رادیو مجازی اتاق ایران - 7 تیر 99
ماهنامه آینده‌نگر

نقشه راهی برای توسعه و مدیریت آب

تغییر بزرگ ممکن نیست؛ درباره روزنه‌ها گفت‌وگو کنیم

با توجه به چندلایه بودن و گوناگونی تأثیر مدیریت، توسعه و خدمات مرتبط با آب، رابطه آب و توسعه نمی‌تواند رابطه‌ای سرراست و یکنواخت تلقی شود. نظام حکمرانی موجود در حوزه آب بر اساس ایجاد ارتباطات نهادی مشخصی، باید شکاف‌های خود را با بدنه جامعه برطرف کند.

آب

محمدامین قانعی‌راد از موقعیت و رسالت طبقه متوسط می‌گوید

طبقه متوسط در ایران بحران‌زده است

با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد تحولات زیادی در جهت حذف طبقه متوسط به‌کار گرفته شد؛ کنار گذاشتن کارشناسان و بوروکرات‌ها از بدنه دولت با تعطیلی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و تعطیلی حدود 40 شواری ‌عالی انجام شد. تعارض با نخبگان مهم‌ترین خصوصیات دولت پوپولیستی است؛ دولت نهم و دهم به‌جای مراجعه به بدنه کارشناسی، به عامه مردم مراجعه کرد و معتقد بود که خطوط برنامه‌ها را باید از عامه مردم دریافت کرد.

اقتصاد کلان

بازار 16 هزار میلیارد تومانی رستوران و هتل ایران را بشناسید

آخرین گزارش بانک مرکزی در سال 94 نشان می دهد خانواده های ایرانی به طور متوسط سالانه 740 هزار تومان برای رستوران و هتل رفتن هزینه می کنند.

اقتصاد جامعه

اقتصاددان‌ها و مردم درباره اقتصاد چگونه می‌اندیشند؟

حساب‌کشی از اقتصاددان‌ها

در اقتصاد ایران، این مردم هستند که کنشگر و مصرف‌کننده‌اند٬ ارزش‌ها و اولویت‌های ایشان در تصمیم‌گیری‌های خرد ظهور می‌یابد و روندهای کلان و رویدادهای بزرگ را شکل می‌دهد. اقتصاد در نتیجه آیینه رفتار مردم ایران است.

اقتصاد کلان

جایگاه واردات و صادرات در تجارت خارجی چگونه باید باشد؟

ما و حمایت‌گرایی در تجارت خارجی

نکته‌ای که اقتصاددانان در ربع پایانی قرن بیستم به آن رسیدند این بود که حمایت‌گرایی نیز اصولاً به نتیجه خوبی در اقتصاد منجر نمی‌شود. اقتصادهایی که درون‌گرایی را پیشه کردند پیوسته عقب ماندند اما اقتصادهایی که رویه برون‌گرایی را در پیش گرفتند توانستند از جهانی شدن اقتصاد بهره‌مند شوند و به قافله کشورهای توسعه‌یافته بپیوندند

اقتصاد کلان

تأمل در نظریه جامعه کوتاه‌مدت و استبداد ایرانی محمدعلی همایون کاتوزیان

اصلاح‌گری؛ راهی برای رسیدن به جامعه بلندمدت

چه نیازی به بازاندیشی در آثار دکتر محمدعلی همایون‌کاتوزیان هست و آثار او از چه لحاظ اهمیت دارند؟

اقتصاد کلان

محمدحسین کریمی‌پور از وضعیت بحران منابع آب می‌گوید

بالاتر از  خطر؛ سونامی طبیعت در راه است

محمدحسین کریمی‌پور، رئیس سابق کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق ایران می‌گوید:‌ مرم هنوز صورت‌مسئله بحران را متوجه نشده‌اند؛ اگرچه حل بحران نیاز به عزم ملی دارد.

آب

درد بحران در نبض جامعه

حدود 60 درصد از زندانیان به صورت مستقیم و غیر مستقیم، 50 درصد طلاق‌ها و 46 درصد سرقت‌ها به دلیل اعتیاد است.در ۵ بیمارستان، ۱۵۰ کودک مبتلا به اعتیاد بوده‌اند. در اصفهان هر هفته سه نوزاد معتاد متولد می‌شود که این آمار به صورت سالانه ۱۵۰ نوزاد است.

اقتصاد جامعه

اینجا دیدنی نیست

چند نقطه زیبا صنعت گردشگری را محدود کرده‌اند.

اقتصاد گردشگری

اقدامات شخصی پوتین

رقص در تاریکی

تغییرات در کرملین نشانه تحرکات اساسی است اما هیچ‌کس معنای آن‌ها را به خوبی نمی‌داند.

اقتصاد کلان