رادیو مجازی اتاق ایران - 30 دی 98
روزنامه ایران

گزارشی از کارنامه 250 روزه صنعتگران

وضعیت تولید و تجارت در اوج تحریم چگونه است؟

اگر بخواهیم به‌صورت کلی روند تولید را نگاه کنیم، طی 8 ماهه سال‌جاری، از میان 41 محصول منتخب صنعتی و معدنی، 27 محصول رشد و 14 محصول کاهش تولید داشتند.

صنعت و معدن

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

انتقال آب خزر مشکل محیط زیستی ندارد

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را اقتصادی نمی‌داند و تاکید دارد انتقال آب خزر مشکل محیط زیستی ندارد.

اقتصاد جامعه

فتاح

بنیاد مستضعفان از کارهای کوچک خارج می‌شود

فتاح گفت سود بنیاد مستضعفان در سال 97 معادل 5400 میلیارد تومان قبل از کسر مالیات بوده است. این بنیاد تاکنون 670 میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است و کل مالیاتی که بنیاد باید برای سال 97 بپردازد هزار میلیارد تومان خواهد بود.

مالیات

بازار نفت در سال 2020 چگونه خواهد بود؟

رضا پدیدار عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در یادداشتی با اشاره به تحولات اخیر در حوزه نفت، نوشته است: بازار اقتصادی ایران می‌تواند با حفظ بازارهای منطقه‌ای و نیز تهاتری اروپا، ثبات را به بازارهای داخلی خود برگردانده و این مهم موقعیت ارزی و ذخایر آن را برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای حفظ و پایدار نماید.

نفت

خدشه‌دار کردن اعتماد کارآفرینان ؛ مهم‌ترین آسیب اخلال اینترنت

محسن جلالپور در یادداشتی نوشته است: قطع کردن اینترنت ضمن اینکه به منزله تضییع حقوق مدنی و سیاسی جامعه است، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم را نیز زیر پا می‌گذارد و می‌تواند کسب‌وکارهای زیادی را از نفس بیندازد و از همه مهم‌تر اینکه می‌تواند اعتماد کارآفرینان و سرمایه‌گذاران را به بازار و محیط کسب‌وکار مخدوش کند و از بین ببرد.

اقتصاد کلان

مالزی فرصتی برای دیپلماسی

بهرام امیر احمدیان بااشاره به سفر روحانی برای شرکت در اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ نوشته است: حضور در چنین اجلاسی در بحبوحه تحولات جاری سیاست خارجی جمهوری اسلامی، فراهم کننده فرصتی برای رؤسای جمهور کشورهاست تا فارغ از دشواری‌های تنظیم برنامه برای رفت و آمدهای دوجانبه از نزدیک با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

اقتصاد جهان

یادداشت حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران

بودجه سال 99؛ نه در جنگ، نه در صلح

مدیران سازمان برنامه و بودجه باید ت نقدهای کارشناسانه را بپذیرند و در مهلت باقیمانده، برخی از کاستی‌های مشهود بویژه دربخش درآمدهای بودجه 1399 را برطرف کنند؛ بودجه‌ای که در شرایط نه جنگ نه صلح تدوین می‌شود با برخی از دشواری‌ها مواجه خواهد شد.

اقتصاد کلان

نقاط عطف بودجه 99 کدام است؟

در سال آینده هم مثل سال‌ جاری بودجه ما، بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است.در بودجه سال آینده دولت در کنار موضوع معیشت عمومی، توجه جدی به تولید و اشتغال را نیز از اولویت‌های خود در سال‌ جاری و بودجه سال آینده قرار داده است. در کنار معیشت و تولید و اشتغال، تامین زیرساخت‌ها و ارائه خدمات عمومی از دیگر وظایف مهم دولت است.

اقتصاد کلان

معافیت‌های مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر؛ رونق اقتصادی فعالیت‌های هنری

مهدی شفیعی در یادداشتی با اشاره به تجربه کشورهای پیشرفته در اعطای معافیت‌های مالیاتی به اهالی فرهنگ، نوشته است: در کشورهای توسعه یافته، دولت‌ها علاوه بر در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی، سازوکارهایی تشویقی نیز برای جلب نظر و توجه حوزه‌های صنعتی و اقتصادی به فرهنگ و هنر تدوین می‌کنند. معافیت‌های مالیاتی برای این بخش‌ها در صورت سرمایه‌گذاری و حمایت از حوزه‌های ورزشی، فرهنگی و هنری و حمایت از آثار هنرمندان باعث رونق اقتصادی فعالیت‌های هنری و همچنین ارتقای کیفی آثار هنرمندان و اصحاب فرهنگ می‌شود.

اقتصاد فرهنگ

7 راهکار پیشنهادی برای دولت پس از اصلاح قیمت بنزین

داود سوری اقتصاددان در یادداشتی هفت راهکار برای پیش بردن مسیر دولت در شرایطی که اقدام به اصلاح نرخ بنزین کرده، ارایه داده است.

اقتصاد کلان