیات صورت جلسات برگزار شده را منتشر نمود و دلایل و ارزیابی‌های کارشناسی این جلسات را به اطلاع آحاد مردم و نخبگان جامعه رساند.

همچنین، لازم است ابعاد فسادآمیز و انحصاری طرح از نحوه تشخیص اموال مازاد، تعیین قیمت پایه و نهایی، شیوه اجرا، خریداران اموال (خصولتی‌ها، خصوصی‌ها) و نحوه تخصیص منابع آزادشده به طور شفاف تبیین و به اطلاع عموم جامعه رسانده شود. البته، پیش از آن لازم است در مورد اهداف و دلایل کارشناسی چنین تصمیمی اقناع جامعه صورت گرفته باشد و پیش از آنکه تمهیداتی برای مصونیت هیئت تصمیم‌گیر اندیشیده شود، صحیح‌تر بود اثرات سرریز منفی و تبعات ناگوار چنین تصمیمی در صورت اجرای نامناسب مورد مداقه قرار می‌گرفت و از ظرفیت کارشناسی اقتصاددانان مطرح کشور برای شفاف‌سازی کل فرآیند و مرتفع ساختن ابهامات موجود استفاده می‌شد.

برابر با آنچه از شواهد امر برمی‌آید چنانچه این طرح با هدف جبران کسری بودجه پیشنهاد شده است، می‌بایست یک بار دیگر از روی صورت مسئله خواند و یک بار دیگر با دیدگاه هزینه-فایده تمام گزینه‌های پیش‌رو را مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار داد. طبیعتاً راه‌حل‌های مقطعی که با هدف جبران کسری بودجه و پوشش هزینه‌های جاری دولت هربار بخشی از اقتصاد را نشانه می‌گیرند، گاهی بازار سرمایه، گاهی بازار ارز و این‌بار املاک و مستغلات عمومی به اصطلاح غیرمولد را هیچ‌گاه راه‌حل قطعی نخواهند بود و صرفاً اقتصاد را بیش از آنکه به سمت فعالیت‌های مولد واقعی سوق دهند، به سمت فعالیت‌های سوداگرانه هدایت خواهند کرد. یک بار دیگر باید تصمیم‌سازان این طرح، خود را در برابر این پرسش قرار دهند که آیا کارکرد این طرح هم مانند عنوانش مولد و سازنده است؟ یا قرار است تکرار تجربه دیگری از تجربه ناموفق خصوصی‌سازی باشد؟ اگر دیدگاه مالی و بودجه‌ای بر این طرح حاکم است، پیش از آن شاید انضباط بودجه‌ای، تحریک تولید و رشد واقعی اقتصاد و حتی پیش‌تر از آن، حل مسائل کلیدی‌تر مانند تقویت تعامل با دنیا راه‌حل‌های کم‌هزینه‌تر و البته بلندمدت‌تری باشند. نکته اصلی اینجاست که با وجود آنکه این طرح، در سایر کشورها نیز انجام شده و مسبوق به سابقه است، اما تفاوت‌های اساسی در اجرا وجود دارد و از طرف دیگر، نحوه مدیریت ما در مسائلِ مشابه شبهات فراوانی را به آن وارد کرده است. چنانچه مانند سایر کشورها، هدف نهایی از آزادسازی منابع، ارائه خدمات بیشتر به شهروندان باشد که بتوان آن را به صورت ملموس و قابل اندازه‌گیری ارزیابی نمود، ایرادی بر این طرح وارد نیست، اما صرفاً چنانچه قرار باشد جایگزین دیگری برای خام‌فروشی نفت پیدا شود، قطعاً نمی‌تواند متضمن وعده‌هایی باشد که این روزها حول محور کمک به رشد اقتصادی کشور مطرح می‌شود.

از طرف دیگر، چنانچه دیدگاه مالی و بودجه‌ای نسبت به این طرح حاکم نیست و فقط قرار است ظرفیت‌های خاموش اقتصاد را به چرخه مولد اقتصاد بازگرداند، چرا از سایر ظرفیت‌های پنهان اقتصاد برای مولدسازی استفاده نمی‌شود؟ بیاییم مولدسازی را از حذف امتیازات انحصاری، رانت‌های اطلاعاتی و غیرمولد و حذف امضاهای طلایی که امروز گریبان جامعه کسب‌وکار را گرفته است آغاز کنیم تا ظرفیت‌های مولد بخش خصوصی واقعی آزاد شود. اقتصاد ما امروز، بیش از هر زمان دیگری نیازمند اصلاحات اقتصادی واقعی است و فعالان بخش خصوصی بیش از هر کس دیگری از اصلاحات اقتصادی واقعی و مصرف بهینه منابع در اقتصاد استقبال خواهند کرد. از این‌رو توصیه می‌شود سیاست‌گذاران، پذیرای اجماع نظر نخبگان باشند و دغدغه‌های کارشناسان دلسوز را در این زمینه به رسمیت بشناسند. در این ارتباط پیشنهاد می‌گردد به دلیل اهمیت موضوع، دولت و هیئت تصمیم‌گیر پیش از اجرایی کردن طرح، یک همایش ملی برگزار کنند و ضمن دعوت از منتقدان، پذیرای انتقادات سازنده و دغدغه‌های دلسوزان باشند.

در همین رابطه